Wynik wyszukiwania - "inwestycja" - Wiadomości

W Gliwicach powstanie Park Zielonej Energii

Miasto Gliwice wdraża wiele ekologicznych rozwiązań, które w wymierny sposób przyczyniają się do ochrony środowiska. W środę, 17 lipca, w siedzibie miejskiej spółki PEC – Gliwice Sp. z o.o. podpisano umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie budowy Parku Zielonej Energii – zaawansowanej technologicznie elektrociepłowni mającej od 2028 roku wytwarzać ciepło i energię elektryczną z lokalnych, komunalnych odpadów resztkowych niedających się już odzyskać poprzez segregację i recykling. Kwota
22.07.2024

Naukowcy zaniepokojeni wpływem polskiej elektrowni jądrowej na ekosystem Bałtyku

Z powodu wyboru otwartego systemu chłodzenia, elektrownia jądrowa mająca powstać w gminie Choczewo może mieć trwały negatywny wpływ na ekosystem południowego Bałtyku - oceniają naukowcy z Instytutu Oceanologii PAN. Z taką oceną nie zgadza się Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Maciej Bando.
21.07.2024

Orlen chce biometanowni, analizuje kilkadziesiąt potencjalnych lokacji

Orlen analizuje kilkadziesiąt lokalizacji pod budowę biometanowni i rozważa realizację projektów własnych z partnerami zewnętrznymi - przekazało PAP biuro prasowe koncernu. Na rozwój biogazowni firma miała wydać kilka miliardów zł, ale zrewiduje te plany, aktualizując strategię - dodano.
21.07.2024

ORLEN inwestuje w optymalizację sieci elektroenergetycznych

Fundusz ORLEN VC zainwestował w norweską spółkę Heimdall Power, jednego ze światowych liderów optymalizacji sieci elektroenergetycznych. Rozwijana przez Norwegów technologia pozwala zwiększyć przepustowość sieci elektroenergetycznych aż o 40 proc., co przekłada się na wzrost bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej do odbiorców.
19.07.2024

Minister klimatu: 2 września rusza program Mój Prąd 6.0

Nabór wniosków do programu Mój Prąd 6.0 z budżetem 400 mln zł rusza 2 września - poinformowała w piątek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dla mikroinstalacji PV zgłaszanych do przyłączenia po 1 sierpnia br. warunkiem dla dofinansowania będzie magazyn energii.
19.07.2024

Zielona energia, zielony dolar. Dekarbonizacja szansą czy zagrożeniem dla firm?

Dekarbonizacja wiążę się z inwestycjami, te zaś z kosztami, które niejednokrotnie stanowią wyzwania dla firm oraz konsumentów. Jednocześnie nie można zapominać, że dekarbonizacja to olbrzymi biznes, za którym stoją olbrzymie pieniądze interesariuszy sektora zielonej energii.
18.07.2024

Problemy z budową morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży USA. Władze nakazały wstrzymanie prac

Amerykańskie Biuro Bezpieczeństwa i Egzekwowania Prawa Ochrony Środowiska (Bureau of Safety and Environmental Enforcement, BSEE) poinformowało, że w związku z uszkodzeniem 13 lipca jednej z łopat turbiny powstającej morskiej farmy wiatrowej Vineyard Wind, zarządzono wstrzymanie prac. Ma to związek zarówno z bezpieczeństwem budowlańców, środowiska oraz mieszkańców wybrzeża. To kolejny problem, na jaki natrafia inwestycja w offshore wind na terenie USA.
18.07.2024

Jest pozwolenie na budowę MFW Bałtyk 3

Wojewoda Pomorski wydał pozwolenie na budowę morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 3. Inwestycja obejmuje budowę 50 turbin wiatrowych wraz z wewnętrzną siecią elektroenergetyczną i telekomunikacyjną w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego.
17.07.2024

Koreańska firma KHNP wygrała przetarg na dwa nowe reaktory jądrowe do czeskiej elektrowni

Koreańska firma KHNP wygrała przetarg na budowę dwóch reaktorów w elektrowni jądrowej Dukovany - poinformował w środę premier Czech Petr Fiala. Konkurentem Koreańczyków była m.in. francuska firma EDF.
17.07.2024

Gorące rozruchy Portu Czystej Energii w Gdańsku rozpoczęte

Rozpoczął się gorący rozruch Portu Czystej Energii. Oznacza to, że trwa testowe spalanie nienadających się do recyklingu odpadów, które są „paliwem" w gdańskiej instalacji. W tej fazie prób i testów nie jest jeszcze produkowana energia elektryczna i ciepło systemowe, które trafią później do odpowiednich sieci – energetycznej i ciepłowniczej. Rozruchy zaplanowano na czas ok. dwóch-trzech miesięcy. Jak wygląda i z czym wiąże się gorący rozruch Portu Czystej Energii?
17.07.2024

Transformacja pokoleniowa i zwrot ku nowoczesności. Przemiany w budownictwie

Sektor budowlany w Polsce charakteryzuje większa liczba inwestycji w zrównoważone budownictwo oraz znaczące projekty infrastrukturalne. Polskie budownictwo nie jest jednak wolne od zagrożeń. Mierzy się z niepewnością rynkową, poważnymi wyzwaniami ekonomicznymi i niedoborem kadr.
17.07.2024

NFOŚiGW przekaże ponad ćwierć miliarda złotych na budowę oczyszczalni ścieków

NFOŚiGW przekaże 265 mln zł z unijnego programu FEnIKS na budowę oczyszczalni ścieków i sieci wodno-kanalizacyjnych w siedmiu miejscowościach w Polsce - poinformował Fundusz. Inwestycje będą realizowane m.in. w Rzeszowie, Kętach i Izabelinie.
17.07.2024

Orlen VC zainwestował w spółkę specjalizującą się w optymalizacji sieci elektroenergetycznych

Orlen Venture Capital zainwestował w spółkę Heimdall Power z Norwegii, która działa w sektorze optymalizacji sieci elektroenergetycznych w Europie, USA i Azji; to jedenasta inwestycja funduszu - ogłosił we wtorek koncern.
16.07.2024

Jest decyzja lokalizacyjna dla terminala FSRU

12 lipca br. Wojewoda Pomorski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji dotyczącej Terminalu FSRU (tzw. decyzja lokalizacyjna), który powstanie w Zatoce Gdańskiej. Decyzja lokalizacyjna obejmuje nabrzeże postojowo - cumownicze oraz gazociąg podmorski, który będzie łączył Terminal z krajowym systemem przesyłowym gazu.
15.07.2024

OX2 rozwija pierwszy w Polsce magazyn energii w ramach rynku mocy

Krajowy system elektroenergetyczny już wkrótce zyska nowy magazyn energii. Pierwszy swój tego typu projekt o mocy 50 MW rozwija w Osieku Jasielskim w województwie podkarpackim OX2, budowa jest już w zaawansowanym stadium. Jego integracja z sieciami dystrybucyjnymi przysłuży się zwiększeniu ich niezawodności, elastyczności i wydajności.
15.07.2024

Orlen: wykorzystanie Rønne zamiast Świnoujścia to mitygacja ryzyka, ale polski terminal pozostaje strategicznym projektem

Budowa terminala offshore w Świnoujściu przebiega zgodnie z harmonogramem, ale zaczęła się o pół roku za późno by zmitygować wszystkie ryzyka, jakie mogą pojawić się podczas prac. Dlatego Orlen zdecydował się na wykorzystanie portu w Rønne. Świnoujście nie będzie portem instalacyjnym dla pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej na żadnym etapie jej budowy. Posłuży jednak do budowy kolejnych.
15.07.2024

Baltic Power na ostatniej prostej [wideo]

Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Świnoujściu, Piotr Ostrowski, zastępca dyrektora projektu Baltic Power, opowiedział o postępach w realizacji najbardziej zaawansowanego projektu offshore wind w Polsce. Prace przebiegają bez zakłóceń, a już w przyszłym roku możemy spodziewać się pierwszych widocznych efektów na morzu.
15.07.2024

Ekspert: produkcja elektryków w Polsce mogłaby wyhamować wzrost cen aut w 2025 r.

