Offshore Wind Logistics & Supplies 2021: o polskich farmach wiatrowych w konkretach [WIDEO]

Strona główna Energetyka, OZE Offshore Wind Logistics & Supplies 2021: o polskich farmach wiatrowych w konkretach [WIDEO]

zk

22.10.2021 Źródło: GospodarkaMorska.pl

Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej po raz kolejny zorganizowało w Gdyni konferencję Offshore Wind Logistics & Supplies. Jej celem jest zachęcenie reprezentantów polskiego przemysłu do wejścia w sektor energetyki wiatrowej i wymiana wiedzy z bardziej doświadczonymi przedsiębiorstwami.

Pokaż cały artykuł
Offshore Wind Logistics & Supplies 2021: o polskich farmach wiatrowych w konkretach [WIDEO] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej po raz kolejny zorganizowało w Gdyni konferencję Offshore Wind Logistics & Supplies. Jej celem jest zachęcenie reprezentantów polskiego przemysłu do wejścia w sektor energetyki wiatrowej i wymiana wiedzy z bardziej doświadczonymi przedsiębiorstwami.

Tegoroczna edycja Offshore Wind Logistics & Supplies odbyła się 20 i 21 października w Gdyni. Konferencja różni się znacząco od innych tego typu wydarzeń organizowanych w kraju – poza pierwszym panelem dyskusyjnym pełniącym rolę ogólnego wprowadzenia do tego, jak wygląda obecnie rynek i przed jakimi wyzwaniami stoi, pozostałe dyskusje dotyczyły rozwiązań technicznych i logistycznych, m.in. rodzajów turbin, podstacji, fundamentów i floty serwisowej, a także usług i dostaw niezbędnych dla funkcjonowania rynku.

– Rzeczywiście wśród wielu przedsięwzięć tego typu w Polsce chcielibyśmy specjalnie wyróżnić
się profilem, w ramach którego umożliwimy przedsiębiorcom dostęp do najnowszej wiedzy i doświadczeń dotyczących wszystkich kluczowych aspektów technicznych i logistycznych związanych z przygotowaniem, realizacją i obsługą dostaw dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Stąd nieco mniej rozmawiamy o polityce, nieco mniej rozmawiamy o regulacjach prawnych, więcej koncentrujemy się na parametrach technicznych, wytycznych branżowych i standardach przemysłowych, a także na nowinkach technicznych i tym wszystkim, co będzie decydowało o tym, jakiego rodzaju przedsięwzięcia, jakimi metodami i w jakim stopniu polskimi siłami będą realizowane na polskim offshorze – powiedział Mariusz Witoński, prezes PTMEW.

Na konferencji pojawiło się wielu przedstawicieli inwestorów już zaangażowanych w powstawanie farm wiatrowych na polskim wybrzeżu, m.in. RWE Renewables, PGE Baltica czy GE Renewable Energy, jak też zagranicznych firm obserwujących polski rynek i planujących zaistnienie na nim, ale przede wszystkim rodzimych przedsiębiorstw, które szukają dla siebie szans w nowej gałęzi gospodarki. Choć konferencja odbywała się w sposób hybrydowy, sala konferencyjna hotelu Courtyard by Mariott w Gdyni została zapełniona.

– Po tym kłopotliwym zeszłym roku cieszę się, że możemy tu być wszyscy osobiście. Dla mnie ważne jest, żeby spotkać się twarzą w twarz, żebyśmy wszyscy mogli zrozumieć nasze możliwości i szanse, czego często nie da się zrobić poprzez e-mail – powiedział Gregory Efthimiu z firmy Seaway 7, który podczas konferencji opowiadał m.in. o posiadanej przez przedsiębiorstwo flocie przeznaczonej na potrzeby inwestycji offshore.

Jednym z celów konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies było także zbliżenie polskich przedsiębiorstw do zagranicznych firm obecnych na rynku offshore wind od dłuższego czasu. Jak mówią organizatorzy, nie chodzi wyłącznie o przyszłe uczestnictwo local content w inwestycjach w polskiej strefie na Bałtyku, co akcentowali podczas wystąpienia przedstawiciele RWE, ale także w upatrywanie szans na wyjście na rynki zewnętrzne.

– Chcielibyśmy również tymi spotkaniami zachęcić polskich przedsiębiorców do wychodzenia poza rynek polski, na niezwykle prosperujący w tej chwili rynek europejski i na rynki światowe. Ta konferencja jest doskonałą okazją, by spotkać kolegów z branży z innych krajów, które w tej chwili są na wyższych stopniach zaawansowania jeśli chodzi o sektor morskiej energetyki wiatrowej. To doskonała okazja do transferu wiedzy i doświadczeń, nawiązywania kontaktów biznesowych i planowania miejsca własnego przedsiębiorstwa w tym kreującym się w tej chwili łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – powiedział Mariusz Witoński.

Konferencja Offshore Wind Logistics & Supplies odbyła się po raz dziesiąty i biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, wpisała się już na stałe w kalendarz najważniejszych wydarzeń w branży. Za jej organizację odpowiada Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej, które zrzesza przede wszystkim przedstawicieli łańcucha dostaw. Organizacja ma na celu umożliwienie dostępu do informacji na rynku oraz lobbowanie za interesami polskiego przemysłu w tworzącym się sektorze.

– Zmierzamy do tego, by umożliwić polskim przedsiębiorcom dostęp do wszelkich informacji, które walnie przyczynią się do ich przygotowania, zafunkcjonowania na rynku offshore'owym w Polsce i za granicą. Zrzeszamy w tej chwili ponad 100 przedsiębiorstw, zarówno podmiotów polskich, jak i podmioty zagraniczne, które zainteresowane są rozwojem swoje działalności w Polsce, lokowaniem tutaj swoich spółek i nawiązywaniem partnerstw z Polskimi firmami – powiedział prezes PTMEW Mariusz Witoński. – Braliśmy i bierzemy udział we wszystkich dyskusjach, które dotyczą kształtowania regulacji prawnych, przesądzających o tym, jakie szanse polscy przedsiębiorcy znajdą na rynku krajowym w tym sektorze. Z całą pewnością głos polskich przedsiębiorców w tym aspekcie powinien być słyszalny i jesteśmy zainteresowani budowaniem tej reprezentacji z jak najszerszym udziałem polskich przedsiębiorstw.

Źródło:
GospodarkaMorska.pl

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.