Ekologia, ochrona środowiska

Zmiana klimatu coraz bardziej zagraża Światowemu Dziedzictwu Naturalnemu

Według raportu IUCN (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody) z grudnia 2020 roku, zmiana klimatu jest największym zagrożeniem dla miejsc znajdujących się na liście Światowego Dziedzictwa Naturalnego UNESCO.

25.01.2021, 14:55
Energetyka

PGE apelowała w Brukseli o sprawiedliwy rozdział kosztów transformacji energetycznej

Przedstawiciel PGE wziął udział w seminarium dot. nadchodzącej reformy EU ETS i bardziej sprawiedliwego rozdziału kosztów transformacji, zorganizowanym przez brukselski think-tank ERCST. W debacie pn. „Preparing for the review of the EU ETS – use and division of revenues & reflections on the December EUCO conclusions” uczestniczyło ponad 200 osób, m.in. wiceminister klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński, wiceprezes PGE ds. regulacji Wanda Buk oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej, organizacji ekologicznych i przemysłu.

25.01.2021, 12:05
Ekologia, ochrona środowiska

Obieg Wody w Mieście

Obejrzyj krótki film o wodnej gospodarce obiegu zamkniętego w mieście, aby uzyskać wspaniały obraz edukacyjny i dowiedzieć się więcej o ograniczeniach źródeł słodkiej wody, ekstremalnych sytuacjach spowodowanych zmianą klimatu oraz sposobach inteligentniejszego i bardziej zrównoważonego wykorzystania wody:

25.01.2021, 11:40
Energetyka

TGE i PSEW pracują nad nowymi rodzajami wsparcia handlu energią z OZE

Towarowa Giełda Energii i Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej do połowy roku opracują koncepcję giełdowych instrumentów wspierających rozwój rynku kontraktów typu PPA - to rodzaj umów dot. kupna energii z OZE nieangażujący publicznego wsparcia.

25.01.2021, 09:52

NIK kontroluje i alarmuje, że Polska nie radzi sobie z gospodarką odpadami

Recykling - słowo równie często powtarzane w polskiej rzeczywistości, co niestosowane w praktyce życia codziennego. Najwyższa Izba Kontroli w raporcie dotyczącym gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce nie pozostawia złudzeń: nie radzimy sobie z recyklingiem i gospodarką w obiegu zamkniętym.

25.01.2021, 09:32
Energetyka

Polska energetyka w 2020 r. trzy razy bardziej emisyjna niż średnia UE

W 2020 r. produkcja energii elektrycznej z OZE w UE po raz pierwszy była wyższa niż z paliw kopalnych. Emisja towarzysząca produkcji jednostki energii elektrycznej w Polsce była trzy razy wyższa od średniej unijnej - wynika z najnowszego raportu think-tanku Ember.

25.01.2021, 09:26
Ekologia, ochrona środowiska

Adaptacja do zmian klimatu globalnie, regionalnie, lokalnie - w Gdańsku o klimacie na zakończenie międzynarodowego szczytu

Na zakończenie Międzynarodowego Szczytu Adaptacji do Zmian Klimatu, który odbędzie się online 25 i 26 stycznia, gdańska Akademia Klimatyczna zaprasza do dyskusji o klimacie z udziałem gości z Polski. W spotkaniu online głos zabiorą m.in. Barbara Rajkowska - kierowniczka projektu Klimada 2.0 oraz Tomasz Michniewicz - dziennikarz i podróżnik.

25.01.2021, 09:19
Energetyka

Polska może stać się największym producentem energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych

Stabilne ramy prawne dla budowy polskich farm wiatrowych na Bałtyku ma zapewnić ustawa offshore’owa, którą w ubiegły czwartek podpisał prezydent. Prąd z wiatraków na morzu ma popłynąć już za kilka lat, ale wymaga to przyspieszenia inwestycji, również tych związanych z budową sieci dystrybucyjnych. Inwestycje w tym zakresie wymusza także rządowy plan rozwoju OZE i budowy elektrowni jądrowej. Boomu inwestycyjnego będzie potrzebować zwłaszcza północna Polska

25.01.2021, 09:16
Ekologia, ochrona środowiska

Zanieczyszczone powietrze jest jak taksówka dla koronawirusa

Według danych z USC, udostępnionych w rządowym serwisie Otwarte Dane, w ubiegłym roku w Polsce zmarło w sumie ponad 486 tys. osób. W 2019 roku zgonów było ok. 409 tys., czyli o 77 tys. mniej. – Polacy muszą sobie uświadomić, że w ubiegłym roku umarła największa liczba osób od II wojny światowej nie tylko ze względu na koronawirusa, lecz również z powodu smogu – mówi pulmunolog, dr hab. n. med. Tadeusz Zielonka. Jak wskazuje, pandemia nie przez przypadek najszybciej rozprzestrzenia się w regionach uprzemysłowionych, z najbardziej

25.01.2021, 09:13

Polska w UE z nr 1 w spalaniu węgla w piecach domowych

Jeśli chodzi o spalanie węgla w piecach domowych, to Polska zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w UE - mówi zajmujący się inżynierią ochrony powietrza dr hab. Grzegorz Wielgosiński. Jego zdaniem najlepszym sposobem walki ze smogiem jest podłączanie gospodarstw domowych do elektrociepłowni.

22.01.2021, 15:43

Dziękujemy za wysłane grafiki.