Fotowoltaika, Energetyka Solarna

Partnerzy portalu

268 artykuły
Energetyka, OZE

Jak usunąć śnieg z paneli fotowoltaicznych?

W zimie śnieg na fotowoltaice to częste zjawisko. Panele fotowoltaiczne zimą stanowią wyzwanie dla właścicieli instalacji. Dzień trwa krócej, słońce jest niżej, więc produkcja energii jest zdecydowanie mniejsza. Samo odśnieżanie paneli jest niezwykle ważne dla zachowania ich sprawności. Mniejsze nasłonecznienie sprawia, że uzyskanie takiej samej ilości energii z nich jak latem jest niemożliwe, ale należy zadbać o regularne odśnieżanie paneli fotowoltaicznych.

06.02.2023, 07:44
Energetyka, OZE

Sądeckie Wodociągi wybudowały instalacje fotowoltaiczne, aby zmniejszyć rachunki za prąd

Sądeckie Wodociągi zakończyły budowę i przyłączyły do sieci trzy instalacje fotowoltaiczne zlokalizowane w Starym Sączu i Świniarsku. Instalacje mają łączną zdolność produkcyjną do 150 MWh rocznie. Nowa inwestycja pokryje część zapotrzebowania spółki na energię elektryczną.

04.02.2023, 15:52
Ekobiznes, Ekoinnowacje

Polskie inteligente meble solarne hitem!

Wyposażone w panele fotowoltaiczne ławki, wiaty przystankowe czy kioski informacyjne pozwalają mieszkańcom naładować telefon, zyskać dostęp do hot spota czy sprawdzić ważne informacje, np. o bieżących rozkładach jazdy komunikacji miejskiej. Produkowane przez polską firmę elementy miejskiej architektury zyskują uznanie na całym świecie. Przekonują się do nich również rodzime miasta.

03.02.2023, 07:18
Energetyka, OZE

Prosument lokatorski - startuje nabór wniosków o dopłaty

Czysta energia ze słońca już wkrótce będzie masowo wytwarzana w dużych miastach takich jak Łódź czy Warszawa. Ministerstwo Rozwoju i Technologii razem z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchamiają m.in. nabór wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki. Wnioski mogą składać właściciele i zarządcy budynków wielorodzinnych od 1 lutego 2023 r.

02.02.2023, 11:19
Energetyka, OZE

Prąd ze słońca dobrze wykorzystany

Spożytkowanie na własne potrzeby przynajmniej 40 procent energii elektrycznej produkowanej w domowej instalacji fotowoltaicznej znacznie optymalizuje opłacalność instalacji i jakość jej pracy. Im większy poziom autokonsumpcji, tym lepiej. Według badań TAURONA, prosumenci zużywają średniorocznie jedynie około 20 procent energii ze swoich domowych instalacji, reszta trafia do sieci dystrybucyjnej. Eksperci firmy radzą jak zwiększyć oszczędności i skorzystać z programu Mój Prąd 4.0.

31.01.2023, 10:32
Energetyka, OZE

Wyhamowanie na rynku fotowoltaiki przejściowe; PV może pomóc kryzys ekonomiczny

Wprowadzenie nowego systemu rozliczeń prosumentów zmniejszyło popularność fotowoltaiki (PV), ale to sytuacja przejściowa - uważa ekspert firmy Eaton Bartłomiej Jaworski. Dodał, że w najbliższych miesiącach rynkowi PV może pomóc kryzys ekonomiczny i wyższe dotacje w programie "Mój Prąd".

31.01.2023, 08:17
Energetyka, OZE

ONDE podpisuje największy w historii kontrakt w wykonawstwie PV

Trzy kontrakty na budowę farm fotowoltaicznych podpisało giełdowe ONDE ze spółkami celowymi Qair Polska. Ich łączna wartość to 152 mln zł netto.

30.01.2023, 20:16
Energetyka, OZE

mBanku udzielił ONDE 56 mln zł na budowę farm PV

Spółka celowa ONDE pozyskała 56 mln zł kredytu na finansowanie budowy farm fotowoltaicznych „Cyranka”. Środki zostaną przeznaczone na dalszy rozwój działalności projektowej ONDE.

30.01.2023, 14:12
Odpady, Recykling

Co zrobić ze zużytymi panelami PV?

Panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Jako że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.

30.01.2023, 08:59
Energetyka, OZE

Nomad Electric wchodzi na portugalski rynek fotowoltaiki

Nomad Electric otworzył oddział w Lizbonie i dostarczy rozwiązania informatyczne klasy SCADA dla pierwszego portfela projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 70 MWp. Biuro w Portugalii jest drugim po Rumunii, zagranicznym oddziałem Spółki. W 2023 roku Nomad Electric ma w planach dalszą ekspansję międzynarodową.

30.01.2023, 08:56

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.