Ponad 210 ton zebranych odpadów – efekty tegorocznej edycji Operacji Czysta Rzeka

Strona główna Ekologia, Ochrona środowiska Ponad 210 ton zebranych odpadów – efekty tegorocznej edycji Operacji Czysta Rzeka

zk

01.09.2021 Źródło: informacja prasowa
Pokaż cały artykuł
Ponad 210 ton zebranych odpadów – efekty tegorocznej edycji Operacji Czysta Rzeka - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Ponad 210 ton odpadów, prawie 14 tysięcy worków śmieci, dzięki zaangażowaniu ponad 4800 wolontariuszy w całej Polsce – takie są efekty tegorocznej edycji Operacji Czysta Rzeka.

Na zakończenie tej edycji i w ramach podziękowania dla wolontariuszy zorganizowaliśmy 2 koncerty. Wystąpiła grupa Haydamaky i projekt Sviatyj, który towarzyszył nam w najmniejszych koncertach dla rzeki podczas spotkań wakacyjnych. Ostatnie akcje odbyły się w weekend 27-29 sierpnia na Lubelszczyźnie na rzekach wieprz, Bug i Krzna (zdjęcia w załączeniu, autor: Irina Szepielewicz).

Wiosenną  edycją już wielokrotnie podsumowywaliśmy, więc dzielimy się jeszcze tym, co robiliśmy w wakacje. To była pierwsza edycja letnia w historii naszej akcji. Postanowiliśmy posprzątać 30 rzek i nam się to udało. I choć to nie były ogromne akcje w porównaniu z tymi wiosennymi, to jednak te odcinki rzek, na których spływaliśmy zostały uwolnione od 1,5 tony śmieci. Pomagało nam w tym czasie ponad 30 wolontariuszy. Po Polsce pływał nasz stały operacyjny ekopatrol w czerwonych canoe, ale w Wielkopolsce wsparła nas ekipa sołtysa Orzechowa - Aleksandra Warczygłowy, a na Dolnym Śląsku Dominik Dobrowolski z Cycling Recycling.

W masie śmieci odnotowano spektakularne znaleziska takie jak: rower, opiekacz, grille, opony samochodowe, klapki (!)

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za zaangażowanie. Przyroda jest lżejsza o ponad 210 ton śmieci. Nie zatrzymujemy się, działamy dalej. Wiosną znów wyjdziemy posprzątać. Pamiętajmy jednak, że od bycia odpowiedzialnym i nie śmiecenia nie ma przerwy, nie śmiecimy na łonie natury i segregujemy odpady! Wybierajmy rozwiązania i produkty przyjazne środowisku, rezygnujmy z opakowań!

Dziękujemy za wysłane grafiki.