Gospodarka Odpadami, Recykling

Strona główna Gospodarka Odpadami, Recykling
72 artykuły

Gospodarka popiołowa – jak i do czego wykorzystujemy popioły

W Europie produkuje się rocznie blisko 100 milionów ton żużli i popiołów, z czego do 10% stanowią odzyskiwane metale żelazne i nieżelazne, natomiast aż 85% stanowią części mineralne, które nadają się do wykorzystania w rekultywacji terenów, przemyśle cementowym i budownictwie. Zasady GOZ nakładają na przemysł obowiązek dbania o optymalne wykorzystanie zasobów. Gospodarcze wykorzystanie popiołów i żużli z energetyki i ciepłownictwa zdecydowanie wpisuje się w tę zasadę.

19.04.2021, 10:17

Ocean Protect proponuje innowacyjne rozwiązanie do oczyszczania wód ze spływu powierzchniowego

Australijska firma Ocean Protect zajmująca się kompleksowym rozwiązaniem zarządzania zasobami wodnymi, wprowadziła na rynek urządzenie pułapkę do wychwytywania zanieczyszczeń OceanSave ™.

19.04.2021, 10:00

Promateris beneficjentem funduszy norweskich i funduszy EOG na produkcję surowców biodegradowalnych

Promateris zainicjowała projekt inwestycyjny nowego oddziału, Bio Compounds, mający na celu rozpoczęcie lokalnej produkcji surowców ze źródeł częściowo odnawialnych stosowanych w produkcji opakowań nadających się na kompost. Tym samym Promateris umacnia swoją pozycję w regionie, budując jeden z największych w Europie Środkowo-Wschodniej potencjałów w zakresie zintegrowanej bioprodukcji.

19.04.2021, 09:20

W przyszłym roku rynek odpadów czeka rewolucja. Nowe zasady dla konsumentów, samorządów i producentów

Unijny pakiet odpadowy narzuca Polsce – podobnie jak wszystkim krajom członkowskim – wysokie cele dotyczące recyklingu odpadów opakowaniowych. Ma on wzrosnąć do 65 proc. w 2025 roku oraz 70 proc. w 2030 roku. Prawdopodobnie w przyszłym roku rynek ten czeka rewolucja. Wdrożenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów oraz systemu kaucyjnego, nad którymi pracuje resort klimatu i środowiska, przeniesie koszty związane z prowadzeniem selektywnej zbiórki i recyklingiem na producentów stosujących opakowania. Dziś odpowiedzialne są z

16.04.2021, 10:27

Wysoka kaucja za butelki zachęca do ich recyclingu

Im kaucja za np. butelki plastikowe jest wyższa, tym częściej zwracane są one przez klientów - wynika z raportu Eunomia Research & Consulting. Podkreślono jednak, że nie może być ona za wysoka, czyli musi m.in. być proporcjonalna do ceny napoju, tak aby nie blokowała jego zakupu.

13.04.2021, 23:13

USA: Ścieki z Florydy zagrożeniem dla zatoki Tampa

Gubernator Florydy Ron DeSantis odwiedził w niedzielę zbiornik odpadów, z którego wyciekają toksyczne ścieki zagrażające pobliskim mieszkańcom. W sobotę ogłoszono tam stan wyjątkowy i nakazano ewakuację ponad 300 domów. Ścieki mogą również dotrzeć do zatoki Tampa.

04.04.2021, 20:57

Zmiana w opłatach za produkty jednorazowe

Na maksymalnie 1 zł ustanowiono opłatę, jaka będzie doliczana do wydawanych klientom np. jednorazowych kubków - wynika z opublikowanego w czwartek projektu MKiŚ. Od lipca z kolei nie będzie można wprowadzać na rynek np. patyczków higienicznych z tworzyw nie poddających się recyklingowi.

01.04.2021, 19:08

Czy Ministerstwo klimatu wprowadzi maksymalne stawki za wywóz śmieci?

40, 91 i 120 zł mają wynosić maksymalne stawki z wywóz śmieci, w przypadku naliczania odpłat w zależności od zużytej wody. Takie propozycje wysunęło w czwartek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

01.04.2021, 13:04

Trzaskowski do rządu o opłatach za śmieci: dziś mieszkańcy płacą za wasz strach i nieudolność

Dziś mieszkańcy wielu miast polski płacą za wasz strach i nieudolność - zwrócił się do rządu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski we wpisie poświęconym rosnącym opłatom za gospodarowanie odpadami. Jego zdaniem podwyższanie tych opłat odbywa się rękami samorządów, ale powodem są rządowe przepisy.

01.04.2021, 10:56

W ciągu tygodnia do organizmu człowieka przedostaje się nawet 21 gramów mikroplastiku

Morski Instytut Rybacki podaje, że ok. 10 proc. odpadów przemysłowych i komunalnych trafia bezpośrednio do ekosystemów morskich. Obecnie ocenia się, że jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla środowiska są mikroplastiki produkowane jako dodatek do kosmetyków i środków czystości czy powstające w efekcie destrukcji i rozdrobnienia tworzyw sztucznych.

31.03.2021, 09:26

Dziękujemy za wysłane grafiki.