Odpady, Recykling

Partnerzy portalu

358 artykuły
Prawo, finanse

Recykling akumulatorów litowo-jonowych w świetle prawa UE

Zgodnie z szacunkami unijnych agencji, do 2030 r. po drogach państw członkowskich Unii Europejskiej (dalej: UE) będzie jeździć co najmniej 30 milionów pojazdów elektrycznych. Oczekuje się, że samochody elektryczne znacznie zmniejszą emisję gazów cieplarnianych w sektorze transportu drogowego. Elektryczne pojazdy wykorzystują baterie litowo-jonowe (dalej: baterie Li-on).

19.05.2022, 09:51
Transport, Elektromobilność

Czy elektryki są naprawdę "ekologiczne"? Odpowiedź brzmi: tak, ale to skomplikowane

W miarę jak samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne, niektórzy zadają sobie pytanie, czy są one tak przyjazne dla środowiska, jak się je reklamuje – niektórzy twierdzą, że należy wziąć pod uwagę emisję gazów cieplarnianych podczas procesu produkcji i ładowania akumulatorów.

19.05.2022, 08:20
Odpady, Recykling

Mapa Drogowa Polskiego Paktu Plastikowego jest już dostępna!

Polski Pakt Plastikowy opublikował Mapę Drogową – strategiczny dokument, który pokazuje, jakie zadania należy wykonać, aby zamknąć obieg opakowań z tworzyw sztucznych w Polsce do 2025 roku.

18.05.2022, 15:39
Odpady, Recykling

Stena Recycling dołączyła do Polskiego Paktu Plastikowego

Stena Recycling przystąpiła do Polskiego Paktu Plastikowego, którego celem jest zamknięcie obiegu opakowań plastikowych w Polsce do 2025 r. Sprzyja temu inwestycja Stena Recycling w nowoczesną linię do recyklingu folii opakowaniowej w Centrum Recyklingu we Wschowie.

18.05.2022, 14:46
Odpady, Recykling

Polski Pakt Plastikowy - premiera Mapy Drogowej

18 maja odbędzie się premiera Mapy Drogowej, dokumentu, który szczegółowo opisuje sposób, w jaki Polski Pakt Plastikowy realizuje swoje cele strategiczne.

15.05.2022, 08:20
Odpady, Recykling

Innowacyjny system recyklingu urządzeń wykorzystywanych w sektorze OZE - 2loop Tech S.A.

2loop Tech S.A., spółka technologiczno-badawcza, zajmująca się opracowaniem, rozwojem i wdrożeniem innowacyjnych systemów recyklingu urządzeń wykorzystywanych w sektorze odnawialnych źródeł energii, podpisała memorandum o współpracy z Wydziałem Górnictwa i Geologii Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie (VSB – Technical University of Ostrava, Faculty of Mining and Geology).

11.05.2022, 11:55
Odpady, Recykling

USA: recykling nie zmniejsza zaśmiecenia oceanów

Organizacje ekologiczne The Last Beach Cleanup i Beyond Plastics opracowały nowy raport, z którego wynika, że recykling plastiku w Stanach Zjednoczonych nie wpływa znacząco na ograniczenie ilości plastikowych śmieci, jakie trafiają do oceanów.

11.05.2022, 11:32
Odpady, Recykling

Recykling molekularny. Ratunek przed zalewem plastiku?

W świecie recyklingu coraz więcej mówi się o nowych technologiach radzących sobie z trudnymi odpadami takimi jak opakowania czy trudno odzyskiwalny plastik. Unijna nomenklatura w języku polskim używa tutaj określenia „zaawansowany recykling tworzyw sztucznych”. Spotyka się też słowa „chemiczny” czy „,molekulany”. Różne nazewnictwo sprowadza się do podobnych, jeśli nie tych samych, procesów.

08.05.2022, 15:04
Energetyka, OZE

Recycling, czyli co z fotowoltaiką po 25 latach?

W ostatnich tygodniach, w związku z imponującym nasłonecznieniem, elektrownie fotowoltaiczne biją kolejne rekordy produkcji energii elektrycznej. Świetne warunki pogodowe dla pracy elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych sprawiły, że te dwa źródła 28 marca br. we wczesnych godzinach popołudniowych pokryły prawie połowę zapotrzebowania na energię w Polsce, a to dopiero początek - sezon rekordów w fotowoltaice dopiero się rozpoczyna.

04.05.2022, 13:55
Odpady, Recykling

Czas ograniczyć zaśmiecanie kosmosu

Przemysł kosmiczny skupia się już nie tylko na poszerzeniu możliwości eksploracji kosmosu, ale i na ograniczeniu wpływu na środowisko naturalne. Jednym z celów sektora jest opracowanie technologii umożliwiających wydłużenie eksploatacji satelitów, a także „sprzątanie” śmieci, jakie zostają po obecności człowieka w kosmosie. Kolejnym etapem będą ekologiczne paliwa.

03.05.2022, 20:29

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.