Wynik wyszukiwania - " system aukcyjny" - Wiadomości

Ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej z MFW – rozwiązanie systemowe, czy początek drogi?

W swoich poprzednich artykułach: Morskie Farmy Wiatrowe a bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim - GospodarkaMorska.pl Polskie Morskie Farmy Wiatrowe bez niezbędnych przepisów? - GospodarkaMorska.pl Morskie farmy wiatrowe jako infrastruktura krytyczna w systemie bezpieczeństwa - GospodarkaMorska.pl Nieefektywny System Bezpieczeństwa RP w odniesieniu do Morskich Farm Wiatrowych - GospodarkaMorska.pl
02.04.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 4 Wielka Brytania

W dzisiejszej odsłonie serii, dotyczącej morskiej energetyki wiatrowej na świecie, autorzy postarają się w sposób lapidarny przybliżyć regulacje dotyczące inwestycji morskich farm wiatrowych na obszarach morskich, jurysdykcyjnie podległych Zjednoczonemu Królestwu Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
07.02.2023

PGE EO do końca roku uruchomi 19 farm fotowoltaicznych o mocy do 1 MW

Do końca roku PGE Energia Odnawialna uruchomi 19 farm fotowoltaicznych o mocy do 1 MW, które wygrały zeszłoroczną aukcję na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii. Będą to instalacje w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, lubelskim i mazowieckim.
13.09.2022

Polenergia i Modus Energy chcą wspólnie budować morskie farmy wiatrowe

Spółki Polenergia i Modus Energy złożył wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w sprawie utworzenia wspólnego przedsiębiorcy, którego działalność będzie obejmowała budowę, rozwój i obsługę morskiej farmy wiatrowej na litewskim obszarze morskim – poinformował regulator.
16.08.2022

Publikacja raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022” już wkrótce. Sukces wieńczący złotą dekadę krajowej fotowoltaiki i co dalej?

Trwają końcowe prace nad jubileuszową X edycją raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce”. Prezentacja wyników odbędzie się w dniu 25 maja.
25.05.2022

Czy warto inwestować w małe elektrownie wodne?

Polska jest zobowiązana do wytwarzania energii przynajmniej w 32 proc. ze źródeł odnawialnych do roku 2030. Aby spełnić ten cel musi zastąpić stabilną choć szkodliwą dla środowiska energię z węgla. Małe elektrownie wodne (MEW) są źródłem odnawialnym, które warto rozwijać w Polsce z dwóch kluczowych przyczyn.
17.05.2022

Uwierzmy w Bałtyk i jego ogromny potencjał dla morskiej energetyki wiatrowej

Morska energetyka wiatrowa to jeden z głównych filarów polskiej transformacji energetycznej. Przy odpowiednich warunkach oraz wsparciu, wiatr z Bałtyku przyczyni się do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz obniży ceny energii. To też wzmocnienie polskiej gospodarki poprzez budowę nowoczesnego i silnego łańcucha dostaw. Polska może być liderem rozwoju MEW w regionie Morza Bałtyckiego i w Europie – trzeba tylko odpowiednio oszacować, następnie wykorzystać drzemiący w Bałtyku potencjał. Zakładane obecnie 11GW już
12.05.2022

Głos eksperta: OZE vs. OSD - czyli jak przyłączyć więcej źródeł odnawialnych?

Zarówno Premier Morawiecki, Minister Moskwa jak i PSE, w swojej komunikacji, zaczęli już otwarcie wskazywać na konieczność przyspieszenia rozwoju OZE w Polsce. Jednym z powodów takiej narracji jest agresja Rosji na Ukrainę i co za tym idzie konieczność zmniejszenia naszej zależności od surowców energetycznych pochodzących od agresora m.in. w związku z sankcjami, które nakładają na niego Zachód w tym Polska.
21.04.2022

Coraz więcej inwestycji w duże farmy fotowoltaiczne. Czy system elektroenergetyczny podoła wyzwaniom związanym regulacją mocy?