Produkcja aut elektrycznych w Polsce mogłaby wyhamować wzrost cen aut w 2025 roku i przyczynić się do rozwoju rodzimej branży motoryzacyjnej - powiedział PAP prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar Wojciech Drzewiecki.
14.07.2024

PSEW w Senacie o potrzebach sektora offshore wind

Podczas posiedzenia Morskiego Zespołu Parlamentarnego, które odbyło się 10 lipca br., przedstawiciele PSEW mówili o szansach i wzywaniach polskiej gospodarki morskiej w świetle dynamicznego rozwoju energetyki na morzu.
13.07.2024

W Grudziądzu powstaje pierwsza w Polsce instalacja wykorzystująca luźną słomę

OPEC Grudziądz realizuje budowę nowoczesnego kotła parowego o mocy 12,5 MW, który będzie wykorzystywał biomasę w postaci luźnej słomy. To kolejny krok firmy w kierunku zwiększenia udziału biomasy w produkcji ciepła systemowego i energii elektrycznej oraz redukcji emisji CO2.
12.07.2024

Jest zgoda na 900 mln zł wsparcia dla terminala instalacyjnego offshore w Gdańsku

Komisja Europejska zaakceptowała w piątek wsparcie budowy terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Gdańsku kwotą 900 mln zł. Dotację otrzyma spółka Istrana. Wsparcie zostanie przekazane w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
12.07.2024

Tauron do końca br. uruchomi trzy nowe farmy wiatrowe

Uruchomienie trzech kolejnych elektrowni wiatrowych do końca br. planuje spółka Tauron Zielona Energia. Jedna z nich – Warblewo – prześle energię do sieci już we wrześniu – podał koncern Tauron Polska Energia. Łącznie firma buduje obecnie pięć inwestycji typu onshore.
12.07.2024

Jest pozwolenie na budowę MFW Bałtyk 2

Wojewoda Pomorski wydał pozwolenie na budowę morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 2. Inwestycja obejmuje budowę 50 turbin wiatrowych wraz z wewnętrzną siecią elektroenergetyczną i telekomunikacyjną w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego.
11.07.2024

Grupa Orlen przejmuje farmę fotowoltaiczną w Zachodniopomorskim

Spółka Orlen Wind 3 z Grupy Orlen podpisała umowę przejęcia od funduszu Forum IV FIZ i firmy Prime PV Assets elektrowni fotowoltaicznej w Wałczu (Zachodniopomorskie) - podał w środę koncern. Orlen zaznaczył, że posiada już ponad 100 MW mocy zainstalowanej w fotowoltaice.
10.07.2024

Minister klimatu: "ustawa wiatrakowa" powinna trafić do parlamentu po wakacjach

"Ustawa wiatrakowa" powinna trafić od parlamentu po wakacjach; projekt jest już w wykazie prac rządu – powiedziała we wtorek we Wrocławiu minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
10.07.2024

Lewiatan: zmiany w podatkach od nieruchomości mogą wstrzymać transformację energetyczną

Nowa definicja budynków i budowli, zawarta w projektowanej ustawie o podatkach lokalnych, rozszerzy zakres opodatkowania nieruchomości i może doprowadzić do wstrzymania transformacji energetycznej i teleinformatycznej – czytamy we wtorkowym komentarzu Lewiatana.
09.07.2024

Enea Operator wybuduje jeden z największych w kraju magazynów energii

W województwie wielkopolskim Enea Operator wybuduje jeden z największych w kraju magazynów energii o pojemności 8 MWh - poinformowała spółka we wtorek, dodając, że maj już zgodę Urzędu Regulacji Energetyki na tę inwestycję. Operator wskazał, że szacowany koszt budowy magazynu to 35 mln zł.
09.07.2024

Chiny zbudują w Turcji fabrykę produkującą 150 tys. samochodów elektrycznych rocznie

Największy chiński producent samochodów elektrycznych BYD zbuduje w Turcji fabrykę wytwarzającą 150 tys. aut rocznie - podał we wtorek portal BBC. Inwestycja opiewa na 1 mld USD. Fabryka zatrudni 5 tys. pracowników, a produkcja ma ruszyć w końcu 2026 roku.
09.07.2024

Koniec zasady 10H – ustawa wiatrakowa pojawiła się w wykazie prac rządu

41,4 GW z lądowej energetyki wiatrowej do 2040 roku jest możliwe. Ministerstwo Klimatu i Środowiska dodało do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw (UD89). Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to III kwartał 2024 r. Z najnowszych szacunków Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej wynika, że sama zmiana odległości minimalnej w ustawie z 700 na 500 metrów uwolni potencjał wiatru n
09.07.2024

Jak nowoczesne technologie wpływają na oczyszczalnie ścieków? Przypadek realizacji w gminie Grębów

Rzeka Łęg, która przepływa przez Gminę Grębów zyskała zdecydowaną poprawę stanu jakości wody, dzięki inwestycji, jaką była rozbudowa oczyszczalni ścieków. Zmiany te zauważają mieszkańcy i służby z zarówno w bezpośredniej, jak i dalszej okolicy.
09.07.2024

W Elektrociepłowni Rzeszów wybudowana została nowa kotłownia gazowa

Zakończyła się budowa nowej kotłowni gazowej w Elektrociepłowni Rzeszów. Inwestycja składa się z sześciu kotłów gazowych o łącznej mocy cieplnej 186 MWt, zastąpią one używane do tej pory kotły węglowe. Koszt wybudowania kotłowni to ok. 80 mln zł.
09.07.2024

W Kosakowie może powstać pierwszy wielkoskalowy magazyn wodoru

Minister klimatu i środowiska zapowiedziała, że jedną z lokalizacji, w których mógłby powstać wielkoskalowy magazyn wodoru jest Kosakowo (Pomorskie). "Właśnie tu będziemy mieli dużą nadprodukcję energii elektrycznej, pochodzącej z odnawialnych i zeroemisyjnych źródeł energii" – mówiła w piątek Paulina Hennig-Kloska.
05.07.2024

Zmniejszenie ilości odpadów jest dobre dla środowiska i biznesu 

Wydajniejsza produkcja to ograniczenie ilości odpadów i więcej czasu i energii na działania przynoszące wielowymiarowe korzyści biznesowe. Co więcej, redukcja odpadów jest zgodna z realizowaną przez Aptiv koncepcją Lean Manufacturing, która opiera się na zarządzaniu prowadzącym do poprawy jakości produktów i procesów oraz eliminowania niegospodarności.
05.07.2024

Czarno na białym. Cel zrównoważonego rozwoju w zakresie energii nie do zrealizowania

Pomimo wysiłków, realizacja celu zrównoważonego rozwoju w zakresie energii jest nie do zrealizowania w obecnym tempie. Wzrasta liczba osób niemających dostępu do elektryczności, zaś świat nie jest na dobrej drodze do podwojenia efektywności energetycznej do 2030 roku.
04.07.2024

OX2 będzie zarządzał trzema farmami wiatrowymi w Wielkopolsce

OX2 Polska będzie odpowiadał za kompleksową obsługę przejętych w 2023 roku przez Grupę ORLEN farm o łącznej mocy 142 MW.
03.07.2024

Już wkrótce OZE w gdyńskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła

PGE Energia Ciepła zawarła umowę na budowę instalacji biomasowej w gdyńskiej elektrociepłowni. Dzięki nowej inwestycji, miejski system ciepłowniczy w Gdyni już w 2027 roku spełni kryteria wymagane dla systemu efektywnego energetycznie.
02.07.2024

Z pustego i Salomon nie naleje. Jaka jest cena transformacji energetycznej?

Transformacja energetyczna wiążę się z inwestycjami, te zaś z kosztami, które niejednokrotnie stanowią przeszkodę dla rynków wschodzących. Międzynarodowa Agencja Energetyczna w raporcie stwierdza, że przyspieszenie przejścia na czystą energię poprawi przystępność cenową energii, a co za tym idzie, zmniejszy ubóstwo energetyczne.
02.07.2024

Krok milowy w budowie biogazowni E.ON Polska

Trwa budowa pierwszej biogazowni Grupy E.ON w Polsce, która zlokalizowana jest nieopodal Pułtuska. W czerwcu zamontowany został agregat kogeneracyjny oraz trafostacja, która pozwoli na produkcję około 8 GWh zielonej energii rocznie. Zakończenie inwestycji oraz otwarcie obiektu planowane jest na koniec 2024 roku.
02.07.2024

Szklane domy coraz bliżej. Czy niskoemisyjne szkło zmieni budownictwo?

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem technologie przyjazne środowisku, coraz większa uwaga skupia się na szkle, co nie umknęło uwadze Światowemu Forum Ekonomicznemu (WEF), które w swojej analizie podejmuje temat niskoemisyjnego szkła.
30.06.2024

Producenci pomp ciepła: nowe przepisy programu „Czyste Powietrze” są dyskryminujące

Od 14 czerwca dofinansowanie zakupu pompy ciepła z programu „Czyste Powietrze” przysługuje tylko wtedy, gdy urządzenie figuruje na liście ZUM (Zielonych Urządzeń i Materiałów). Zmiana przepisów ma chronić nabywców i ułatwić im wybór produktów dobrej jakości. Innego zdania są przedstawiciele branży, którzy twierdzą, że proces tworzenia nowych regulacji był nietransparentny i dyskryminował uznanych na polskim rynku producentów, a mocno okrojona lista ZUM pozbawia konsumentów prawa wyboru.
28.06.2024

Elektrociepłownia w Bydgoszczy od przyszłego roku zrezygnuje z kolejnych kotłów węglowych

Elektrociepłownia Bydgoszcz II, należąca do PGE Energia Ciepła, wchodzi w kluczowy etap inwestycji, która ma doprowadzić do wyłączenia dwóch z czterech kotłów węglowych i ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 17 proc. To oznacza, że od II kwartału 2025 roku mieszkańcy Bydgoszczy będą korzystać z ciepła wytworzonego w nowych niskoemisyjnych źródłach. To jeden z kilku realizowanych projektów PGE Energia Ciepła, które zmierzają do dekarbonizacji w ciepłownictwie.
28.06.2024

