GEOFUSION
Ekologia, Ochrona środowiska

Parlament Europejski ostrzega przed negatywnym wpływem morskich farm wiatrowych na rybołówstwo

Parlament Europejski ostrzegł przed możliwym negatywnym wpływem nowych morskich farm wiatrowych na rybołówstwo na wodach Unii Europejskiej oraz wezwał do przeprowadzenia większej ilości badań nad tym, jak uniknąć lub złagodzić ich skutki oraz przyjęcia środków zabezpieczających byt rybaków.

27.07.2021, 16:19
Energetyka Odnawialna, Eko Energia, OZE

Iberdrola szuka nowych rynków offshore wind, możliwe wydzielenie aktywów wiatrowych

Agencja Reuters donosi, że hiszpański potentat wiatrowy szuka nowych rynków dla morskiej energetyki wiatrowej, aby pomóc w napędzeniu rozwoju spółki. Rozważane jest wydzielenie segmentu offshore wind, aby pozyskać fundusze.

26.07.2021, 15:06
Energetyka Odnawialna, Eko Energia, OZE

W Niemczech powstanie wielkoskalowa instalacja morska do produkcji zielonego wodoru

RWE, Shell, Gasunie i Equinor podpisały list intencyjny w sprawie ściślejszej współpracy w ramach projektu AquaSector, którego celem jest budowy pierwszej w Niemczech wielkoskalowej instalacji morskiej do produkcji zielonego wodoru.

26.07.2021, 09:35
Energetyka Odnawialna, Eko Energia, OZE

Pakiet Fit for 55 ma doprowadzić do wzrostu cen CO2 do 90 EUR do 2030 roku

Pakiet Fit for 55 doprowadzi do wzrostu cen CO2 do 90 euro do 2030 roku, przy czym wzrost cen spodziewany jest zwłaszcza w drugiej połowie dekady - wynika z analizy Independent Commodity Intelligence Services (ICIS).

25.07.2021, 12:13
Ekologia, Ochrona środowiska

Wiatraki zagrożeniem dla orłów przednich i ich siedlisk

Dla orłów przednich głównym zagrożeniem ze strony farm wiatrowych jest utrata siedlisk – wynika z najnowszych badań. Dlatego tak ważne są rzetelnie przeprowadzone badania środowiskowe, które wskazują realny wpływ wiatraków na otoczenie.

24.07.2021, 17:37
Prawo , Polityka, Ekonomia

Decyzja środowiskowa a Morska Farma Wiatrowa

W poprzednim artykule przedstawiającym problematykę wpływu lokalizacji morskich farm wiatrowych na bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim podkreślono doniosłe konsekwencje wyboru lokalizacji inwestycji energetycznej, nie tylko z punktu widzenia obronności czy ochrony granicy państwowej na morzu, lecz również bezpieczeństwa nawigacyjnego.

24.07.2021, 09:30
Prawo , Polityka, Ekonomia

Polskie Morskie Farmy Wiatrowe bez niezbędnych przepisów?

W poprzednim artykule Morskie Farmy Wiatrowe a bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim – ZielonaGospodarka.pl został poruszony temat bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim w kontekście pokazania przez naszego ustawodawcę „zielonego światła” dla rozpoczęcia inwestycji, związanych z budową MFW na obszarach morskich, jurysdykcyjnie podległych Polsce. Temat ten zostanie rozwinięty w następnej publikacji, ponieważ jest to zagadnienie tak obszerne i z taką ilością białych plam, że należy się nad nim głęboko pochylić.

23.07.2021, 14:30
Prawo , Polityka, Ekonomia

Kryzys klimatyczny może doprowadzić do kryzysu finansowego, ale banków

Czerwcowy raport trzech organizacji - Reclaim Finance, Friends of the Earth France i Rousseau Institute – wskazuje, że 11 największych europejskich banków zgromadziło 532 miliardy euro w aktywach związanych z węglem, ropą naftową i gazem. Nagła i chaotyczna transformacja doprowadziłaby sektor bankowy do krawędzi przepaści finansowej.

22.07.2021, 16:30
Energetyka Odnawialna, Eko Energia, OZE

Parlament Europejski chce wycofania dotacji do paliw kopalnych do 2025 roku

Parlament Europejski przyjął stanowisko do negocjacji z państwami członkowskimi w sprawie ósmego programu działań Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska (EAP) do 2030 roku, w którym podkreśla jako jeden z kluczowych celów rezygnację z pomocy państwa dla sektora paliw kopalnych.

22.07.2021, 15:51
Energetyka Odnawialna, Eko Energia, OZE

Nawet cena węgla w wysokości 200 euro nie uczyni czystego wodoru konkurencyjnym

Ponieważ czysty wodór pozostaje znacznie mniej opłacalny niż paliwa kopalne, Unia Europejska (UE) musi wprowadzić politykę, która drastycznie obniżyłaby koszty jego produkcji. Według badań przeprowadzonych przez think tank Agora Energiewende i jego partnera Guidehouse wspieranie wykorzystania odnawialnego wodoru zgodnie ze strategią wodorową Komisji Europejskiej będzie kosztować 10-24 mld euro rocznie do końca obecnej dekady.

22.07.2021, 15:47
OKMARIT_390X100

Dziękujemy za wysłane grafiki.