Recykling, odzysk odpadów

Partnerzy portalu

51 artykuły
Prawo, finanse

Recykling akumulatorów litowo-jonowych w świetle prawa UE

Zgodnie z szacunkami unijnych agencji, do 2030 r. po drogach państw członkowskich Unii Europejskiej (dalej: UE) będzie jeździć co najmniej 30 milionów pojazdów elektrycznych. Oczekuje się, że samochody elektryczne znacznie zmniejszą emisję gazów cieplarnianych w sektorze transportu drogowego. Elektryczne pojazdy wykorzystują baterie litowo-jonowe (dalej: baterie Li-on).

25.08.2022, 09:51
Recykling, odzysk odpadów

Butelki wrócą do sklepu?

Resort klimatu nie wyłączy szkła z systemu kaucyjnego - dowiedziała się wtorkowa "Rzeczpospolita". Ostał się za to zapis o wielu operatorach skupujących butelki, co może podważać sens całego systemu - napisano.

09.08.2022, 09:28
Odpady, Recykling

Wyboista droga Coca Coli do cyrkularności

Dostępna w Stanach Zjednoczonych marka Dasani wypuszcza wodę w butelkach wykonanych z 100% recyklingowanego materiału PET. Nie będzie to dotyczyć nakrętek i nalepek. Sprite natomiast odchodzi od charakterystycznego zielonego koloru butelek na rzecz plastiku przezroczystego, który łatwiej odzyskiwać. Zielona pozostaje etykietka, dodatkowo opatrzona hasłem „Recycle me”.

08.08.2022, 18:30
EkoRolnictwo, BioŻywność

Warszawa. Radna proponuje ponowne zastosowanie skórek od bananów

Radna Ochoty Sylwia Mróz znana z kontrowersyjnych pomysłów dotyczących ochrony środowiska, zaproponowała miejskim ogrodnikom, aby ze skórek od bananów produkowali nawóz do zasilania roślin ogrodowych i doniczkowych, a także - odstraszania mszyc w Warszawie.

07.08.2022, 10:24
Odpady, Recykling

MPO pozyskało ponad 133 mln zł z NFOŚiGW na budowę zakładu recyklingu tworzyw sztucznych

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie otrzymało ponad 133 mln zł wsparcia z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę zakładu recyklingu tworzyw sztucznych. Powstanie on na poprzemysłowych terenach dawnej huty im. Sendzimira.

28.07.2022, 20:09
Energetyka, OZE

Rystad Energy: Gwałtownie rośnie zapotrzebowanie na recykling modułów PV

Zapotrzebowanie na recykling modułów fotowoltaicznych i pozostałych komponentów instalacji słonecznych będzie gwałtownie rósł w najbliższych latach wraz ze wzrostem liczby instalacji, a także ryzykiem wystąpienia problemów w dostawach. Według szacunków Rystad Energy, rynek materiałów nadających się do recyklingu po zakończeniu ich eksploatacji wyniesie w 2030 roku ponad 2,7 mld dolarów. Obecnie jest on wart ,,zaledwie” 170 mln dolarów.

26.07.2022, 09:12
Odpady, Recykling

Jednorazowe butelki szklane w systemie kaucyjnym – to zniszczy polski handel detaliczny i radykalnie obniży zbiórkę szkła

Ok. 70% – to wysokość recyklingu opakowań szklanych w Polsce, pozyskiwana już teraz w gminnych systemach zbiórki i segregacji odpadów opakowaniowych. Włączenie butelek szklanych jednorazowego użytku do systemu kaucyjnego – to rozwiązanie najgorsze z możliwych.

21.07.2022, 09:44
Transport, Elektromobilność

Game changer: retrofit od Renault i Phoenix Mobility zmieni diesla na elektryka

Grupa Renault i firma Phoenix Mobility z Grenoble, specjalizująca się w konwersji pojazdów użytkowych na elektryczne, opracują i skomercjalizują zestaw retrofit. Retrofit ma stać się nowym systemem na francuskim rynku pojazdów użytkowych, który umożliwia konwersję pojazdów z silnikami spalinowymi starszych niż pięć lat na pojazd elektryczny.

21.07.2022, 08:22
Odpady, Recykling

Olyns Cube. Automat, który oferuje dopłaty za recykling butelek

Amerykańska firma Olyns wprowadziła automat do recyklingu butelek po napojach. Maszyna spełnia funkcje reklamowe, jednocześnie zachęcając klientów do „odwróconego kupowania” poprzez specjalne zniżki.

17.07.2022, 16:25
Odpady, Recykling

Audi i VW wchodzą w partnerstwo recyklingu baterii EV

Volkswagen (VW) i Audi nawiązały współpracę z Redwood Materials w celu recyklingu swoich akumulatorów do pojazdów elektrycznych (EV).

15.07.2022, 08:45

Dziękujemy za wysłane grafiki.