Prawo, finanse

Partnerzy portalu

2975 artykuły
Energetyka, OZE

Wojna na Ukrainie przyspiesza rozwój OZE

Wojna na Ukrainie sprawi, że świat zacznie w szybszym tempie przechodzić na odnawialne źródła energii. Takie wnioski niesie za sobą nowy raport bp.

06.02.2023, 08:59
Energetyka, OZE

Batalia trwa: sędzia przywołuje do porządku GE i Siemens Gamesa

Amerykański sędzia podwoił wysokość opłat licencyjnych, które GE musi zapłacić Siemensowi Gamesa w ramach sprawy o naruszenie patentu dotyczącego turbin wiatrowych Haliade-X.

06.02.2023, 08:44
Odpady, Recykling

UOKiK: 7 mln zł kar dla firm wywożących odpady w aglomeracji poznańskiej

Ponad 7,2 mln zł kar za zmowę przetargową nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na siedem firm wywożących odpady na terenie aglomeracji poznańskiej - podał w poniedziałek Urząd. Według UOKiK przedsiębiorstwa utworzyły konsorcjum, by nie rywalizować w przetargach.

06.02.2023, 08:11
Energetyka, OZE

Eksperci: do 2030 roku inwestycje w czystą energię muszą być podwojone

Inwestycje w czystą energię muszą być podwojone do 2030 r. - uważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zaznaczyli, że tzw. zielone inwestycje, istotne szczególnie dla Europy, pozwalają uniezależnić się od surowców z Rosji.

06.02.2023, 07:44
Prawo, finanse

Weszło w życie unijne embargo na produkty ropopochodne z Rosji. Czy przyspieszy rozówj OZE?

W niedzielę, 5 lutego br. weszło w życie embargo Unii Europejskiej na produkty z ropy, w tym paliwa gotowe z Rosji, nałożone w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę. Eksperci nie spodziewają się zakłóceń na rynku po wprowadzeniu embarga.

06.02.2023, 06:59
Prawo, finanse

RAPORT: 77 proc. badanych za tym, by Polska sprawowała kontrolę nad lasami państwowymi

W opinii 77 proc. badanych to Polska powinna sprawować kontrolę nad lasami państwowymi w naszym kraju; 10 proc. uważa, że Unia Europejska - wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl.

05.02.2023, 17:11
Prawo, finanse

Geopolityka wymusza zmiany w polskim programie rozpoznania geologicznego oceanów

Z powodu zmian geopolitycznych rząd planuje ograniczyć o ponad 190 mln zł wydatki na realizację Programu Rozpoznania Geologicznego Oceanów PRoGeO - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Dodano, że program ma być ograniczony do badań polskiej koncesji na Atlantyku.

05.02.2023, 14:08
Prawo, finanse

Energia z wodoru a braki regulacyjne w polskim systemie prawnym (nowe regulacje od 2023 roku)

W dzisiejszym artykule autorzy skupią się na nowych regulacjach, które mają wejść w styczniu 2023 r., a które dotyczą pozyskiwania energii z wodoru. Czy faktycznie akty prawne, które staną się częścią polskiego systemu prawnego z dniem 1 stycznia 2023 r., rozwiązują wcześniej zgłaszane problemy regulacyjne związane z wytwarzaniem energii z wodoru? Czy inwestorzy, zamierzający skupić się na tym źródle energii, mogą bezpiecznie planować swoje inwestycje? Na te pytanie autorzy niniejszego artykułu postarają się w sposób ese

05.02.2023, 12:29
Klimat, ekologia

Śląscy samorządowcy za zmianami w projekcie ustawy o terenach zdegradowanych

Śląscy samorządowcy postulują zmiany w projekcie ustawy, mającej skutecznie rozbroić największe w kraju bomby ekologiczne. Chcą m.in. by zadania przypisane w tym zakresie samorządom były zadaniami zleconymi z zakresu administracji rządowej, a nie zadaniami własnymi gmin – wynika z przyjętego w piątek stanowiska.

05.02.2023, 12:04
Prawo, finanse

Dekarbonizacja transportu morskiego w świetle prawa UE

Unia Europejska (dalej: EU) wyznaczyła sobie ambitne cele w zakresie dekarbonizacji sektora transportu morskiego. Transport morski pozostawał jak dotąd jedynym sektorem, w którym UE nie podjęła żadnych konkretnych zobowiązań w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z danymi Europejskiej Agencji Środowiska (ang. European Environment Agency, EEA) i Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego (ang. European Maritime Safety Agency, EMSA) z 2021 roku, transport morski odpowiada za 13,5 proc. wszystkich emisji gazów

05.02.2023, 06:58

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.