Gaz-System zbadał środowisko naturalne Zatoki Gdańskiej

Przygotowując się do budowy pływającego Terminalu LNG (FSRU) w Zatoce Gdańskiej spółka przeprowadziła szczegółowe badania środowiska naturalnego. W dużej mierze obejmowały one Zatokę Gdańską w rejonie planowanej inwestycji oraz strefę przybrzeżną wyspy Stogi.
27.06.2024

Ani Gdynia, ani Gdańsk, ani Świnoujście. Budowa morskich farm wiatrowych wystartuje z Bornholmu

Orlen poinformował, że budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power rozpocznie się z portu w Rønne na Bornholmie. To z powodu ryzyka, że orlenowski port instalacyjny w Świnoujściu nie będzie gotowy w wystarczającym stopniu w momencie rozpoczęcia prac nad farmą. To trafne podsumowanie ciągnącego się od lat procesu planowania portów instalacyjnych w Polsce.
27.06.2024

Prezes Orlenu: budowa morskiej farmy wiatrowej zacznie się z portu na Bornholmie

Na początku budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power Orlen będzie wykorzystywał port w Ronne na Bornholmie jako terminal instalacyjny - poinformował we wtorek prezes koncernu Ireneusz Fąfara. Powodem jest opóźnienie w budowie terminala w Świnoujściu.
26.06.2024

Rozbudowa przez Rosatom elektrowni jądrowej w Paksu zwolniona z sankcji

Projekt rozbudowy przez Rosatom elektrowni jądrowej w Paksu uzyskał pełne zwolnienie z sankcji, co oznacza, że inwestycja może zostać przyspieszona – poinformował w poniedziałek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.
25.06.2024

Pierwszy na świecie ośrodek testowania łopat turbinowych

Firma AkzoNobel w zakładzie w Felling w Wielkiej Brytanii otworzyła niedawno ośrodek testowania łopat turbin wiatrowych. Jest on w stanie przeprowadzać symulacje z prędkością o połowę mniejszą od prędkości dźwięku.
21.06.2024

Energia przyciąga pieniądz. Świat zwiększa inwestycje w energetykę

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej stwierdza, że globalne inwestycje w czystą energię mają osiągnąć prawie dwukrotność kwoty wydawanej na paliwa kopalne. Mimo szerokich działań mających na celu dekarbonizację sektora energetycznego, inwestycje w sektor paliw kopalnych wzrosną o 7 procent.
21.06.2024

Ratując polskie rzeki. Wywiad z inicjatorem Akcji Czysta Odra

Podjęcie działań na rzecz ochrony polskich rzek stało się dla wielu symbolem ekologicznej rewolucji. Kiedy po raz pierwszy zorganizowano Akcję Czysta Odra, nikt nie przypuszczał, że stanie się ona początkiem wielkiego ruchu społecznego. Za tym projektem stoi Dominik Dobrowolski, który od lat angażuje się w ochronę środowiska, sprzątając polskie wybrzeża, góry i przede wszystkim - rzeki. W rozmowie z portalem ZielonaGospodarka.pl opowiada o motywacjach, sukcesach i wyzwaniach związanych z organizacją ogólnopolskich akcji sprzątani
21.06.2024

„Bałtyk. Morze zielonej energii” – pierwsza w Polsce wystawa o offshore wind

W sercu Starego Miasta w Gdańsku, w Ośrodku Kultury Morskiej Narodowego Muzeum Morskiego, otwarto unikalną wystawę poświęconą morskiej energetyce wiatrowej. Ekspozycja zatytułowana „Bałtyk. Morze zielonej energii” jest efektem współpracy dwóch gigantów energetycznych – Equinor i Grupy Polenergia, którzy rozwijają na Morzu Bałtyckim trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy do 3000 MW.
20.06.2024

Certyfikat ZIELONY DOM: nowe kryteria dla zdrowych budynków mieszkalnych

ZIELONY DOM - pierwszy polski certyfikat mierzący poziom ekologiczności budynków mieszkalnych, ma swoją nową odsłonę. Opracowany przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC system certyfikacji oferuje teraz trzystopniową ocenę: Standard, Premium i Prestige. Dzięki temu łatwiejsza będzie ewaluacja inwestycji pod kątem efektywności energetycznej, racjonalnego wykorzystania zasobów czy zmniejszania jej negatywnego wpływu na środowisko.
20.06.2024

Merus Power otrzymuje od Alpiq zamówienie na magazyn energii o wartości prawie 20 milionów euro

Firma Alpiq z siedzibą w Szwajcarii złożyła Merus Power zamówienie na budowę magazynu energii o mocy 30 MW/36 MWh w Valkeakoski, który ma zostać podłączony do sieci Fingrid. Firma Merus Power przeprowadziła prace projektowe i odpowiada za ogólną dostawę magazynu energii. Ponadto strony zawarły umowę dotyczącą świadczenia usług serwisowych.
20.06.2024

TOGETAIR 2024: światowi liderzy na rzecz zrównoważonego rozwoju

Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR od pięciu lat stanowi platformę wymiany wiedzy i doświadczeń na temat najnowszych trendów w ekologii i zrównoważonym rozwoju. Tegoroczna edycja, tradycyjnie przyciągająca wielu znamienitych ekspertów i liderów różnych branż, była miejscem intensywnych dyskusji na temat przyszłości naszej planety oraz zielonej transformacji. W przyszłym roku Kongres odbędzie się w dniach 14 – 15 kwietnia.
19.06.2024

Wodór nie będzie paliwem przyszłości, ale rozwiąże inne problemy

Wraz z dynamicznym rozwojem odnawialnych źródeł energii, coraz wyraźniej rysuje się największa bolączka polskiego systemu elektroenergetycznego, czyli brak elastyczności. Tylko w ciągu trzech wiosennych miesięcy, ze względu na przymusowe wyłączenia instalacji OZE, do sieci nie trafiło ponad 430 GWh energii elektrycznej. Odpowiedzią na te problemy może być wodór.
18.06.2024

EDP ​​Renewables inauguruje swój drugi projekt dotyczący energii odnawialnej w Grecji

EDP Renewables (EDPR), światowy lider w rozwoju energii odnawialnej na całym świecie, rozszerza swoją obecność w Grecji i dziś zainaugurował swój drugi projekt odnawialny, farmę wiatrową „Erimia”, zlokalizowaną w regionie Malesina. Ten nowy projekt stanowi kolejny krok w misji EDPR polegającej na redukcji tysięcy ton emisji CO2 rocznie, zapewniając jednocześnie czystą energię tysiącom gospodarstw domowych i przyczyniając się do wysiłków na rzecz przejścia na czystą energię w kraju.
17.06.2024

Polenergia uruchomiła największą farmę fotowoltaiczną w historii Grupy. FF Strzelino dysponuje mocą 45 MWp

Polenergia uruchomiła największą farmę fotowoltaiczną w historii Grupy. FF Strzelino dysponuje mocą 45 MWp, która pozwala na zasilenie zieloną energią 24 000 gospodarstw domowych. Inwestycja zlokalizowana na Pomorzu to piąta elektrownia słoneczna w portfelu Grupy. Dzięki uruchomieniu FF Strzelino moce wytwórcze Polenergii z odnawialnych źródeł osiągnęły poziom 574 MW. W ciągu ostatnich 12 miesięcy – wzrosły o 22%.
17.06.2024

Grupa Orlen: z wiatru pochodzi 19 proc. energii elektrycznej produkowanej w UE

Już prawie 1/5 energii elektrycznej produkowanej w Unii Europejskiej pochodzi z wiatru - informuje w sobotę Grupa Orlen. 15 czerwca przypada Światowy Dzień Wiatru.
15.06.2024

Środki dla przedsiębiorców na GOZ. Fundusze Europejskie wspierają zazielenianie polskich firm

Gospodarka o obiegu zamkniętym jest jednym z głównych priorytetów Unii Europejskiej, wpisującym się w szersze ramy polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju. GOZ stanowi integralny element dążenia UE do neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zmniejszenie ilości odpadów oraz efektywne wykorzystanie zasobów mają kluczowe znaczenie dla redukcji emisji gazów cieplarnianych. Istotną rolę we wspieraniu transformacji polskich firm w kierunku modelu gospodarki obiegu zamkniętego odgrywa Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
13.06.2024

Raport IEO: w 2023 r. fotowoltaika wyprodukowała energię wartości 5,6 mld zł

Polskie instalacje fotowoltaiczne w 2023 r. wyprodukowały energię elektryczną wartą 5,6 mld zł - wynika z opublikowanego w środę rocznego raportu Instytutu Energii Odnawialnej. Wartość inwestycji w sektorze wyniosła 15,6 mld zł.
13.06.2024

Kongres Polskie Porty 2030. „Offshore Wind - logistyka MEW impulsem dla rozwoju portów i terminali”

W ramach konferencji Kongres Polskie Porty 2030, odbył się niezwykle ważny panel dyskusyjny zatytułowany „Offshore Wind - logistyka MEW impulsem dla rozwoju portów i terminali”. Moderatorem tej dyskusji był Piotr Żeglarski, Business Development Manager w Seaway 7.
12.06.2024

Kongres Polskie Porty 2030: „Net-Zero. Zielona Transformacja w Portach - Mit czy Wyzwanie?"

