Wynik wyszukiwania - "uprawy" - Wiadomości

Raport IJHARS: rośnie liczba producentów i powierzchnia upraw ekologicznych

Rośnie liczba producentów ekologicznych oraz powierzchni takich upraw w Polsce. Na koniec 2022 r. ekologiczną produkcją zajmowało się ponad 22,8 tys. rolników tj. o 5 proc. więcej niż rok wcześniej - informuje IJHARS. Według szacunków Inspektoratu w 2023 r. liczba producentów ekologicznych może przekroczyć 24 tys.
01.01.2024

Co z porzuconymi polami? Ekspertka przestrzega przed inwazją nawłoci

W Polsce pozostawianie porzuconych ziem porolnych samym sobie wcale nie jest dobrym rozwiązaniem dla przyrody. Już lepsze jest prowadzenie tam ekstensywnej gospodarki rolnej. Opuszczone tereny szybko padają ofiarą inwazji choćby nawłoci kanadyjskiej, która niszczy bioróżnorodność - mówi w rozmowie z PAP ekspertka z Instytutu Ochrony Przyrody PAN.
21.08.2023

IUNG: deficyt wody dla roślin uprawnych zmniejszył się, ale niedobór wody występował w całym kraju

Deficyt wody dla roślin uprawnych zmniejszył się, jednakże niedobór wody występował w całym kraju – poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy. Największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw kukurydzy na ziarno i na kiszonkę – dodano.
08.08.2023

Ekspert: przed rolnictwem ekologicznym chude lata

Gospodarstwa ekologiczne zajmują w Polsce około 550 tys. hektarów, a do roku 2030 obszar ten ma zostać podwojony. To będzie trudne zadanie, kryzys zagląda do kieszeni konsumentów. Przed rolnictwem ekologicznym chude lata – uważa Dawid Piechota, właściciel ekogospodarstwa z woj. świętokrzyskiego.
31.12.2022

Projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym skierowany do II czytania

Określanie kompetencji organów systemu kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną - zawiera projektowana ustawa o rolnictwie ekologicznym. Sejmowa komisja rolnictwa przyjęła projekt wraz z poprawkami i skierowała go do II czytania w Sejmie.
11.05.2022

Owady to doskonałe źródło pożywienia i doskonały nawóz do uprawy roślin

Owady są nie tylko doskonałym źródłem białka dla ludzi, ale także - w postaci nawozu - mają niezwykle pozytywny wpływ na rośliny. Wykorzystanie ich resztek do nawożenia pól stymuluje pożyteczne drobnoustroje glebowe i promuje zrównoważone uprawy.
12.03.2022

MRiRW: podpisanie umowy ws. wykorzystania dronów w rolnictwie

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podpisały w czwartek w resorcie rolnictwa list intencyjny dotyczący wykorzystania dronów w rolnictwie.
08.10.2021

Nawóz CRF odżywia roślinę powoli; metodę jego produkcji ulepszono na AGH

Rośliny, które wolniej i w kontrolowany sposób wchłaniają substancje odżywcze z nawozu, są w lepszej kondycji niż rośliny nawożone konwencjonalnie - pokazują badania naukowców z AGH. Zoptymalizowali oni produkcję nawozów o kontrolowanym uwalnianiu pierwiastków biogennych (z ang. controlled release fertilizer – CRF) i sprawdzili, jak działają one na facelię miododajną, owies i proso.
16.08.2021

Prezydent spotka się we wtorek z ministrem rolnictwa ws. wsparcia dla poszkodowanych w nawałnicach

Prezydent Andrzej Duda spotka się we wtorek z ministrem rolnictwa Grzegorzem Pudą ws. wsparcia dla poszkodowanych w nawałnicach - poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.
06.07.2021

Organiczne farmy mogą wyżywić Europę

Naukowcy z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych przedstawili pomysł na to, jak zapewnić dostateczną ilość żywności w Europie i zachować w dobrym stanie przyrodę. Ich zdaniem odpowiedzą są ekologiczne, sprzyjające bioróżnorodności farmy oparte na trzech filarach.
23.06.2021

Nowa szansa na dofinansowanie utylizacji folii rolniczej. Pod koniec czerwca rusza drugi nabór w programie NFOŚiGW

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje uruchomienie drugiego naboru w ramach programu priorytetowego „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”. Gminy oraz związki międzygminne będą mogły składać wnioski o dofinansowanie od 28 czerwca do 15 września br. Budżet naboru wynosi 25 mln złotych.
08.06.2021

Tworzenie krótkich łańcuchów dostaw - grupy EPI mogą starać się o wsparcie

Rusza nabór wniosków o wsparcie na tworzenie krótkich łańcuchów dostaw. O pomoc finansowaną z budżetu PROW 2014-2020 mogą ubiegać się tzw. grupy operacyjne na rzecz innowacji (EPI) - informuje w poniedziałek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
29.03.2021

KE: uprawy ekologiczne mają objąć 25% użytków rolnych do 2030 roku

Komisja Europejska opublikowała w czwartek plan działań na rzecz rozwoju produkcji ekologicznej. Jego ogólnym celem jest zwiększenie produkcji i konsumpcji produktów ekologicznych oraz zajęcie do 2030 roku pod uprawy ekologiczne 25 proc. użytków rolnych.
25.03.2021

PZU: rusza wiosenny sezon ubezpieczania upraw

25 marca rusza wiosenny sezon ubezpieczania upraw. Rolnik sam będzie mógł wybrać ryzyka, przed którymi chce chronić rośliny. Także w tym roku dofinansowanie z budżetu państwa może wynieść do 65 proc. składki do ubezpieczenia upraw.
24.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.