Jak znaleźć pracę w OZE? SolarPower Europe i Google łączą siły i rozpoczynają kampanię #SolarWorks [VIDEO]

Strona główna Energetyka Odnawialna, Eko Energia, OZE Jak znaleźć pracę w OZE? SolarPower Europe i Google łączą siły i rozpoczynają kampanię #SolarWorks [VIDEO]

Żaneta Kłostowska

10.11.2021 Źródło: Własne
Pokaż cały artykuł
Jak znaleźć pracę w OZE? SolarPower Europe i Google łączą siły i rozpoczynają kampanię #SolarWorks [VIDEO] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

SolarPower Europe nawiązał współpracę z Grow with Google, inicjatywą mającą na celu pomoc ludziom w zdobyciu umiejętności potrzebnych do znalezienia pracy i rozwoju kariery lub firmy, i stworzył kampanię #SolarWorks.

Kampania #SolarWorks to nowy program, którego celem jest pokazanie różnorodnych możliwości rozwoju kariery w sektorze solarnym oraz połączenie potencjalnych pracowników sektora z odpowiednimi szkoleniami, które pozwolą im rozpocząć pracę.

SolarPower Europe wyprodukował filmy promocyjne #SolarWorks w krajach, w których prognozowany jest znaczny wzrost wykorzystania energii słonecznej: Francji, Niemczech, Holandii, Polsce i Hiszpanii.

Seria filmów opowiada historie obecnych pracowników sektora solarnego w różnych miejscach, od zakładu agro-PV, przez pływającą instalację solarną, po zakład produkcyjny, gdzie dzielą się oni swoim doświadczeniem i radami dotyczącymi rozpoczęcia kariery w branży solarnej. Inspirujące wypowiedzi mają na celu zmobilizowanie przyszłych, potencjalnych  pracowników z branży solarnej oraz pomoc w przekwalifikowaniu się osobom zainteresowanym dołączeniem do sektora.

Według SolarPower Europe, do 2050 roku energetyka słoneczna może przynieść 4 miliony nowych miejsc pracy w całej Europie. Aby sprostać tym ogromnym możliwościom zatrudnienia, należy pilnie zmobilizować potencjalnych pracowników i kadrę posiadającą odpowiednie umiejętności. W ostatnim raporcie IRENA analitycy stwierdzili, że w 2020 roku w sektorze odnawialnych źródeł energii zatrudnionych będzie około 12 mln osób, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. A fotowoltaika jest liderem i zapewnia obecnie około 4 milionów miejsc pracy.

https://twitter.com/SolarPowerEU/status/1454014073713082374?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1454014073713082374%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fbalkangreenenergynews.com%2Fsolarpower-europe-google-join-forces-to-launch-solarworks-camp

Krytyczne wąskie gardło – brak wykwalifikowanych pracowników

Stefano Grassi, szef gabinetu komisarza ds. energii Kadriego Simsona, powiedział, że z opublikowanego sprawozdania na temat stanu unii energetycznej wynika, że w 2020 roku odnawialne źródła energii po raz pierwszy wyprzedzą paliwa kopalne jako źródło energii dla Europy.

– Aby kontynuować ten zachęcający trend i zapewnić, że osiągniemy nasze cele klimatyczne, musimy zmobilizować obecną i przyszłą kadrę do wspierania zielonej transformacji. Kampania SolarPower Europe przyspieszy tak potrzebną rekrutację na zielone stanowiska pracy i pomoże zmaksymalizować potencjał europejskiego przemysłu solarnego  – podkreślił szef gabinetu.

Do 2030 roku w Europie trzeba będzie zatrudnić 270 tys. nowych specjalistów w sektorze wykonawców instalacji elektrycznych.

Według Amandy Peterson Corio, Global Lead, Energy Delivery w Google, oczekuje się, że energia słoneczna będzie rosła w Europie w tempie wykładniczym, tworząc miliony miejsc pracy w różnych zawodach. Dzięki partnerstwu Google z SolarPower Europe firma pomaga podnosić świadomość na temat szerokiego wachlarza możliwości kariery dostępnych w tym sektorze oraz łączyć ludzi z odpowiednimi szkoleniami, które pozwolą im rozpocząć pracę.

– Obecnie w UE brakuje wykwalifikowanych pracowników zajmujących się technologiami związanymi z zieloną energią, co szybko staje się krytycznym wąskim gardłem, które może utrudnić wdrażanie energii słonecznej i odnawialnej – powiedziała Walburga Hemetsberger, dyrektor generalna SolarPower Europe, dodając, że energia słoneczna może wspierać sprawiedliwą transformację i zielone ożywienie gospodarcze.

W tworzeniu kampanii wzięło udział EuropeOn, europejskie stowarzyszenie wykonawców instalacji elektrycznych. Wykonawcy instalują, obsługują i konserwują panele słoneczne. Julie Beaufils, sekretarz generalny EuropeOn, oznajmiła, że jest to najlepszy moment, aby dołączyć do szybko rozwijającej się branży, w której do 2030 roku w całej Europie trzeba będzie zatrudnić 270 000 nowych specjalistów.

Źródło:
Własne

Dziękujemy za wysłane grafiki.