Wynik wyszukiwania - " elektronika " - Wiadomości

Poziom recyklingu tworzyw sztucznych w Europie rośnie, w Polsce o 8,7% od 2018 roku

Cyrkularne tworzywa sztuczne stanowią obecnie 13,5% wszystkich tworzyw wykorzystywanych do produkcji plastikowych wyrobów i części w Europie - wskazuje najnowsza edycja wydawanego co dwa lata raportu stowarzyszenia Plastics Europe „Tworzywa sztuczne w obiegu zamkniętym - analiza sytuacji w Europie”.. Tym samym europejski system tworzyw sztucznych jest w połowie drogi do osiągnięcia pośredniego celu wyznaczonego w mapie drogowej The Plastics Transition, zakładającego wykorzystanie cyrkularnych surowców w nowych produktach na pozio
19.03.2024

Ponad 1/3 wiatraków energetycznych w Hiszpanii do zdemontowania w ciągu pięciu lat

Ok. 36 proc. wiatraków energetycznych w Hiszpanii trzeba będzie wycofać w ciągu najwyżej pięciu lat, gdyż staną się przestarzałe - przewiduje stowarzyszenie firm wiatrowych (AEE). To oznacza, że ok. 7500 turbin wiatrowych i 20 tys. łopat zamieni się w złom, który trzeba będzie zdemontować, przewieźć i przetworzyć, co jest ogromnym wyzwaniem logistycznym.
06.12.2023

Green Friday. Jak zamienić przyszłość z czarnej na zieloną?

Liczby są nieubłagane: 80% produktów i ich plastikowe opakowania, zakupione podczas Black Friday trafia na wysypiska śmieci lub zostaje spalone. Te, które potraktowano nieco bardziej odpowiedzialnie są poddawane niskiej jakości recyklingowi. Aż 60% konsumentów żałuje zakupu przecenionych tego dnia produktów. Obchodzone pod koniec listopada wielkie święto zakupów, co roku zbiera ogromne, ekologiczne żniwo.
24.11.2023

Przyszłość polskiego sektora elektroniki to elektromobilność i półprzewodniki

Według rynkowych analiz polski sektor elektroniczny rośnie w tempie 4 proc. rocznie, czemu sprzyja dynamiczna transformacja cyfrowa wielu gałęzi przemysłu czy korzystne zmiany legislacyjne. Obszarami szczególnie perspektywicznymi dla dalszych wzrostów branży elektronicznej w Polsce jest elektromobilność oraz produkcja półprzewodników.
16.11.2023

"Niewidzialne” elektrośmieci

Możliwe do odzyskania surowce zawarte w miliardach sztuk wyrzucanych co roku drobnych elektrośmieci warte są około 10 miliardów dolarów - informuje pismo „Reports and Proceedings".
13.10.2023

Włoscy naukowcy opracowali jadalny akumulator stworzony z produktów spożywczych [WIDEO]

Zespół naukowców z Włoch stworzył jadalną baterię, wykorzystując do jej zbudowania produkty obecne w codziennej diecie, takie jak ryboflawina, wosk pszczeli czy wodorosty nori. Rozwiązanie może przynieść nowe podejście do diagnostyki, m.in. chorób przewodu pokarmowego, ale również monitorowania jakości żywności i tworzenia miękkich robotów. Celem naukowców jest osiągnięcie takich parametrów ogniwa, by mogło ono z powodzeniem zastąpić te, które są teraz powszechnie wykorzystywane.
20.05.2023

Znaczenie smart meteringu w działaniach Stoen Operator

Już za kilka lat w każdym polskim gospodarstwie domowym oraz przedsiębiorstwie dane dotyczące zużycia energii będą mierzone przez liczniki zdalnego odczytu (LZO). Montaż tych inteligentnych mierników umożliwi m.in. efektywniejsze zarządzanie systemem elektroenergetycznym. Jednak by wypełnić przyjęte założenia, Operatorzy Systemu Dystrybucyjnego są zobowiązani do zrealizowania ustawowego obowiązku i zainstalowania w określonych przedziałach czasowych ustalonego odsetka tego typu urządzeń u swoich odbiorców. Z końcem 2023 roku upły
17.02.2023

Powstała jednorazowa elektronika na papierze

Naukowcy stworzyli nowy rodzaj elektroniki, którą można nadrukować na zwykły papier, a po wykorzystaniu na przykład spalić. To doskonały wynalazek do budowy urządzeń osobistych, medycznych czy czujników badających środowisko - twierdzą twórcy.
10.10.2022

iPhone... z automatu? Czy "telefomaty" przyjęłyby się w Polsce?

W Finlandii stanęły pierwsze “telefomaty”. To urządzenia, w których można oddać do recyklingu stary lub zepsuty telefon, a w zamian otrzymuje się pieniądze lub odnowionego iPhone’a. Za innowacją stoi izraelski startup Cellomat i fińska firma Swappie, która już od sześciu lat daje smartfonom drugie życie.
05.05.2022

EcoFlow generator zasilania awaryjnego DELTA Max zaspokajający dwudniowe zapotrzebowanie na energię przeciętnego gospodarstwa domowego

Na rynki światowe wchodzi najnowszy generator akumulatorowy EcoFlow z serii DELTA o mocy podstawowej 2016 Wh z możliwością jej rozszerzenia do 6048 Wh.
27.09.2021

Powstała bateria do urządzeń przenośnych ładowana ludzkim potem

Naukowcy z Singapuru opracowali baterię ładowaną ludzkim potem, która ma zasilać przenośne urządzenia elektryczne: inteligentne zegarki czy czujniki monitorujące funkcje życiowe – podały w poniedziałek miejscowe media.
16.08.2021

Recykling elektroniki sposobem na pozyskiwanie złota

Według danych Europejskiego Biura Ochrony Środowiska pełny cykl życia europejskich smartfonów odpowiada za 14 mln ton emisji dwutlenku węgla rocznie. Średnia żywotność urządzenia to tylko trzy lata. Średnio każdy mieszkaniec UE produkuje rocznie ok. 15,6 kg elektroodpadów, z których tylko 7 kg jest zbierane i przetwarzane.
11.08.2021

Recykling albo budownictwo. Drugie życie łopat wiatrowych

Rozwój energetyki wiatrowej rodzi nie tylko pytania dotyczące stabilności systemu elektroenergetycznego, ale tego, co branża zrobi z zużytymi elementami z wiatraków. W skali światowej rozwijane są metody recyklingu łopat i turbin wiatrowych. Powstają także inicjatywy wykorzystywania łopat do budowy elementów miejskich np. mostów lub wiat przystankowych.
30.06.2021

Polscy naukowcy współpracują nad czujnikami do badania wody - do zanieczyszczeń i COVID-19

Pogarszająca się jakość wody to jedno z największych globalnych wyzwań, a co za tym idzie – także obszar zainteresowania naukowców. Europejski projekt Aquasense ma na celu stworzenie nowego – samowystarczalnego i autonomicznego – systemu monitorowania jakości wody w czasie rzeczywistym. Uczestniczą w nim również badacze z Polski.
30.06.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.