Na koniec pierwszego dnia drugiej edycji konferencji Kongres Polskie Porty 2030 odbył się panel dyskusyjny pod tytułem "Net-Zero. Zielona Transformacja w Portach - Mit czy Wyzwanie?", który zgromadził czołowych ekspertów i praktyków z branży portowej. Moderatorem panelu był Bogdan Ołdakowski, CEO Actia Forum, który sprawnie kierował debatą, stawiając trudne pytania i moderując dynamiczną wymianę poglądów.
10.06.2024

Polacy chcą wiedzieć, czy termomodernizacja im się opłaci

Polakom brakuje informacji na temat wymogów przyjętej przez Parlament Europejski tzw. dyrektywy budynkowej, która zobowiąże właścicieli domów i zarządców budynków m.in. do ich termomodernizacji. Nie wiedzą również, jakie rozwiązania finansowe są dostępne na rynku w tym zakresie i czy taka inwestycja im się opłaci - wynika z badania zleconego przez ING Bank Śląski.
10.06.2024

Port Czystej Energii – energia i ciepło dla mieszkanek i mieszkańców Gdańska

Port Czystej Energii to instalacja termicznego przekształcania odpadów komunalnych (ITPOK), która właśnie powstaje w Gdańsku. To przyjazna dla środowiska elektrociepłownia, w której – z nienadających się do recyklingu odpadów – powstawać będzie energia elektryczna i ciepło systemowe. Inwestycja znacząco wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne Gdańska oraz na, zgodny z założeniami neutralności klimatycznej, rozwój Pomorza. W czerwcu rozpoczną się gorące rozruchy instalacji.
06.06.2024

Realizacja celów gospodarki wodorowej do 2030 roku coraz mniej realna. Konkurencyjność polskiego przemysłu będzie się pogarszać

Zainteresowanie inwestycjami wodorowymi ze strony sektora prywatnego jest coraz większe: w tym roku ma ruszyć produkcja zielonego wodoru w ZE PAK, a realizowany przez Polenergię na Górnym Śląsku projekt H2Silesia, który zakłada budowę wielkoskalowej fabryki o mocy ok. 105 MW, otrzymał niedawno prawie 143 mln euro dofinansowania Komisji Europejskiej w ramach unijnej inicjatywy IPCEI Hy2Infra. Pomimo kolejnych inicjatyw w Polsce rozwój rynku wodoru wciąż napotyka jednak trzy główne bariery: regulacyjną, finansową i techniczną.
06.06.2024

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę fabryki morskich wież wiatrowych Baltic Towers

W Gdańsku odbyła się 5 czerwca uroczystość związana z trwającą budową fabryki morskich wież wiatrowych, które w przyszłości zostaną postawione na Morzu Bałtyckim i nie tylko. Fabryka Baltic Towers ma stać się nowoczesnym i innowacyjnym centrum produkcji zajmującym kluczową pozycję w budowie polskiego łańcucha dostaw dla branży offshore.
06.06.2024

Konferencja PSEW 2024: energia z wiatru to główny filar transformacji energetycznej kraju

Rosnący udział energetyki wiatrowej w miksie wytwórczym podnosi poziom bezpieczeństwa energetycznego Polski - wskazują uczestnicy konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW), która odbywa się w dniach 4-6 czerwca w Świnoujściu. Energia wiatrowa i jej pozytywny wpływ na rozwój społeczny i gospodarczy na poziomie lokalnym i centralnym to wiodący temat tego kongresu.
05.06.2024

Ekoenergetyka otwiera nową linię produkcyjną ładowarek EV, podwajając prędkość produkcji

Ekoenergetyka, wiodący europejski producent ładowarek do pojazdów elektrycznych, otworzył nową linię produkcyjną, która podwoi prędkość produkcji i jednocześnie poprawi jakość oraz wydajność urządzeń.
05.06.2024

41,4 GW z lądowej energetyki wiatrowej do 2040 roku jest możliwe – PSEW oszacował potencjał wiatru

Niemal 20 GW wynosi różnica w potencjale energetyki wiatrowej w zależności od tego czy doczekamy się zmiany ustawy wiatrakowej. Polska może mieć 41,4 GW w wietrze zmieniając przepis na 500 metrów lub 22,19 GW bez zmian w prawie. Różnica mówi sama za siebie, a czystej energii potrzebujemy jak nigdy dotąd. Nowy raport wskazujący potencjał wiatru na lądzie został zaprezentowany podczas Konferencji PSEW2024 w Świnoujściu.
05.06.2024

Metodyka BIM w realizacji celów zrównoważonego rozwoju – fabryka nakrętek Ecopet autorstwa Unism

Firma Ecopet, producent zamknięć HDPE oraz preform PET, wraz ze studiem projektowym Unism stworzyły pełną ekologicznych rozwiązań nowoczesną fabrykę nakrętek stale mocowanych do napojów bezalkoholowych. Cała inwestycja, począwszy od tworzenia koncepcji, została zaprojektowana i zrealizowana w metodyce BIM za pomocą programów Autodesk z kolekcji AEC. Nową fabrykę uruchomiono w październiku 2023.
05.06.2024

Gdzie jest i dokąd zmierza polska energia z wiatru? – raport „Energetyka Wiatrowa w Polsce”

W przeprowadzonej ankiecie 2/3 inwestorów wskazało na poprawę ogólnego stanu rynku lądowej energetyki wiatrowej w Polsce w 2023 roku w porównaniu z rokiem poprzednim, na co główny wpływ miała liberalizacja normy odległościowej 10H. Połowa inwestorów ocenia dobrze lub bardzo dobrze perspektywy dla rynku lądowej energetyki wiatrowej w Polsce w 2024 roku, zaś tylko 20% respondentów oczekuje pogorszenia warunków dla inwestycji w farmy wiatrowe. Pozostali nie oczekują istotnych zmian.
04.06.2024

PGE Dystrybucja zakończyła rozbudowę rozdzielni 110 kV GPZ Budzyń w Kraśniku na Lubelszczyźnie

Bardziej efektywne wykorzystanie mocy generowanych przez farmę wiatrową, większa stabilność dostaw energii elektrycznej oraz zmniejszenie awaryjności sieci to tylko kilka korzyści będących efektem modernizacji głównego punktu zasilania (GPZ) Budzyń. Koszt inwestycji wyniósł prawie 4,5 mln zł a część środków pozyskano z funduszy europejskich.
03.06.2024

Samowystarczalność energetyczna w Lądku-Zdroju najlepszym projektem w kategorii gmin miejsko-wiejskich

Od 1 stycznia gmina Lądek-Zdrój nie kupuje już energii elektrycznej. Wszystko za sprawą samowystarczalnej farmy fotowoltaicznej, która zasila m.in. Urząd Miasta i Gminy, lokalne szkoły, centrum kultury i obiekty sportowe. Projekt zajął I miejsce w konkursie „Innowacyjny Samorząd” 2024 w kategorii gminy miejsko-wiejskich.
03.06.2024

EDP inauguruje swój pierwszy projekt w Chile

EDP, poprzez EDP Renewables (Euronext: EDPR), globalnego lidera w rozwoju energii odnawialnej na całym świecie, zainaugurowała swój pierwszy projekt operacyjny w Chile, farmę wiatrową Punta de Talca, zlokalizowaną w gminie Ovalle. Ceremonii otwarcia dokonał chilijski minister energii, Diego Pardow Lorenzo. Obiekt składa się z 14 turbin wiatrowych. Wniesie 83 MW do chilijskiego krajowego systemu elektroenergetycznego, z roczną zdolnością wytwórczą odpowiadającą zużyciu energii w 95 000 domów w regionie i pozwoli uniknąć emisji 140
03.06.2024

Ponowny przetarg PERN dot. instalacji fotowoltaicznej na terenie siedziby spółki

PERN ponownie ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej dla budowy na terenie swej siedziby w Płocku (Mazowieckie) - w tym na budynku zarządu spółki -a instalacji fotowoltaicznej o łącznej mocy do 100 kWp. Poprzednie postępowanie unieważniono. W obecnym oferty można składać do 17 czerwca.
03.06.2024

EDP wybuduje z Columbus farmy o mocy 61 MWp

EDP Energia Polska zawarła umowę rozpoczynającą współpracę z Columbus Energy. Porozumienie obejmuje budowę farm fotowoltaicznych z potencjałem inwestycyjnym o łącznej mocy zainstalowanej do ok. 61 MWp.
03.06.2024

Zmiany klimatu poważnym wyzwaniem dla światowej gospodarki

Zmiany klimatu są faktem. Jeśli ktoś pozostaje niewrażliwy na naturę, może zobaczyć ich wpływ po tym jak coraz mocniej wpływają one na gospodarkę. Niespodziewane zjawiska pogodowe wpływają nie tylko na produkcję rolną, ale też na to jak wydajemy pieniądze. Mnogość powiązań gospodarki z klimatem wpływa coraz intensywniej na kolejne branże – od wspomnianego rolnictwa przez budownictwo i energetykę, aż po przemysł odzieżowy. Tak jak w przypadku każdego zjawiska wpływającego na naszą rzeczywistość w skali makro, giełdy również dostos
03.06.2024

Co robią hotele, by być bardziej eko?

