Orsted ogłosi na dostawę systemów ochrony kabli (CPS) dla farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 o mocy 2500 MW w Polsce.
Według firmy konsultingowej Wood Mackenzie Ltd., ilość instalacji morskiej energetyki wiatrowej wzrośnie w tej dekadzie prawie dziewięciokrotnie, a świat przeznaczy 1 bilion dolarów na czystą technologię energetyczną, aby pomóc w realizacji celów klimatycznych.
Port Władysławowo już od dawna działa jako port towarowy i miejsce cumowania jednostek serwisowych dla offshore. Wiedzą o tym nieliczni. Mogli się o tym przekonać uczestnicy projektu Incone60 w czasie spotkania zorganizowanego przez Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
RWE, drugi co do wielkości gracz w światowej branży offshore i jeden z pięciu największych krajowych operatorów onshore, chce wzmocnić obecność i kontynuować proces zielonej transformacji energetycznej w Polsce.
Holenderski deweloper pływającej technologii wiatrowej TouchWind i japońska firma żeglugowa Mitsui O.S.K. Lines (MOL) połączyły siły w zakresie rozwoju technologii floating offshore TouchWind.
Grupa FAMUR podpisała list intencyjny z EDF Renewables, który potwierdza zainteresowanie obu stron możliwościami współpracy w obszarze odnawialnych źródeł energii (OZE). Spółki rozważają podjęcie wspólnych działań w zakresie rozwoju i eksploatacji w Polsce projektów związanych m.in. z energetyką wiatrową.
Inwestujemy w małe reaktory jądrowe SMR, bo to szansa na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i dobre uzupełnienie naszych inwestycji w OZE - przekazał na Twitterze prezes Orlenu Daniel Obajtek. Dodał, że w poniedziałek spotkał się z szefem GE Hitachi Nuclear Energy.
PGE Baltica poinformowała w poniedziałek (16 maja), że sprzęt pomiarowy zmierza już z Hiszpanii do Władysławowa, gdzie zostanie zmontowany i skąd wypłynie na Bałtyk. Spółka z Grupy PGE, przystępuje do etapu pomiarów zasobów wiatru, zafalowania i prądów morskich na potrzeby morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1.
Bezpieczeństwo i niezależność to słowa w ostatnich dniach odmieniane przez wszystkie przypadki. Wojna w Ukrainie pokazała, jak krucha jest energetyka oparta o importowane głównie z Rosji paliwa kopalne - gaz, ropę i węgiel. Co zastąpi rosyjski węgiel? Odpowiedzią na to pytanie są Odnawialne Źródła Energii (OZE), a zwłaszcza energia z wiatru, która w ostatnich tygodniach nazywana jest „energią wolności”. Podczas tegorocznej Konferencji PSEW2022 w Serocku (13-15 czerwca) zostaną poruszone kluczowe zagadnienia i problemy stojące na
Wiosną 2021 roku ustalono cenę maksymalną wsparcia na poziomie 319,6 zł/MWh, ale od tego czasu znacznie zmieniły się czynniki ekonomiczne i geopolityczne, które wpłynęły na koszty inwestycji, m.in. inflacja, rosnące ceny stali, kursy walut, wojna w Ukrainie.