Odpady, Recykling

Partnerzy portalu

425 artykuły
Odpady, Recykling

Stanowisko IS: Szklany problem systemu kaucyjnego: cztery pytania do Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Z ostatnich doniesień medialnych wynika, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska, pomimo apeli organizacji branżowych, nie zamierza wyjść naprzeciw postulatowi wyłączenia szklanych butelek jednorazowych z systemu kaucyjnego. Należy liczyć się z tym, że – ze względu na konieczność przyjęcia odpowiednich regulacji prawnych do końca br. – resort będzie naciskał na szybkie uchwalenie przez Sejm przepisów w proponowanym kształcie. Presja czasu nie może być jednak żadnym usprawiedliwieniem dla przyjęcia szkodliwych zapisów w procedowanej

18.08.2022, 13:22
Odpady, Recykling

Eko logiczny wybór, czyli cyrkularne podejście do odpadów

Naukowcy szacują, że w 2019 r. w wyniku produkcji i spalania plastiku do atmosfery dostało się ponad 850 milionów ton gazów cieplarnianych. Do 2050 r. wartość ta może wzrosnąć do 2,8 miliarda ton. Gdybyśmy zwiększyli skuteczność recyklingu, wdrażali model gospodarki cyrkularnej i wytwarzali nowe produkty z odzyskanych materiałów, wtedy możliwe byłoby zredukowanie emisji gazów cieplarnianych. To duży krok w stronę zeroemisyjnej przyszłości. Czy możliwe jest jednak, aby foliowy odpad stał się estetycznym produktem wysokiej jakości?

18.08.2022, 13:13
Odpady, Recykling

Instytut ESG za segregacją butelek szklanych jednorazowego użytku w systemach gminnych

Prawie 90 proc. Polaków segreguje jednorazowe szklane butelki, wrzucając je do zielonego pojemnika w ramach gminnych systemów odbioru frakcji szklanej.

17.08.2022, 16:46
Prawo, finanse

UOKiK: podwyżki na rynku odpadów nie były wynikiem niedozwolonych praktyk

Podwyżki cen na rynku odpadów komunalnych w województwie mazowieckim, w tym w Warszawie, nie były spowodowane niedozwolonymi praktykami, a wzrostem kosztów prowadzenia działalności przez przedsiębiorców i działaniami lokalnych władz - poinformował w środę UOKiK.

10.08.2022, 10:35
Odpady, Recykling

Rynek unieszkodliwiania odpadów jądrowych wart 30 mld USD

Deep Isolation Inc. i Amentum podpisały porozumienie o współpracy na rzecz szerszej komercjalizacji technologii Deep Isolation na całym świecie. Zawarte porozumienie wynosi obie firmy na pozycję światowych liderów wartego miliardy dolarów rynku utylizacji odpadów jądrowych, stwarzając możliwości wykorzystania potencjału czystej energii jądrowej. Współpraca nawiązana w celu wykorzystania możliwości na rynku wartym 30 mld USD.

09.08.2022, 20:45
Prawo, finanse

MKiŚ: będzie korekta ws. wielkości sklepów odbierających opakowania od klientów

Należy spodziewać się korekty przepisów w zakresie granicznej wielkości powierzchni jednostek handlowych, które będą musiały uczestniczyć w systemie kaucyjnym - przekazał PAP resort klimatu i środowiska. Dodano, że nie planuje się wyłączenia jednorazowych szklanych butelek z kaucji.

09.08.2022, 11:47
Recykling, odzysk odpadów

Butelki wrócą do sklepu?

Resort klimatu nie wyłączy szkła z systemu kaucyjnego - dowiedziała się wtorkowa "Rzeczpospolita". Ostał się za to zapis o wielu operatorach skupujących butelki, co może podważać sens całego systemu - napisano.

09.08.2022, 09:28
Energetyka, OZE

Biogazownie odpadowe, recykling i czysta energia

Ponad 40 ekspertów z NFOŚiGW dyskutowało nad praktycznymi aspektami organizacji i finansowania biogazowni wykorzystujących frakcję BIO odpadów komunalnych. Spotkanie zostało zorganizowane 7 lipca w związku z planowanym uruchomieniem nowego programu priorytetowego, który umożliwiałby finansowanie inicjatyw związanych z budową lub modernizacją instalacji fermentacji bioodpadów w celu produkcji materiałów użyźniających glebę oraz prądu i ciepła z wytwarzanego bio-gazu.

09.08.2022, 09:00
Ekobiznes, Ekoinnowacje

Roboty oczyszczą dno morskie z odpadów

W ramach wspieranego przez Unię Europejską projektu powstał autonomiczny system do zbierania odpadów morskich, który jest obecnie testowany w mętnych wodach niemieckiego portu w Hamburgu.

08.08.2022, 12:00
Odpady, Recykling

Goldwind przetwarza łopaty wiatrowe na materiały do druku 3D

Chiński największy producent komponentów wiatrowych Goldwind zbudował m.in. duże kwietniki miejskie z wykorzystaniem druku 3D. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że materiał do druku 3D pochodził z przetworzonych elementów wiatrowych.

07.08.2022, 14:33

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.