Recykling, odzysk odpadów

Partnerzy portalu

66 artykuły
Odpady, Recykling

Ciechanów stawia na inteligentny system gospodarki odpadami

W pięciu lokalizacjach zamontowano inteligentne, bezdotykowe pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów. To nowoczesne rozwiązanie technologiczne zwiększa poziom higieny, estetyki przestrzeni i pozwala odejść od odpowiedzialności zbiorowej za brak segregacji przez mieszkańców budynków wielorodzinnych. W ramach tego samego zadania PUK Ciechanów doposażono w nowe auto do odbioru odpadów. Inwestycję oraz zakup śmieciarki w 95% sfinansowano dzięki środkom pozyskanym przez miasto.

24.01.2023, 10:00
Odpady, Recykling

Od października w Wielkiej Brytanii zakaz jednorazowych plastikowych naczyń i sztućców

Zakaz używania jednorazowych plastikowych kubków, sztućców, talerzy i pojemników na żywność wejdzie w życie w Anglii w październiku tego roku - ogłosiło w sobotę brytyjskie ministerstwo środowiska. Podobne zakazy już od 2021 obowiązują w Szkocji i Walii.

15.01.2023, 21:46
Odpady, Recykling

W Ostrowie Wielkopolskim ruszyła zbiórka poświątecznych choinek

W sobotę ruszyła zbiórka poświątecznych choinek. Drzewka zostaną przetworzone na ciepło – informuje biuro prasowe ostrowskiego rzędu miasta.

15.01.2023, 21:00
Odpady, Recykling

Torby na zakupy w zamian za deklarację opłat za gospodarowanie odpadami

Urząd Miasta Mławy rozdaje torby na zakupy opatrzone informacją na temat segregacji odpadów. To akcja zainicjowana przez burmistrza Sławomira Kowalewskiego „Czy wiesz, jak segregować?”. Aby otrzymać torbę, trzeba złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

14.01.2023, 15:25
Odpady, Recykling

Carrefour zapłaci klientom za plastik i aluminium - rusza test nowych recyklomatów

W dziewięciu sklepach sieci Carrefour w woj. śląskim i jednym na Opolszczyźnie pilotażowo uruchomiono w środę automaty przyjmujące do recyklingu plastikowe butelki PET oraz aluminiowe puszki. Za każdą z nich klienci otrzymują kupon o wartości 15 groszy do wykorzystania w sklepie.

12.01.2023, 07:29
Odpady, Recykling

Ilość plastiku na dnie morskim potroiła się w ostatnich 20 latach

Ilość mikroplastiku na dnie mórz potroiła się w ostatnich dwóch dekadach – piszą naukowcy na łamach „Environmental Science and Technology”.

06.01.2023, 11:28
Odpady, Recykling

Reforma systemu opakowań z poślizgiem. Opłaty za odbiór odpadów wzrosną

Polska jest jednym z ostatnich krajów Unii Europejskiej, które nie wdrożyły jeszcze systemu rozszerzonej odpowiedzialności producentów, czyli nowych zasad organizacji gospodarki odpadami opakowaniowymi. Czas na jego wprowadzenie mija 5 stycznia 2023 roku, ale mało prawdopodobne, aby udało się go dotrzymać. To oznacza nie tylko groźbę kar ze strony Komisji Europejskiej, ale także wymierne straty społeczne i środowiskowe. Dziś koszty zagospodarowania odpadów opakowaniowych ponoszą głównie mieszkańcy gmin.

04.01.2023, 08:59
Odpady, Recykling

Elemental Strategic Metals zatrudni 150 osób do pracy związanej z recyklingiem

W Zawierciu rozpoczęła się budowa zakładu firmy Elemental Strategic Metals, który zajmie się odzyskiwaniem metali z zużytych baterii laptopów, telefonów komórkowych, aut elektrycznych oraz z przetworzonych katalizatorów aut.

29.12.2022, 12:12
Prawo, finanse

Recykling akumulatorów litowo-jonowych w świetle prawa UE

Zgodnie z szacunkami unijnych agencji, do 2030 r. po drogach państw członkowskich Unii Europejskiej (dalej: UE) będzie jeździć co najmniej 30 milionów pojazdów elektrycznych. Oczekuje się, że samochody elektryczne znacznie zmniejszą emisję gazów cieplarnianych w sektorze transportu drogowego. Elektryczne pojazdy wykorzystują baterie litowo-jonowe (dalej: baterie Li-on).

22.12.2022, 09:51
Odpady, Recykling

Butelka za butelkę

Interzero, europejski lider w dziedzinie rozwiązań środowiskowych i gospodarki obiegu zamkniętego, pod koniec listopada zacieśnił współpracę z włoskim konsorcjum Corepla, które przygotowuje się do wprowadzenia systemu kaucyjnego. Corepla zainwestowała w 100 nowych butelkomatów, które zapewnią właściwą zbiórkę plastiku w handlu wielkopowierzchniowym.

13.12.2022, 07:55

Dziękujemy za wysłane grafiki.