Idea “zielonego” hotelarstwa ma rosnący wpływ na codzienne funkcjonowanie obiektów hotelowych. To, czy dany hotel wprowadza działania przyjazne środowisku, jest też coraz bardziej istotne dla samych gości. Według przedstawicieli branży hotelarskiej, zarządzanie hotelem w duchu ekologicznego podejścia to dzisiaj m.in. stawianie na ograniczanie zużycia energii, wprowadzanie strategii zero waste, współpraca z lokalnymi dostawcami, jak również edukacja gości hotelowych.
29.05.2024

Konferencja PSEW2024: transformacji energetycznej Polski nie będzie bez energii z wiatru

Rosnący udział energetyki wiatrowej w miksie wytwórczym podnosi poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz wpływa pozytywnie na rozwój społeczny i gospodarczy na poziomie lokalnym i centralnym. Merytoryczna debata na temat wizji polityki energetycznej Polski jest kluczowa dla niezależności, konkurencyjności, czy ochrony klimatu. Będą to kluczowe tematy Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, która odbędzie się w dniach 4-6 czerwca w Świnoujściu.
28.05.2024

Orlen Południe chce wybudować w zakładzie w Jedliczu biogazownię

Orlen Południe, spółka z Grupy Orlen, planuje zbudować w swym zakładzie produkcyjnym w Jedliczu (Podkarpackie) instalację biogazowni. Ogłoszono postępowanie na zaprojektowanie obiektu i jego wykonanie w systemie "pod klucz" wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Termin składania ofert to 16 czerwca.
28.05.2024

Opublikowano projekt ws. ram regulacyjnych dla rynku wodoru

Stworzenie ram regulacyjnych funkcjonowania rynku wodoru w Polsce to cel projektu noweli Prawa energetycznego, opublikowanego w poniedziałek na stronie RCL. Nowe przepisy realizować będą jeden z kamieni milowych KPO - wskazano w ocenie skutków regulacji.
27.05.2024

Brytyjskie porty wzbogacą się o stacje ładowania statków elektrycznych

Peel Ports Group, drugi co do wielkości operator portowy w Wielkiej Brytanii, planuje stworzenie pierwszego ekologicznego korytarza żeglugowego między Wielką Brytanią a Irlandią. Inicjatywa ta, realizowana we współpracy z firmą NatPower Marine, obejmuje budowę komercyjnej sieci ładowania elektrycznego dla statków i pojazdów. Inwestycja w infrastrukturę ładowania, kosztująca około 127 milionów dolarów, obejmie osiem portów w Wielkiej Brytanii i Irlandii.
27.05.2024

Jest decyzja środowiskowa dla linii 400 kV Trębaczew-Joachimów-Wielopole

Uzyskano decyzję środowiskową dla linii 400 kV Trębaczew-Joachimów-Wielopole - podały w piątek Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Wskazano, że projekt ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz poprawę efektywności przesyłu energii w południowej Polsce.
24.05.2024

Terminale paliw Orlen zasilane OZE

Elektrownia fotowoltaiczna, zlokalizowana na terenie terminala paliw w Ostrowie Wielkopolskim, powiększyła portfel odnawialnych źródeł energii Grupy ORLEN o dodatkowe 3,1 MW. Inwestycja zapewni około 65% zapotrzebowania terminala na energię elektryczną i pozwoli uniknąć średnio 1,7 tys. ton emisji dwutlenku węgla w skali roku.
24.05.2024

Opóźnienie transformacji może obniżyć konkurencyjność gospodarki. Konieczne przyjęcie ustawy o ochronie klimatu

– Biznes jest gotowy na Fit for 55 i co ciekawe, banki też są na to gotowe. Natomiast niegotowe są polskie regulacje i polska energetyka. Tym, co jest nam teraz w Polsce potrzebne, są dobre strategie i dobre planowanie – ocenia Ilona Jędrasik, nowa prezes zarządu Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Jak wskazuje, polska energetyka musi zdecydowanie przyspieszyć z transformacją w kierunku odnawialnych źródeł, ponieważ w scenariuszu business as usual konsekwencją może być spadek konkurencyjności całej krajowej gospodarki.
24.05.2024

OX2 oficjalnie otwiera farmę wiatrową Juniewicze

Farma wiatrowa Juniewicze to już czwarta farma wiatrowa zrealizowana w Polsce przez OX2, czołowego dewelopera OZE oraz lidera pod względem przeprowadzonych inwestycji wiatrowych w Europie. 16 turbin wiatrowych o łącznej mocy 48 MW, zasilać będzie rocznie około 32 tys. gospodarstw domowych. 22 maja odbyło się oficjalne otwarcie FW Juniewicze na Mazowszu.
24.05.2024

Miliardy złotych przepłacane przez firmy - raport Optimal Energy o cenach prądu

Co dziesiąta firma w Polsce nie wie, jak sobie radzić z wysokimi kosztami energii, a łącznie 66% przedsiębiorstw przyznaje, że ceny prądu im doskwierają. Jednocześnie jednak nie wykonują najważniejszego kroku z punktu widzenia szybkości i pewności efektów – nie negocjują warunków i nie szukają innych ofert na rynku. Choć od 2007 istnieje taka możliwość, sprzedawcę do tej pory zmieniło zaledwie 10,31% odbiorców energii spoza grona gospodarstw domowych. Spośród firm przebadanych na zlecenie internetowej porównywarki ofert Optimal E
23.05.2024

Elektromobilność najlepiej sprawdza się w logistyce miejskiej. Komentarz ID Logistics

Unijna polityka klimatyczna, Pakiet Fit 55 i dążenie do projektowania zrównoważonych łańcuchów dostaw wyznaczają kierunki rozwoju transportu drogowego. Rośnie znaczenie elektromobilności jako czynnika konkurencyjności, co wymaga od firm modyfikacji strategii i odpowiednich inwestycji. Jak elektromobilność wpływa na działalność operatorów logistycznych i dlaczego najlepiej sprawdza się w logistyce miejskiej? O tym mówi Piotr Mroczka, dyrektor transportu, ID Logistics.
20.05.2024

Dostawy cementu i betonu do budowy elektrowni jądrowej będą dużym wyzwaniem

Do budowy elektrowni jądrowej i infrastruktury towarzyszącej potrzebne będzie 1 mln m sześc. betonu, a roczna produkcja w kraju to 20 mln m sześc. - podało PAP Polskie Stowarzyszenie Producentów Cementu. Przygotowanie dostaw cementu i betonu oraz logistyka będą dużym wyzwaniem - oceniło.
19.05.2024

Nowa oczyszczalnia ścieków dla Grupy MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckiem została oficjalnie otwarta

Dzisiaj, na terenie zakładu produkcyjnego Grupy MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckiem, miało miejsce uroczyste otwarcie nowej oczyszczalni ścieków.
17.05.2024

Prezes KSSE: czekamy na decyzję, aby projekt fabryki Izery rozpoczął operacyjny charakter

Czekamy na decyzję, aby projekt budowy fabryki Izery w Jaworznie rozpoczął swój operacyjny charakter – powiedział prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) Rafał Żelazny.
16.05.2024

Grupa Orlen przeznaczy 85 mld zł na zielone inwestycje w energetyce do 2030 r.

