Energetyka atomowa

Partnerzy portalu

22 artykuły
Energetyka, OZE

Koreański KHNP jest gotowy objąć 49 proc. udziałów w polskim projekcie jądrowym

Koncern Korea Hydro&Nuclear Power jest gotowy objąć 49 proc. udziałów w polskim projekcie jądrowym, jest gotowy także spełnić inne wymagania, stawiane partnerowi strategicznemu przez polski rząd - powiedział PAP wiceprezes KHNP Seung Yeol Lim.

20.05.2022, 08:20
Energetyka, OZE

Obajtek: reaktor BWRX-300 to technologia najbliższa wdrożeniu

Reaktor BWRX-300, zaprojektowany przez GE Hitachi Nuclear Energy, to wśród małych reaktorów modułowych (SMR) technologia najbliższa implementacji - ocenił w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Orlen planuje budować takie reaktory w ramach spółki z Synthosem.

20.05.2022, 07:39
Energetyka, OZE

Atom w cieniu polityki

Komisja Europejska w ramach oceny, czy atom można włączyć do taksonomii, poprosiła Wspólne Centrum Badawcze (ang. JRC, Joint Research Centre) o wydanie opinii naukowej, czy energetyka jądrowa może zostać potraktowana jako źródło wpisujące się w tzw. zrównoważony rozwój. Oczywiście raport JRC był dla energetyki jądrowej pozytywny. Pomimo takiego stanowiska naukowców, część sił politycznych ciągle bardzo chciała, żeby atomu tam nie było – mówi dr inż. Paweł Gajda z Wydziału Energetyki i Paliw AGH.

19.05.2022, 22:41
Energetyka, OZE

Budowa elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu rozpocznie się w tym roku

Spółka CCGT Grudziądz z Grupy Energa wybrała generalnego wykonawcę bloku gazowo-parowego o mocy netto ok. 560 MW. Prace mają zacząć się jeszcze w tym roku. Elektrownia w Grudziądzu, której oddanie do użytku planowane jest na 2025 r., będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. To istotny element rozbudowy segmentu energetycznego Grupy ORLEN opartego o odnawialne źródła energii, małe reaktory jądrowe i niskoemisyjną energetykę gazową.

18.05.2022, 14:01
Energetyka, OZE

Obajtek: SMR to dobre uzupełnienie inwestycji Orlenu w OZE

Inwestujemy w małe reaktory jądrowe SMR, bo to szansa na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i dobre uzupełnienie naszych inwestycji w OZE - przekazał na Twitterze prezes Orlenu Daniel Obajtek. Dodał, że w poniedziałek spotkał się z szefem GE Hitachi Nuclear Energy.

17.05.2022, 09:21
Prawo, finanse

Premier Japonii: wykorzystamy reaktory jądrowe, by zmniejszyć zależność energetyczną od Rosji

Japonia wykorzysta reaktory nuklearne, by zmniejszyć zależność energetyczną od Rosji – oświadczył w czwartek japoński premier Fumio Kishida, który przebywa w Wielkiej Brytanii.

05.05.2022, 21:19
Energetyka, OZE

Vattenfall podpisał umowy z Westinghouse i Framatome ws. dostaw paliwa jądrowego

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall podpisał umowy z firmami Westinghouse i Framatome na długoterminowe dostawy paliwa jądrowego do reaktorów w dwóch elektrowniach - poinformowała w czwartek szwedzka spółka. W lutym br. Vattenfall ogłosił, że wstrzymuje import paliwa jądrowego z Rosji.

05.05.2022, 11:41
Energetyka, OZE

NuScale Power zakończyło fuzję ze Spring Valley Acquisition Corp. stając się pierwszym i jedynym na świecie notowanym na giełdzie dostawcą rewolucyjnej technologii małych SMR

Połączona spółka osiągnie spodziewaną wartość ok. 1,9 mld dolarów; będzie notowana na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych pod symbolami „SMR” i „SMR WS” od 3 maja 2022 r.

04.05.2022, 19:54
Energetyka, OZE

Fiński koncern energetyczny wypowiedział Rosatomowi kontrakt na budowę reaktora jądrowego

Fiński koncern energetyczny Fennovoima zakończył współpracę z rosyjskim Rosatomem przy budowie elektrowni jądrowej Hanhikivi nad Zatoką Botnicką – przekazały w poniedziałek władze spółki. Zakończył się "jeden z najbardziej rażących etapów fińskiej polityki energetycznej" – komentuje prasa.

02.05.2022, 13:01
Energetyka, OZE

Rośnie zainteresowanie tanią energią jądrową z SMR-ów

Przyspieszają prace nad włączeniem taniej, stabilnej i niezależnej od warunków pogodowych energii jądrowej do miksu energetycznego Polski. W odróżnieniu od programu rządowego, który zakłada uruchomienie wielkoskalowej elektrowni atomowej w 2033 r., KGHM i Tauron widzą przyszłość energetyki jądrowej w SMR - małych reaktorach modułowych, które zostaną uruchomione już w 2029 r.

28.04.2022, 21:31

Dziękujemy za wysłane grafiki.