Fotowoltaika w Polsce to nie tylko przydomowe instalacje. Równie szybko przybywa dużych instalacji przemysłowych. Wzrost inwestycji w tym segmencie rynku to głównie efekt wprowadzenia wsparcia dla takich źródeł w ramach systemu aukcyjnego. Fotowoltaika w Polsce to nie tylko przydomowe instalacje. Równie szybko przybywa dużych instalacji przemysłowych. Wzrost inwestycji w tym segmencie rynku to głównie efekt wprowadzenia wsparcia dla takich źródeł w ramach systemu aukcyjnego.
20.04.2022

Magazyny energii mogą przyspieszyć zwrot z inwestycji w fotowoltaikę. Brakuje jednak systemów dopłat i odpowiedniego

W 2020 roku operatorzy sieci dystrybucyjnych odmówili wydania warunków przyłączenia dla OZE aż 768 razy, a w 2019 roku – 437 razy. Najczęstszym powodem był brak dostatecznej elastyczności systemu elektroenergetycznego. Problem ten mogą rozwiązać magazyny energii, ograniczające wpływ źródeł wytwórczych i odbiorców na sieć. Takie rozwiązanie byłoby korzystne zwłaszcza dla posiadaczy przydomowej fotowoltaiki.
14.01.2022

URE: fotowoltaika zdominowała aukcje dla OZE z grudnia 2021 r.

Instalacje fotowoltaiczne o mocy ok. 879 MW oraz turbiny wiatrowe na lądzie o mocy 460 MW mogą powstać w wyniku grudniowej serii aukcji dla OZE - poinformował Urząd Regulacji Energetyki. W aukcjach dla hybrydowych instalacji OZE nie było ofert.
21.12.2021

PGE Energia Odnawialna ma pozwolenie na budowę dwóch farm fotowoltaicznych

PGE Energia Odnawialna otrzymała pozwolenie na budowę dwóch farm fotowoltaicznych PV Gutki 1 i PV Gutki 2. Instalacje o łącznej mocy 12 MW powstaną na wydzierżawionych przez spółkę gruntach prywatnych znajdujących się w powiecie grajewskim na Podlasiu - poinformowała w piątek spółka.
03.12.2021

PGE EO rozpoczęła budowę pięciu elektrowni fotowoltaicznych

Spółka PGE Energia Odnawialna poinformowała w czwartek o rozpoczęciu budowy pięciu nowych farm fotowoltaicznych. Wszystkie instalacje mają zostać ukończone w drugiej połowie 2022 r.
05.11.2021

PGE EO ma pozwolenie na budowę 25 MW farmy PV w Podlaskiem

PGE Energia Odnawialna otrzymała pozwolenie na budowę farmy fotowoltaicznej Augustynka w powiecie siemiatyckim na Podlasiu. Instalacja o mocy 25 MW powstanie na wydzierżawionych przez spółkę gruntach prywatnych - poinformowała w poniedziałek PGE EO.
25.10.2021

Zielona energia dla biznesu – PFR i Bank Pekao SA uruchamiają nowy program finansowania inwestycji w OZE o łącznej wartości 1 mld zł

W odpowiedzi na rosnące koszty energii i potrzebę realizacji polityki klimatyczno-energetycznej, Polski Fundusz Rozwoju wraz z pierwszym partnerem – Pekao SA, wychodzi na rynek z nowym programem finansowania inwestycji w odnawialne źródła energii. Program dedykowany jest dla projektów niebędących beneficjentami systemu wsparcia, sprzedających energię elektryczną na zasadach rynkowych.
09.09.2021

NIK: ministrowie nie wyeliminowali utrudnień w rozwoju OZE

Najwyższa Izba Kontroli wskazała główne bariery rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce. Według NIK, działania ministrów nie pozwoliły na wyeliminowanie utrudnień.
17.08.2021

Raport Końcowy z ewaluacji funkcjonowania aukcyjnego systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii w latach 2016-2020

Rekomendacje dotyczące możliwych kierunków dostosowania aukcyjnego systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii w Polsce oraz propozycje zmaksymalizowania jego skuteczności w świetle krajowych celów dla energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych to główne elementy Ewaluacji funkcjonowania Programu pomocowego w postaci aukcyjnego systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii i odbiorców energochłonnych za okres 01.07.2016 - 31.12.2020. Raport został przygotowany przez Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Pols
17.08.2021

Łódzkie. PGE wybuduje z gminą Kleszczów farmę fotowoltaiczną

Jedną z największych farm fotowoltaicznych w Polsce chce wybudować PGE Energia Odnawialna wspólnie z Gminą Kleszczów w Łodzkiem. Elektrownia słoneczna, której produkcja pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne ok. 25 tys. gospodarstw domowych powstanie do końca 2022 r.
05.07.2021

Prezes URE przyznał wsparcie dwóm projektom offshore Polenergii i Equinora

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał decyzje o przyznaniu prawa do pokrycia ujemnego salda dla dwóch projektów farm wiatrowych na Bałtyku, które realizują wspólnie Polenergia i norweski Equinor. Łączna moc tych projektów to ponad 1,4 GW.
05.05.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.