Ekologia, Ochrona środowiska

Strona główna Ekologia, Ochrona środowiska
910 artykuły

Rybnik nie zbiera liści w parkach, ze względu na ekonomię i ekologię

Zarząd Zieleni Miejskiej w Rybniku w tym roku nie zbiera jesienią liści z parkowych trawników. Tłumaczy, że to tańsze, niż ich usuwanie, a poza tym leżące liście są schronieniem dla zwierząt, ochroną roślin przed mrozem, a także wiosennym nawozem dla roślin.

19.10.2021, 09:47

Będą kontrole nieruchomości, w których są piece na paliwa stałe

Ok. 590 nieruchomości, w których mogą być piece na paliwa stałe wciąż znajduje się na terenie Krakowa – szacują miejscy urzędnicy. Wszystkie zostaną skontrolowane w tym sezonie grzewczym. W stolicy Małopolski od 1 września 2019 r. obowiązuje zakaz używania paliw stałych.

19.10.2021, 08:18

Odnotowano przekroczenia norm smogowych

W niedzielę średniodobowe wskazania stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu w podregionie rybnickim i Zabrzu utrzymywały się powyżej dobowych norm – wynika z poniedziałkowych informacji służb środowiskowych. W poniedziałek wobec korzystnej pogody sytuacja poprawiła się.

19.10.2021, 07:49

Przyszłość recyklingu baterii

Kontrolowany, w pełni bezpieczny pokaz inicjacji zapłonu baterii, pierwsza w Polsce innowacyjna linia do recyklingu baterii litowo-jonowych na bazie własnego know-how, wystawa baterii z mercedesa EQC oraz autobusów elektrycznych Ekova to tylko część atrakcji zaplanowanych w ramach Dni Otwartych zakładu Eko Hybres.

18.10.2021, 13:30

Nietypowy mural podlicza na bieżąco nasz dług wobec… pszczół

7,6 tys. zł - o tyle co minutę wzrasta dług, który spłacać powinien każdy z nas. Do końca roku złoży się on na sumę ok. 4 mld zł [1]. Taką kwotę, za którą można by kupić 4 tys. mieszkań w warszawskim Śródmieściu, będziemy winni… pszczołom. Na wartość pracy zapylaczy zwraca uwagę niestandardowy mural, który właśnie pojawił się w stolicy. Umieszczony na nim licznik co sekundę aktualizuje informacje o tym, ile pieniędzy jesteśmy już w tym roku winni tym pożytecznym owadom.

18.10.2021, 12:57

MAE: „Kraje muszą potroić inwestycje w energię odnawialną do 2030 roku, aby walczyć ze zmianami klimatu”

W swoim flagowym raporcie MAE szacuje, że do 2030 roku trzeba zainwestować prawie 4 biliony dolarów – potroić roczne inwestycje w projekty i infrastrukturę energii odnawialnej, aby zatrzymać galopujące zmiany klimatyczne.

18.10.2021, 12:37

KOMAG i SRK wspólnie chcą pokazać, co znaczy Zielony Ład po śląsku

Instalacja do elektrolizy wodoru, magazynowanie energii w sprężonych gazach z wykorzystaniem infrastruktury pokopalnianej - hybrydy magazynów energii z odnawialnymi źródłami energii, czy wreszcie zbiorniki mocy wykorzystujące akumulatory samochodowe – to tylko niektóre z innowacyjnych projektów, którymi zajmują się obecnie specjaliści z Instytutu Techniki Górniczej KOMAG w Gliwicach. Z efektami ich pracy można było zapoznać się podczas 22. Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej KOMTECH, która obradowała w dniach 11-13 pa

18.10.2021, 12:09

Naukowcy: Słońce i promienie kosmiczne silnie wpływają na klimat

Aktywność słoneczna wpływa na ilość promieni kosmicznych, które docierają do Ziemi, a one oddziałują na powstawanie chmur i bilans cieplny planety. Powinno się przemyśleć znaczenie promieni słonecznych i kosmicznych dla klimatu - twierdzą naukowcy.

17.10.2021, 15:19

Powstanie pierwsza taka na świecie linia produkcyjna działającą na parze geotermalnej

Wyeliminowanie spalania gazu ziemnego, a także zmniejszenie zużycia masy celulozowej i odpadów, wpłynie na ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 23 proc. dzięki nowoczesne technologii Essity w zakładzie w Nowej Zelandii.

17.10.2021, 13:52

Gdynia o Zielonym Ładzie i wyzwaniach klimatycznych

Jaka jest filozofia i sens Europejskiego Zielonego Ładu? W jaki sposób wpłynie on na rozwój Pomorza? Jak dokładnie będzie wyglądać zielona transformacja i kogo dotknie w największym stopniu? Te i inne pytania padają na łamach najnowszego numeru Pomorskiego Thinklettera Kongresu Obywatelskiego. W publikacji pt. „Sens i drogi do Zielonego Ładu” głos zabierają również wiceprezydenci Gdyni – Katarzyna Gruszecka-Spychała i Michał Guć.

16.10.2021, 10:21

Dziękujemy za wysłane grafiki.