Grupa Orlen do 2030 r. przeznaczy 85 mld zł na zielone inwestycje w segmencie energetyki. Do końca dekady zamierza zwiększyć moce odnawialnych źródeł energii z obecnego poziomu prawie 1 GW do ponad 9 GW - podał wewnętrzny periodyk koncernu Magazyn GO!
16.05.2024

Koniec wyścigu na wielkość turbiny? Zachodni producenci skupiają się na istniejących modelach

Po tym, jak w zeszłym roku chiński producent turbin wiatrowych ogłosił sukces w pracach nad turbiną o mocy 20 MW, zachodni dostawcy postanowili nie brać udziału w wyścigu za wszelką cenę i skupić się na mniejszych, ale – ich zdaniem – bardziej optymalnych pod różnymi względami turbinach.
16.05.2024

Orlen rozwija odnawialne źródła energii, inwestując w fotowoltaikę

Terminal paliw w Ostrowie Wielkopolskim jest trzecim tego typu obiektem w ramach Grupy Orlen, w którym zainstalowano farmę fotowoltaiczną. Ma ona moc 3,1 MW. Niedługo budowa drugiej farmy słonecznej o mocy do 2 MW ruszy na terenie zakładu głównego Orlenu w Płocku - poinformował w środę koncern.
15.05.2024

Bornholm jednak bez wielkiego offshore? Jest płytko

Port w Rønne na duńskiej wyspie Bornholm, będącej stosunkowo blisko planowanych polskich morskich farm wiatrowych na Bałtyku, może być jednak zbyt płytki, by obsługiwać duże dostawy komponentów.
15.05.2024

Eco Edison, statek serwisowy Ørsted oficjalnie ochrzczony

Amerykański łańcuch dostaw morskiej energii wiatrowej osiąga ważny kamień milowy w postaci chrztu pierwszego w historii amerykańskiego statku do obsługi morskiej energetyki wiatrowej (SOV), który odegra kluczową rolę w umożliwieniu krajowej produkcji energii i wzmocnieniu niezależności energetycznej Ameryki. To statek dla techników zajmujących się obsługą północno-wschodnich farm wiatrowych Ørsted.
14.05.2024

Grunt to zbadać dno. Trwa kampania geotechniczna dla projektu Baltica 1 [wideo]

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, kontynuuje przygotowania do budowy swojej infrastruktury energetycznej na Bałtyku. Ok. 80 km od polskiego wybrzeża, na wysokości Łeby, tempa nabiera wstępna kampania geotechniczna mająca na celu rozpoznanie struktury dna dla realizacji projektu morskiej elektrowni Baltica 1, która będzie przekształcać wiatr w megawatogodziny czystej energii.
14.05.2024

MFW Bałtyk II z pozwoleniem na budowę kabli eksportowych

Wojewoda Pomorski wydał pozwolenie na budowę kabli eksportowych dla elektrowni MFW Bałtyk II, realizowanej przez Polenergię i Equinor. Decyzja z 9 maja 2024 roku, oznaczona sygnaturą 50/2024/MKA, jest istotnym krokiem w przygotowaniach do integracji mocy z przyszłej farmy wiatrowej z krajowym systemem elektroenergetycznym.
14.05.2024

Wszczęto postępowanie w sprawie wydania DŚU dla budowy zakładu produkcji łopat do turbin wiatrowych firmy Vestas

Regionalna Dyrekcja Urzędu Środowiska w Szczecinie poinformowała 8 maja o wszczęciu postępowania w sprawie wydania Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach (DŚU) w sprawie budowy zakładu produkcji łopat do turbin wiatrowych firmy Vestas wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie szczecińskiego osiedla administracyjnego Skolwin.
14.05.2024

Donald Trump zapowiada, że w razie zwycięstwa w wyborach zablokuje morską energetykę wiatrową

Morska energetyka wiatrowa w USA regularnie musi mierzyć się z problemami, choćby z powodu opóźnień w inwestycjach, wzrostu kosztów, czy też wycofywania się kontrahentów. Choć aktualnie trwa szereg inwestycji, a amerykańskie władze ogłaszają aukcje nowych działek pod budowę farm na morzu, biznes może zostać zastopowany. Wspierany przez republikanów kandydat, Donald Trump zapowiada "rozprawienie się" z energią odnawialną, jako jego zdaniem nieopłacalną i szkodliwą.
13.05.2024

ElectroMobility Poland z pozwoleniem na budowę fabryki w Jaworznie

Prezydent Jaworzna wydał spółce ElectroMobility Poland (EMP) pozwolenie na budowę zakładu produkcyjnego samochodów elektrycznych marki Izera - podało w piątek miasto. Spółka poinformowała też o zakończeniu jej audytów i przekazaniu wyników nadzorowi właścicielskiemu.
10.05.2024

EKG 2024: budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej opóźni się o dwa lata, ale będzie dobrze przygotowana

Budowa elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino rozpocznie się w 2028 r., dwa lata później, niż zakładał Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. Ministerstwo Klimatu zapowiada, że na przełomie 2024 i 2025 r. będą zaktualizowane m.in. polski program jądrowy i polityka energetyczna. „Każda decyzja jest postrzegana przez pryzmat bezpieczeństwa” - mówił Andrzej Ziółkowski, prezes Urzędu Nadzoru Technicznego, podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
09.05.2024

Fundusze Europejskie wspierają rozwój miast – ekologiczna inwestycja w Olsztynie

Po ponad 50 latach na olsztyńskie ulice wróciły tramwaje. Dzięki środkom z Funduszy Europejskich olsztynianie mogą teraz szybko i wygodnie dotrzeć z miejskich osiedli „sypialni” do śródmieścia i na dworzec główny PKP. Inwestycja powstawała w dwóch perspektywach w ramach unijnego Programu Rozwój Polski Wschodniej i Polska Wschodnia (PO RPW i POPW), a dofinansowanie sięgnęło 880 mln zł.
09.05.2024

Chińczyki trzymają się mocno. Energia odnawialna w Państwie Środka

Najnowszy raport „Energy Transition Outlook China” stwierdza, że Chiny stają się liderem zielonej energii dzięki rozwojowi energii odnawialnej. Mimo postępu we wdrażaniu OZE, szacuje się, że w 2050 roku paliwa kopalne będą stanowić 40 proc. koszyka energetycznego Państwa Środka.
09.05.2024

Trina Solar ustanawia rekord świata mocy wyjściowej modułu w technologii i-TOPCon typu n

Opatentowany moduł Trina Solar, wyprodukowany w technologii i-TOPCon typu n, bazujący na ogniwach o średnicy 210 mm, osiągnął maksymalną moc wyjściową 740,6 W, ustanawiając tym samym nowy rekord świata, potwierdzony certyfikatem TÜV SÜD, wydanym przez Państwowe Kluczowe Laboratorium Nauki i Technologii PV w Changzhou w Chinach. Już po raz 26. firma Trina Solar ustanowiła rekord świata w wydajności konwersji i mocy wyjściowej modułu PV, podkreślając tym swoją wiodącą pozycję w branży.
08.05.2024

19. Konferencja PSEW2024 odbędzie się już w czerwcu

Polski projekt morskich farm wiatrowych wart około 40 MLD PLN to największa inwestycja w powojennej Polsce. Przyniesie ona 178 mld złotych wartości dodanej dla polskiej gospodarki, spadek emisji CO2 o ok. 102 mln ton rocznie, ponad 100 tysięcy nowych miejsc pracy. Jednak potrzebne są działania usprawniające powstawanie morskich farm wiatrowych. Uproszczenie permittingu czy rewizja PZPPOM to tylko niektóre z koniecznych działań dla offshore.
07.05.2024

Budowa nowoczesnych bloków gazowych w Poznaniu osiąga zaawansowanie na poziomie 89%

Budowa dwóch nowych bloków gazowych przebiega zgodnie z harmonogramem. Stan zaawansowania prac budowlanych przekroczył 89%. Planowane przekazanie nowych bloków do eksploatacji ma nastąpić na przełomie 2024 i 2025 r. W najbliższych miesiącach rozpoczną się prace rozruchowe, przygotowujące do testów weryfikujących zgodność wszystkich parametrów instalacji. Roczna redukcja emisji dzięki inwestycji Veolia Energia Poznań wyniesie 390 tys. ton.
06.05.2024

Za nami trzecia edycja targów H2POLAND! [WIDEO]

W dniach 24 i 25 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Wydarzenie było w całości poświęcone dekarbonizacji oraz technologiom wodorowym.
05.05.2024

Wnioski o wypłatę bonu energetycznego od 1 sierpnia do 30 września

Wnioski o wypłatę bonu energetycznego trzeba będzie złożyć od 1 sierpnia do 30 września 2024 r. – przewiduje projekt ustawy w tej sprawie. Cel ustawy to m.in. przedłużenie na drugą połowę roku osłon związanych z cenami energii.
04.05.2024

MFW Baltica. Ogłoszono chętnych na przeprowadzenie monitoringu morświnów

Ogłoszono wyniki pierwszego etapu przetargu nieograniczonego na realizację monitoringu populacji morświnów w rejonie planowanych inwestycji Morskich Farm Wiatrowych Baltica. Inwestycja realizowana jest wspólnie przez Ørsted i PGE. Projekt ten obejmuje zarówno fazę przed budową, jak i w trakcie realizacji inwestycji, z opcją na przyszłe rozszerzenia i modyfikacje.
29.04.2024

Rosjanie rozpoczęli produkcję zbiornika reaktora dla węgierskiej elektrowni jądrowej

Wczoraj w Petersburgu rozpoczęła się budowa zbiornika reaktora dla nowych bloków elektrowni jądrowej w Paksu – poinformował w piątek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.
27.04.2024

Nowe kierunki w polskiej energetyce. Podsumowanie 39. Konferencji EuroPOWER & 9. OZE POWER

18-19 kwietnia 2024 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 39. Konferencja Energetycznaj EuroPOWER & 9. OZE POWER. Jest to najważniejsze spotkanie branży energetycznej, podczas którego kluczowi jej przedstawiciele analizują najbardziej aktualne wyzwania, problemy i szanse sektora energetycznego w Polsce. 39. edycja wydarzenia zgromadziła 700 uczestników, którzy wysłuchali wystąpień i debat z udziałem liderów polskiej energetyki.
25.04.2024

