Transformacja energetyczna

Partnerzy portalu

162 artykuły
Energetyka, OZE

Transformacja energetyczna to największe wyzwanie dla Polski - BCC apeluje o konsensus

Ważą się losy polskiego modelu gospodarczego i polskiej energetyki. Brakuje planu na poprawę sytuacji. Przedsiębiorcy zrzeszeni w BCC zwracają uwagę na niezrozumiałą praktykę kontrolowanych przez Skarb Państwa koncernów w kwestii nieproporcjonalnego podnoszenia cen względem ponoszonych kosztów. Dotyczy to szczególnie kosztów paliw płynnych, energii elektrycznej i węgla.

07.10.2022, 11:16
Energetyka, OZE

W warszawskich budynkach komunalnych jest wciąż kilkaset kopciuchów; czas wymiany mija w tym roku

W budynkach komunalnych jest jeszcze ponad przestarzałych 500 kopciuchów. Termin wymiany kotłów niespełniających standardów mija z końcem roku. Za używanie kopciuchów od 1 stycznia 2023 r. grozi kara nawet do 5000 zł.

06.10.2022, 10:52
Energetyka, OZE

Zdaniem górników Polska nie jest gotowa na transformację w energetyce

Prawie dwie trzecie górników ocenia, że Polska jest nadmiernie uzależniona od węgla. To z kolei – a także zaniedbania w sektorze energetycznym – powoduje, że ich zdaniem gospodarka nie jest przygotowana na zieloną transformację – wynika z raportu Instytutu Spraw Publicznych. Jednocześnie górnicy popierają ten kierunek zmian, podkreślając, że może on unowocześnić krajową gospodarkę, a także zwiększyć bezpieczeństwo przyszłych pokoleń. Chcieliby także mieć większy wpływ na zmiany zachodzące w górnictwie i plany przekształcania górn

06.10.2022, 10:21
Energetyka, OZE

PSEW: więcej OZE w systemie uchroni nas przed blackoutem

23 września po raz pierwszy w historii Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły okres zagrożenia na rynku mocy. To skutek zbyt niskiej rezerwy w naszym systemie energetycznym. Tym razem na szczęście nie doszło do blackoutu, jednak przyszłość jest niepewna. Jeśli nie odblokujemy rozwoju OZE, zwłaszcza energetyki wiatrowej na lądzie oraz nie zaczniemy działać na rzecz efektywnego magazynowania energii, takie sytuacje mogą się powtarzać – mówi prof. Piotr Kacejko z Politechniki Lubelskiej, członek Komitetu Elektrotechniki PAN, wsp

06.10.2022, 09:44
Energetyka, OZE

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.

03.10.2022, 15:56
Energetyka, OZE

Wiatr zmian - górnicy na farmach wiatrowych

Stacja TVN24 wyemitowała reportaż o pilotażowym projekcie przekwalifikowania pracowników sektora górniczego do energetyki wiatrowej realizowany przez windhunter academy oraz OX2 Polska.

02.10.2022, 21:29
Transformacja energetyczna

“Przeminęło z węglem. Regiony górnicze w poszukiwaniu nowej energii”

Bieda, wykluczenie, migracje i poszukiwanie nowej tożsamości. Negatywne skutki odchodzenia od węgla, jakie mogą odczuć regiony górnicze są jednym z największych wyzwań transformacji w Polsce. Zmiany dokonują się na wielu płaszczyznach m.in. ekonomicznej, społecznej, kulturowej. Są szansą, ale i też poważnym wyzwaniem. Przemianom towarzyszy galopujący kryzys energetyczny, który coraz silniej kształtuje europejską rzeczywistość i zmusza do poszukiwania nowych źródeł energii.

30.09.2022, 15:33
Energetyka, OZE

Grupa PGE chce z wyprzedzeniem zaplanować wygaszenie kopalni Turów

Kopalnia węgla brunatnego w Turowie ma kontynuować działalność do 2044 roku. Jej zamknięcie zbiegnie się w czasie z zakończeniem pracy pobliskiej Elektrowni Turów. Cały ten kompleks leżący na trójstyku granic polsko-niemiecko-czeskiej ma fundamentalne znaczenie m.in. dla lokalnego rynku pracy, więc jego zamknięcie może mieć dotkliwe skutki społeczno-ekonomiczne w całym regionie.

30.09.2022, 15:10
Energetyka, OZE

PGNiG: do zielonej gospodarki dojedziemy na błękitnym paliwie

W perspektywie najbliższych 20-30 lat nie ma innej, osiągalnej technologii, która byłaby w stanie zastąpić gaz na drodze do zeroemisyjnej gospodarki – powiedział dr Robert Perkowski, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych w PGNiG SA podczas pierwszego dnia VIII Kongresu Energetycznego DISE we Wrocławiu. Tematem przewodnim wydarzenia było bezpieczeństwo dostaw energii w dobie transformacji.

30.09.2022, 06:48
Energetyka, OZE

Małecki: Chcemy, żeby w Polsce były firmy zdolne podjąć rękawicę w transformacji energetycznej

Chcemy, żeby w Polsce były firmy zdolne podjąć rękawicę w transformacji energetycznej - mówił w środę we Wrocławiu wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Dlatego konsolidujemy Orlen, Lotos, PGNiG, wcześniej grupę Energa, żeby powstał w Polsce wielki, silny, największy w naszej części Europy koncern multienergetyczny – dodał.

28.09.2022, 14:52

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.