Lądowa energetyka wiatrowa

Partnerzy portalu

Najnowsze wiadomości

481 artykułów
Energetyka, OZE

Ekspertka: w Polsce potrzebne regulacje dot. norm i zasad hałasu turbin wiatrowych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami turbiny wiatrowe są traktowane tak jak każde inne źródło hałasu przemysłowego. Należy to zmienić - uważa prof. Anna Preis z Uniwersytetu Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu, kierowniczka projektu „HETMAN”, w ramach którego badano hałas turbin wiatrowych.

13.04.2024, 17:35
Energetyka, OZE

Spółka Enefit Green wybuduje w Polsce osiem farm wiatrowych

Estońska spółka Enefit Green wybuduje w Polsce osiem farm wiatrowych. Szacunkowa wartość inwestycji wyniesie ok. 80 mln euro - poinformowała w piątek estońska telewizja ERR.

13.04.2024, 10:38
Energetyka, OZE

Chiny "mocno zaniepokojone" dochodzeniem UE ws. subsydiowania turbin wiatrowych

Chiny są "bardzo zaniepokojone" wszczęciem przez Komisję Europejską dochodzenia w sprawie domniemanego subsydiowania przez rząd w Pekinie dostawców turbin wiatrowych - przekazała w środę rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning.

10.04.2024, 14:53
Energetyka, OZE

Chińscy dostawcy turbin wiatrowych pod lupą Komisji Europejskiej

Komisja Europejska wszczęła postępowanie ws. chińskich dostawców turbin wiatrowych w Hiszpanii, Grecji, Francji, Rumunii i Bułgarii - ogłosiła we wtorek jej wiceszefowa Margrethe Vestager. Wezwała kraje G7 do wprowadzenia "kryteriów wiarygodności" wobec dostawców technologii.

10.04.2024, 11:41
Energetyka, OZE

Wiceminister Motyka: rząd zajmie się ustawą wiatrakową w czerwcu

Rząd zajmie się ustawą wiatrakową na początku czerwca - zapowiedział w piątek wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. Poinformował również, że maju do parlamentu trafi projekt ustawy zawierający korzystniejsze rozwiązania dla prosumentów.

05.04.2024, 11:15
Energetyka, OZE

Zielińska: Znacznie więcej niż 50 proc. OZE w 2040 r. i niższy koszt transformacji energetycznej

Polska może osiągnąć znacznie większy udział OZE w swoim miksie energetycznym niż zakładane przez poprzedni rząd w aktualizacji PEP2040 50 proc., z kolei koszty transformacji powinny być mniejsze niż zakładano - poinformowała PAP Biznes wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska, odnosząc się do szykowanej przez nowy rząd aktualizacji PEP2040.

04.04.2024, 10:52
Energetyka, OZE

Dekada energetyki wiatrowej. Dalszy rozwój sektora jest nieunikniony

Dynamiczny rozwój europejskiego sektora energetyki wiatrowej będzie trwać co najmniej do końca dekady. Wspólny raport Rystad Energy i WindEurope przedstawia optymistyczne perspektywy rozwoju onshore i offshore wind do 2030 roku.

29.03.2024, 14:58
Energetyka, OZE

Powstanie gigantyczny samolot do transportu łopat turbin wiatrowych

Rozwój technologii energii odnawialnej generuje wyzwania związane z ich rosnącymi rozmiarami i logistyką transportu. W dużej mierze przyczyniają się do tego powstające na całym świecie lądowe oraz morskie farmy wiatrowe. Amerykański startup Enter Radia postanowił zmierzyć się z tymi problemami, prezentując innowacyjny projekt ogromnego samolotu o nazwie WindRunner, który został zaprojektowany specjalnie do transportu łopat turbin wiatrowych.

29.03.2024, 11:52
Energetyka, OZE

Wiceszef MKiŚ: w pierwszej kolejności resort przedstawi projekt zmian dotyczących prosumentów

Ministerstwo klimatu w ramach prac legislacyjnych w pierwszej kolejności przedstawi projekt zmian przepisów dotyczących sposobu rozliczania prosumentów - poinformował w poniedziałek wiceminister klimatu Miłosz Motyka.

25.03.2024, 11:47
Energetyka, OZE

PSE: w 2023 r. więcej energii elektrycznej z OZE niż z węgla brunatnego

W 2023 r. polskie źródła odnawialne - bez hydroenergetyki - wyprodukowały więcej energii elektrycznej, niż elektrownie na węgiel brunatny - wynika z raportu nt. działania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego za ubiegły rok, opublikowanego przez PSE.

14.03.2024, 14:14

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.