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo są to dopiero pierwsze egzemplarze – w takich miejscowościach Powerdot buduje stacje ładowania. Tworząc infrastrukturę w miejscach, do których nie dotarła jeszcze elektromobilność, Powerdot wspiera rozwój zrównoważonego transportu, ułatwiając przyszłym kierowcom aut elektrycznych podjęcie decyzji o zakupie takiego pojazdu.
25.04.2024

Gaz-System podpisał umowę czarteru pierwszej w Polsce jednostki FSRU

Gaz-System podpisał umowę czarteru określającą warunki dostarczenia i obsługi jednostki FSRU w Zatoce Gdańskiej. Kontrakt został zawarty z firmą White Eagle Energy Ltd., spółką z grupy Mitsui O.S.K. Lines.
25.04.2024

Orlen inwestuje w ultraszybkie stacje ładowania

Fundusz ORLEN VC zainwestował w EUROLOOP – producenta ultraszybkich stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Ładowarki polskiego startupu, z których korzystają już kierowcy w siedmiu krajach Europy, są jednymi z najszybszych na rynku. Zapewniają dostęp do prądu stałego o mocy do 720 kW.
24.04.2024

Gaz-System: kierunki rozwoju to biometan, wodór i CO2

Operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System będzie odgrywał aktywną rolę w procesie transformacji energetycznej, w obszarach transportu biometanu, wodoru i CO2 - powiedział prezes spółki Sławomir Hinc. Potwierdził też zaangażowanie w projekt FSRU w Gdańsku.
24.04.2024

Rozpoczynają się prace terenowe w związku z budową polskiej elektrowni atomowej na Pomorzu

W ramach umowy na projektowanie (ESC) podpisanej przez Polskie Elektrownie Jądrowe z konsorcjum Westinghouse i Bechtel, firma Bechtel Polska rozpoczyna pogłębione badania geologiczne w lokalizacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w pomorskiej gminie Choczewo. Teren przeznaczony pod badania został odpowiednio przygotowany, a do końca kwietnia trwać będzie tzw. mobilizacja, czyli ustawianie zaplecza badawczego. Badania rozpoczną się w maju.
24.04.2024

Nowe punkty ładowania aut elektrycznych na mapie Polski

Firma Eway, polski operator i producent stacji ładowania samochodów elektrycznych, zainstalowała już 60 punktów ładowania. Większość z nich jest już dostępna dla kierowców, część czeka na ostatnie odbiory techniczne. Stacje ładowania Eway, z których można korzystać bez jakichkolwiek aplikacji, dostępne są m.in. w hotelach, na osiedlach mieszkaniowych, w inwestycjach biznesowych, w gminach i miastach, w takich miejscowościach jak Warszawa, Szczecin, Świnoujście, Poznań, Bobowa. Kamionki, Wrocław czy Kołobrzeg.
23.04.2024

Zrównoważone budownictwo wkracza na salony

Zarówno aktywność regulatorów, jak i rosnąca świadomość społeczeństwa napędzają zmiany w zakresie zrównoważonego budownictwa. Dotyka to także deweloperów realizujących nieruchomości mieszkaniowe. Na rynku powstają kolejne efektywne energetycznie osiedla wyposażone w takie rozwiązania, jak pompy ciepła, rekuperacja czy fotowoltaika. Realizacja takich inwestycji niesie jednak za sobą wyzwania, w tym konieczność edukacji społeczeństwa w zakresie korzyści wynikających z zakupu niskoemisyjnych nieruchomości.
22.04.2024

Orlen wybuduje farmę fotowoltaiczną na Dolnym Śląsku

Energa Wytwarzanie z Grupy Orlen do końca 2025 r. wybuduje farmę fotowoltaiczną na Dolnym Śląsku o mocy 130 MW - poinformowała w środę Grupa Orlen. Farma będzie mogła zasilić w energię 60 tys. gospodarstw domowych.
18.04.2024

W USA powstanie pierwszy kablowiec na potrzeby tamtejszej morskiej energetyki wiatrowej

Kalypso Offshore Energy podpisał list intencyjny (LOI) z Royal IHC w sprawie budowy pierwszego w USA innowacyjnego statku do układania kabli (Cable Lay Vessel) zgodnego z ustawą Jones Act. Jednostka będzie zaangażowana przy pracach związanych z budową morskich farm wiatrowych na amerykańskich wodach.
17.04.2024

Nowa, innowacyjna marka Sigenergy wkracza na polski rynek energii podpisując umowę z KENO

W dzisiejszym dynamicznym świecie zwiększająca się świadomość ekologiczna i potrzeba zmiany sposobu pozyskiwania, wykorzystywania oraz magazynowania energii wymuszają poszukiwanie nowych rozwiązań. Nowa, innowacyjna marka - Sigenergy, wkracza na polski rynek z ciekawymi rozwiązaniami dostosowanymi do obecnych realiów. Co to za firma i dlaczego warto zwrócić na nią uwagę?
16.04.2024

Port Lotniczy Poznań-Ławica będzie produkował własną zieloną energię

Port Lotniczy Poznań-Ławica stale podąża naprzód w swojej misji redukcji śladu węglowego i ochrony środowiska naturalnego. Niedawno ogłosił kolejne kroki w tej ekologicznej podróży. Port poprawi efektywność energetyczną w oparciu o własną zieloną energię.
10.04.2024

BGK uruchomił nabór wniosków o pożyczki na zieloną transformację miast

Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) piątego kwietnia podpisali umowę na wdrażanie Pożyczki wspierającej zieloną transformację miast. Samorządy będą mogły przeznaczyć te środki m.in. na inwestycje w tereny zielone, termomodernizację i odnawialne źródła energii (OZE). Budżet projektu to 40 mld zł.
08.04.2024

Informacje o inwestycjach PSE teraz jeszcze łatwiej dostępne. Ruszyła nowa platforma informacyjna

Nowa platforma inwestycje.pse.pl zawiera najważniejsze informacje o aktualnie realizowanych projektach inwestycyjnych PSE. Dzięki wyszukiwarce i mapie interaktywnej można szybko odszukać każde przedsięwzięcie, sprawdzić, na jakim etapie jest jego realizacja, a także jak wygląda cały proces inwestycyjny. Narzędzie jest zaprojektowane w przejrzysty i intuicyjny sposób, aby umożliwić korzystanie z niego jak największej liczbie osób.
08.04.2024

Minister funduszy podpisała z BGK umowę ws. Pożyczki wspierającej zieloną transformację miast

40 mld zł wynosi budżet dotyczący Pożyczki wspierającej zieloną transformację miast. Umowę w sprawie wdrażania tego instrumentu finansowego podpisała w piątek w Poznaniu z przedstawicielem BGK minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
07.04.2024

Rola ubezpieczycieli w rozwoju polskiego offshore wind [wideo]

„Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie” to wydarzenie poświęcone często pomijanemu aspektowi rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – ubezpieczeniom i ryzykom finansowym. Podczas konferencji rozmawialiśmy z Tomaszem Librontem, prezesem zarządu Smartt Re, o roli instytucji ubezpieczających w budowaniu nowego sektora polskiego przemysłu.
06.04.2024

Tauron wybuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 54 MW

Budowę farmy fotowoltaicznej, która pokryje roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną dla 27 tys. gospodarstw domowych, rozpoczyna w Bałkowie (Świętokrzyskie) Tauron – poinformowała w czwartek spółka. Elektrownia rozpocznie pracę w 2025 roku i będzie jedną z największych tego typu w regionie.
05.04.2024

Pierwsze gondole dla 14 MW turbin Siemens Gamesa już w Szkocji

Z zakładu Siemens Gamesa w Cuxhaven wysłano pierwsze z 60 gondoli przeznaczonych dla morskiej farmy wiatrowej Moray West u wybrzeży północno-wschodniej Szkocji.
05.04.2024

Zielona rewolucja w ochronie zdrowia: innowacyjny krok szpitala w Wolicy

W obliczu rosnących kosztów utrzymania i rosnącej potrzeby redukcji śladu węglowego, sektor medyczny staje przed wyzwaniami wymagającymi innowacyjnych rozwiązań. Jednym z nich jest transformacja energetyczna i inwestycja w odnawialne źródła energii jak fotowoltaika. Na taki krok zdecydował się Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy, który już od 12 miesięcy użytkuje nowoczesny system fotowoltaiczny od SolarEdge.
04.04.2024

Inauguracja polsko-amerykańskiego centrum czystych technologii energetycznych

Szkolenia kadr dla energetyki jądrowej, prace nad włączeniem polskiego przemysłu w łańcuchy dostaw - to pierwsze obszary działania zainaugurowanego w środę Polsko-Amerykańskiego Regionalnego Centrum Szkoleniowego Czystych Technologii Energetycznych (CETC).
03.04.2024

