Klimat, ekologia

Partnerzy portalu

1636 artykuły
Klimat, ekologia

LOTOS Asfalt z medalem za asfalt WMA

Spółka LOTOS Asfalt wzięła udział w kieleckich Międzynarodowych Targach Budownictwa Infrastrukturalnego – Nowa Infrastruktura. Podczas tej ważnej imprezy wystawowo-konferencyjnej spółkę wyróżniono za asfalt WMA, a także za elegancję i kompleksowy styl wystąpienia targowego.

18.05.2022, 08:56
Energetyka, OZE

bp i Linde planują duży projekt CCS w celu przyspieszenia dekarbonizacji

bp i Linde ogłosiły dziś plany realizacji dużego projektu wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) w Teksasie, który umożliwi niskoemisyjną produkcję wodoru w istniejących zakładach Linde. Projekt będzie również wspierał składowanie dwutlenku węgla (CO2) wychwyconego z innych zakładów przemysłowych – torując drogę do dekarbonizacji na dużą skalę korytarza przemysłowego na teksańskim wybrzeżu.

18.05.2022, 07:58
Klimat, ekologia

Senackie komisje za regulacją ograniczającą zanieczyszczanie Bałtyku przez statki w portach

Senackie komisje środowiska oraz infrastruktury poparły bez poprawek ustawę, która ma ograniczyć zanieczyszczenie Bałtyku przez statki wpływające do portów.

17.05.2022, 18:04
Klimat, ekologia

WUG: zinwentaryzowano blisko 4000 dawnych podziemnych wyrobisk

W minionych dziewięciu latach w województwach: śląskim, dolnośląskim i małopolskim zinwentaryzowano prawie 4000 dawnych podziemnych wyrobisk mających połączenie z powierzchnią. Trwa kolejny etap inwentaryzacji obejmujący docelowo dalsze kilka tysięcy takich miejsc – szacuje nadzór górniczy.

17.05.2022, 12:16
Klimat, ekologia

Imponujące ptaki na Odrze Granicznej

Na Odrze Granicznej w Zachodniopomorskiem powstały sztuczne wyspy umożliwiające odbudowę populacji ptaków. Projekt aktywisty Piotra Chary wsparł szczeciński oddział Wód Polskich. Na pływających platformach zadomowiły się już ostrygojady i rybitwy.

16.05.2022, 18:00
Klimat, ekologia

Rumunia, Turcja. Wskutek działań wojennych na Morzu Czarnym padło kilkaset delfinów

Z powodu prowadzonych na Morzu Czarnym działań zbrojnych związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę na akwenie tym padło kilkaset delfinów. Najczęstszym powodem śmierci tych zwierząt są wewnętrzne krwotoki, wywołane prawdopodobnie przez wybuchy bomb lub okrętowe sonary - wskazują rumuńscy weterynarze.

15.05.2022, 10:06
Prawo, finanse

Dekarbonizacja transportu morskiego w świetle prawa UE

Unia Europejska (dalej: EU) wyznaczyła sobie ambitne cele w zakresie dekarbonizacji sektora transportu morskiego. Transport morski pozostawał jak dotąd jedynym sektorem, w którym UE nie podjęła żadnych konkretnych zobowiązań w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z danymi Europejskiej Agencji Środowiska (ang. European Environment Agency, EEA) i Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego (ang. European Maritime Safety Agency, EMSA) z 2021 roku, transport morski odpowiada za 13,5 proc. wszystkich emisji gazów

15.05.2022, 06:58
Klimat, ekologia

Naukowcy odkryli jezioro wielkości miasta pod pokrywą lodową na Antarktydzie

Naukowcy badający spód największej na świecie pokrywy lodowej na Antarktydzie Wschodniej, odkryli jezioro wielkości miasta, którego osady mogą zawierać historię pokrywy lodowej od początków jej istnienia. Praca została opublikowana w czasopiśmie "Gelology".

13.05.2022, 14:00
Energetyka, OZE

Europejscy producenci stali mają ponad 60 projektów dekarbonizacyjnych

Europejscy producenci stali przygotowali ponad 60 dużych projektów, które do 2030 r. powinny zmniejszyć emisję CO2 o 81,5 mln ton - wynika z danych stowarzyszenia Eurofer. Jego prezes, a zarazem dyrektor generalny ArcelorMittal Europe, Geert Van Poelvoorde, zaapelował o wsparcie tych przedsięwzięć.

13.05.2022, 13:32
Klimat, ekologia

Rozbił się dron do pomiarów emisji ze statków na Morzu Bałtyckim

Niedawno na łamach ZielonaGospodarka.pl informowaliśmy, że Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego (EMSA) wraz z Federalną Agencją Morską i Hydrograficzną (BSH) po raz pierwszy przeprowadziły kampanię pomiaru spalin emitowanych przez statki na Morzu Bałtyckim za pomocą drona. Okazało się, że 4 maja dron rozbił się.

13.05.2022, 12:30

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.