Transport Kolejowy

Partnerzy portalu

10 artykuły
Transport, Elektromobilność

PKN ORLEN i PESA rozwijają współpracę na rzecz kolei wodorowej

PKN ORLEN podpisał porozumienie o strategicznej współpracy z PESA Bydgoszcz przy tworzeniu kompleksowej oferty dla publicznego transportu kolejowego. W ramach umowy PKN ORLEN zapewni paliwo wodorowe oraz infrastrukturę tankowania dla produkowanych przez PESA lokomotyw manewrowych oraz pociągów pasażerskich. Współpraca obydwu firm pozwala na stworzenie zeroemisyjnej, komercyjnej oferty dla organizatorów transportu publicznego oraz operatorów centrów logistycznych, terminali przeładunkowych i portów.

20.09.2022, 14:40
Transport, Elektromobilność

ATCO zbuduje stacje paliw dla lokomotyw wodorowych CP Rail

ATCO Group zawarła umowę z Canadian Pacific Railway Ltd. na budowę dwóch stacji produkcji i tankowania wodoru w Albercie.

20.07.2022, 08:50
Transport, Elektromobilność

Śrubena Unia: kiedy potrzeba naprawdę precyzyjnych, zielonych rozwiązań

Producenci taboru kolejowego i zarządzający infrastrukturą kolejową m.in. z Chin, Australii, Hongkongu czy też z Francji coraz chętniej sięgają po produkty powstające w żywieckiej spółce Śrubena Unia. Nie jest więc przypadkiem, że znalazły się one również w chińskich kolejach dużych prędkości.

04.07.2022, 13:22
Transport, Elektromobilność

Reaktywacja Amber Train? Spółki kolejowe rozmawiają o rozwoju połączenia intermodalnego

W połowie maja przedstawiciele łotewskich, estońskich i litewskich spółek kolejowych spotkali się w celu omówienia współpracy w zakresie przewozu ładunków kontenerowych w ramach projektu Amber Train. Jest to połączenie intermodalne łączące kraje bałtyckie ze Skandynawią i Europą Zachodnią. Jest szansa na jego reaktywację.

29.05.2022, 17:11
Transport, Elektromobilność

Dobrze i oszczędnie oświetlać perony – PLK sprawdzają nowe możliwości

Zwiększenie bezpieczeństwa podróżnych i mniejsze zużycie energii oraz ograniczenie emisji CO2 – takie efekty ma przynieść testowany w Gdyni i Cieplewie system zarządzania oświetlaniem obiektów kolejowych. Projekt jest realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach przedsięwzięcia BRIK – Badania i Rozwój w Infrastrukturze Kolejowej.

25.05.2022, 12:57
Transport, Elektromobilność

PKN ORLEN i Alstom ze współpracą na rzecz kolei wodorowej

PKN ORLEN podpisał porozumienie o strategicznej współpracy z firmą Alstom przy dostawach bezemisyjnych, ekologicznych pociągów i paliwa wodorowego dla publicznego transportu kolejowego. Koncern, który konsekwentnie wdraża strategię ogłoszoną w tym roku strategię wodorową, zapewni infrastrukturę tankowania dla produkowanych przez Alstom pociągów. Pierwsze pojazdy wodorowe mają szansę wyjechać na linie regionalne w ciągu dwóch lat.

18.05.2022, 08:58
Transport, Elektromobilność

Impact’22: aż 56 proc. pasażerów wybiera kolej, bo uznaje ją za transport ekologiczny

Według ostatnich badań PKP Intercity 86 proc. pasażerów dostrzega, że transport kolejowy jest przyjazny środowisku naturalnemu, a aż 56 proc. pasażerów wybiera kolej, gdyż uważa, że to działanie proekologiczne.

16.05.2022, 15:33
Energetyka, OZE

PKP Energetyka z nowatorskim systemem magazynowania energii opartym o „zielony” wodór

W ramach projektu badawczo-rozwojowego przy podstacji trakcyjnej Garbce powstanie system do magazynowania energii oparty o wodór produkowany dzięki energii z farmy słonecznej. Jest to kolejny krok w kierunku rozwoju kolei opartej na odnawialnych źródłach energii. PKP Energetyka podpisała właśnie umowę z dostawcą kompletu komponentów do budowy tego układu wodorowego. Uruchomienie instalacji zaplanowano na 2023 rok.

11.05.2022, 10:51
Transport, Elektromobilność

Pociągi na wodór realną perspektywą polskiego kolejnictwa

"Polska staje się jednym z globalnych liderów wprowadzania innowacji w kolejnictwie, a perspektywa połączenia wszystkich regionów kraju torami, po których kursować będą pociągi dużych prędkości, jest z każdym rokiem coraz bardziej realna” – powiedział Sławomir Cyza, prezes i dyrektor zarządzający Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

27.04.2022, 16:53

Dziękujemy za wysłane grafiki.