Rojam zmienia adres. Nowa siedziba, nowe możliwości

Zmiana, która niesie za sobą obietnicę rozwoju i innowacji: po ośmiu latach na Siennickiej, Rojam przeniósł swoją działalność do nowoczesnej siedziby na Kokoszkach. Ten strategiczny ruch jest wyrazem ambicji firmy, by nieustannie poprawiać jakość i efektywność usług, jednocześnie dbając o najwyższe standardy komfortu i bezpieczeństwa.
03.04.2024

Na lotnisku Ławica działa farma fotowoltaiczna o mocy 4 MW - w planach instalacja o mocy do 50 MW

Z końcem ub. roku na terenie lotniska Poznań-Ławica zaczęła działać farma fotowoltaiczna o mocy 4 MW. Władze portu - należącego m.in. do samorządu województwa, planują budowę większej instalacji o mocy do 50 MW - podał we wtorek wielkopolski urząd marszałkowski.
03.04.2024

W Ciechanowie ok. 10 mln zł z UE na ekologiczne inwestycje

Ciechanów otrzymał prawie 10,5 mln zł wsparcia z UE m.in. na zagospodarowanie Parku Miejskiego Jeziorko i "odbetonowanie" placu przed miejskim ratuszem, gdzie pojawi się więcej zieleni. Unijne fundusze pozwolą też na zrefinansowanie wcześniejszych inwestycji.
02.04.2024

MI zapowiada zmiany przepisów dot. zatwierdzania taryf za wodę i specustawy odrzańskiej

Resort infrastruktury analizuje przepisy dot. procesu zatwierdzania taryf za wodę i ścieki oraz specustawy odrzańskiej. Z informacji MI przekazanych PAP wynika, że wnioski posłużą do zmiany tych regulacji; w przypadku taryf konsumenci mają być nadal chronieni przed nieuzasadnionymi podwyżkami.
30.03.2024

MKiŚ przygotowuje przepisy ws. wstępnej oceny terenów pod elektrownie jądrowe

Kryteria wstępnej oceny terenu pod obiekt energetyki jądrowej na wczesnym etapie inwestycji zawarte są w założeniach rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska, który ponownie trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.
29.03.2024

Dekada energetyki wiatrowej. Dalszy rozwój sektora jest nieunikniony

Dynamiczny rozwój europejskiego sektora energetyki wiatrowej będzie trwać co najmniej do końca dekady. Wspólny raport Rystad Energy i WindEurope przedstawia optymistyczne perspektywy rozwoju onshore i offshore wind do 2030 roku.
29.03.2024

Minister klimatu: energia jądrowa będzie istotnym elementem polskiego miksu energetycznego

Energia jądrowa będzie istotnym elementem polskiego miksu energetycznego jako niezawodne źródło energii elektrycznej - stwierdziła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, cytowana w komunikacie resortu.
29.03.2024

Światowy Dzień Wody. Konferencja „Woda dla pokoju. Dostępność i zanieczyszczenia”

22 marca obchodzony był Światowy Dzień Wody. Jego koncepcja zrodziła się w 1992 roku, podczas konferencji Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro, jako święto międzynarodowe państw ONZ-u. Z tej okazji w wielu miastach krajów członkowskich organizowano konferencje naukowe poświęcone temu zasobowi naszej planety. W Gdańsku odbyła się konferencja "Woda dla pokoju. Dostępność i zanieczyszczenia".
26.03.2024

Energa: zakończono nagazowywanie gazociągu do elektrowni parowo-gazowej w Ostrołęce

Energa poinformowała w komunikacie, że nagazowywanie gazociągu prowadzącego do elektrowni parowo-gazowej w Ostrołęce rozpoczęło się 4 marca i zakończyło po trzech dniach.
25.03.2024

Jak wygląda finansowanie projektów energetyki jądrowej?

Drugi dzień konferencji Baltic Nuclear Energy Forum rozpoczął się debatą dotyczącą finansowania sektora energetyki jądrowej. Jej tytuł to równocześnie śmiało brzmiąca teza „Energetyka jądrowa może produkować tanią energię elektryczną pod warunkiem jej odpowiedniego finansowania”.
25.03.2024

Nowa inwestycja PGE Dystrybucja w województwie łódzkim dla bezpieczeństwa energetycznego i „zielonej energii"

PGE Dystrybucja, spółka z Grupy PGE, uruchomiła nową stację 110/15kV Żelechlinek w województwie łódzkim. Dzięki inwestycji możliwe będzie przyłączanie nowych mocy ze źródeł OZE. Nowopowstały obiekt wzmocni także pewność zasilania okolicznych klientów.
25.03.2024

Drzewa w miastach stałym elementem kampanii wyborczych

Kandydaci na prezydentów polskich miast chcą sadzić drzewa lub chronić te, które już rosną. Mieszkańcy mają dość betonu, co odbija się w kampaniach wyborczych z każdej strony politycznego dyskursu.
24.03.2024

Prezydent Bydgoszczy zapowiedział kolejne przedsięwzięcia ekologiczne

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, zabiegający o ponowny wybór, zapowiedział w sobotę, że w najbliższej kadencji w ramach działań ekologicznych w mieście chce, by posadzono 15 tys. drzew, rozbudowywano sieć ciepłowniczą i by powstały miejskie farmy fotowoltaiczne.
23.03.2024

70% użytkowników aut elektrycznych mówi NIE obowiązkowej rejestracji

Koniec z przymusem posiadania aplikacji lub specjalnych kart, aby naładować auto elektryczne. Już za miesiąc każda nowo uruchomiona stacja powinna umożliwiać dokonanie swobodnych płatności, bez zawierania umowy z operatorem (rozporządzenie AFIR). Taką opcję już dziś wybiera znakomita większość, bo aż 70% użytkowników aut elektrycznych – informuje Powerdot, który uruchomił już 100 szybkich stacji wyposażonych w terminale płatnicze i udostępnił unikalne dane o sposobach rozliczeń.
20.03.2024

Wyspy, które niekoniecznie otacza woda

Wyspy energetyczne na morzu i na lądzie omawia Dariusz Rudziński, dyrektor w ENMARO.
18.03.2024

SolarEdge zainwestuje w niemiecki start-up programistyczny mający na celu dekarbonizację sektora wielomieszkaniowego

SolarEdge Technologies, światowy lider w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych, ogłosił, że podpisał umowę o inwestycji i partnerstwie z AMPEERS ENERGY ("AMPEERS"), niemieckim start-upem programistycznym, który projektuje i obsługuje rozwiązania do dekarbonizacji całych portfeli budynków wielomieszkaniowych i obsługuje szerokie spektrum firm z branży nieruchomości w Niemczech i Austrii.
18.03.2024

Łącząc siły dla zrównoważonej przyszłości - Polski Kongres Klimatyczny 2024

Wielkie wyzwania wymagają wielkich odpowiedzi. W dniach 19-20 marca 2024 roku, stolica Polski stanie się epicentrum europejskich dyskusji na temat klimatu i energii podczas Polskiego Kongresu Klimatycznego i Central Northern European Climate Summit w Warszawie.
18.03.2024

eSOV na prąd i amoniak za 20 mln funtów z Innovate UK. Rynek potrzebuje 300 SOV

Brytyjska agencja innowacji Innovate UK przyznała 20 milionów funtów na budowę dużych statków serwisowych (SOV), które będą mogły działać przy zerowej emisji. Agencja i beneficjent twierdzą, że to pierwsza tego typu jednostka. W Polsce wciąż zastanawiamy się czy w ogóle budować SOV. Brytyjczycy zapowiadają serię zeroemisyjnych eSOV.
17.03.2024

PSG ma pierwszy w Polsce gazociąg do przesyłu wodoru

Polska Spółka Gazownictwa ma pierwszy w Polsce gazociąg, którym można przesyłać gaz z domieszką wodoru - poinformowała w piątek spółka. Mierzący 7 km gazociąg powstał na Dolnym Śląsku.
15.03.2024

Spółka ElectroMobility Poland wybrała wykonawcę fabryki w Jaworznie

Spółka ElectroMobility Poland (EMP), przygotowująca produkcję samochodów elektrycznych w Jaworznie, wybrała generalnego wykonawcę fabryki, firmę Mirbud - podała w środę EMP. Strony podpisały list intencyjny warunkujący podpisanie umowy uzyskaniem przez EMP zgód korporacyjnych.
13.03.2024

Ceramika Podkarpacka wykorzysta w produkcji energię ze słońca

Według badania Skaner MŚP, prowadzonego dla BIG InfoMonitor, wysokie ceny energii stanowią największe wyzwanie dla przedstawicieli branży produkcyjnej. Odpowiedzią na nie i sposobem na redukcję kosztów energii może być pokrycie części zużycia dzięki firmowej instalacji OZE. Przykładem napędzania procesów produkcyjnych energią słoneczną jest nowa inwestycja Ceramiki Podkarpackiej, którą zrealizowała we współpracy z Grupą E.ON w Polsce. Wykonała ona instalację fotowoltaiczną o mocy blisko 1 MW.
13.03.2024

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.