Transformacja energetyczna

Partnerzy portalu

29 artykuły
Energetyka, OZE

Orlen i Lotos działając wspólnie mogą osiągnąć więcej w transformacji energetycznej kraju

Koncerny paliwowe takie jak Orlen i Lotos muszą rozwijać nowoczesną petrochemię, technologię alternatywnych paliw, a także nisko i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania energii. I chociaż Orlen i Lotos już to robią, to działając wspólnie, są w stanie osiągnąć więcej – uważają autorzy raportu Warsaw Enterprise Institute (WEI).

20.05.2022, 10:25
Energetyka, OZE

Koreański KHNP jest gotowy objąć 49 proc. udziałów w polskim projekcie jądrowym

Koncern Korea Hydro&Nuclear Power jest gotowy objąć 49 proc. udziałów w polskim projekcie jądrowym, jest gotowy także spełnić inne wymagania, stawiane partnerowi strategicznemu przez polski rząd - powiedział PAP wiceprezes KHNP Seung Yeol Lim.

20.05.2022, 08:20
Energetyka, OZE

Tauron za taką reformą systemu ETS, która nie spowoduje wzrostu cen uprawnień i cen energii

Proponowane w ramach reformy unijnego systemu ETS zaostrzenie wskaźników i limitów może prowadzić do wzrostu cen uprawień do emisji CO2, wpływając tym samym na ceny energii - ostrzegają przedstawiciele Taurona. Jego prezes Paweł Szczeszek postuluje, by reformę poprzedziły dogłębne analizy.

19.05.2022, 12:11
Energetyka, OZE

Nowy raport Komisji ds. Transformacji Energetycznej (ETC): aby zbudować bezpieczeństwo energetyczne, Europa powinna przyspieszyć przejście na czystą energię

W swoim najnowszym raporcie zatytułowanym „Budowanie bezpieczeństwa energetycznego poprzez przyspieszoną transformację energetyczną” („Building Energy Security Through Accelerated Energy Transition”) ETC analizuje, w jaki sposób Europa i inne regiony mogą jednocześnie budować bezpieczeństwo energetyczne i przyspieszyć jakże potrzebną transformację energetyczną.

19.05.2022, 09:20
Energetyka, OZE

KE proponuje ok. 300 mld euro na zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji

Komisja Europejska chce, by UE zmobilizowała ok. 300 mld euro, w tym około 72 mld euro w dotacjach i 225 mld euro w pożyczkach, na zmniejszenie swojej zależności energetycznej od Rosji. Szefowa KE Ursula von der Leyen przedstawiła w środę zarys tego planu.

18.05.2022, 19:41
Energetyka, OZE

Wiceminister Piotr Dziadzio o transformacji energetycznej podczas pierwszego dnia konferencji Gazterm

Rola gazu w polskiej gospodarce, a także aktualizacja założeń Polityki energetycznej Polski do 2040 r. to główne tematy rozmów podczas pierwszego dnia konferencji Gazterm. W wydarzeniu, które odbyło się 16 maja 2022 r. w Międzyzdrojach, udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio.

17.05.2022, 19:45
Energetyka, OZE

W Sokołowie Podlaskim powstanie wzorcowa elektrociepłownia OZE

W efekcie przedsięwzięcia organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, z wykorzystaniem Funduszy Europejskich, w Sokołowie Podlaskim powstanie pionierska elektrociepłownia. Dzięki połączeniu technologii biogazu oraz pomp ciepła udział OZE w produkowanej energii przekroczy 95%. Nowa technologia to prawdziwa szansa na uniezależnienie od paliw kopalnych, których ceny szybują w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Ekologiczne, bezpieczne, a przy tym racjonalne ekonomicznie rozwiązanie energetyczne opracowuje konsorcjum, któr

13.05.2022, 12:44
Energetyka, OZE

Port Rotterdam odegra kluczową rolę w planie UE - 20 mln ton H2

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans zabrał głos podczas Światowego Szczytu Wodorowego, aby potwierdzić strategię UE. Ogłosił również nowe plany portu w Rotterdamie, przez który będzie przepływać 40 proc. importowanego ekologicznego wodoru.

12.05.2022, 15:15
Energetyka, OZE

Za niecałe 30 lat Grupa PGE będzie dostarczać swoim klientom wyłącznie zieloną energię

Suwerenności energetyczna powinna być budowana w oparciu o dostępne lokalnie źródła energii. Szczególnie ważne są te niewyczerpalne, naturalne i bezpieczne dla środowiska. W połączeniu z rządowym programem budowy mocy jądrowych będą one stanowić w przyszłości o niezależności energetycznej Polski. Napaść zbrojna Rosji na Ukrainę pokazała jak ogromnie ważny jest to element w systemie bezpieczeństwa państwa.

12.05.2022, 10:36
Energetyka, OZE

Grzegorczyk Grupy Azoty: musimy mieć dostęp do gazu dopóki nie zmienimy technologii

Musimy mieć dostęp do gazu dopóki nie zmienimy technologii - powiedział podczas kongresu Impact'22 w Poznaniu wiceprezes Grupy Azoty Filip Grzegorczyk. Zaznaczył, że nawozy w Polsce i UE produkowane są w oparciu o technologię gazową.

12.05.2022, 07:40

Dziękujemy za wysłane grafiki.