Wynik wyszukiwania - "amazonia" - Wiadomości

Rygorystyczne racjonowanie wody w Bogocie w następstwie rabunkowej wycinki lasów Amazonii

W poniedziałek, 29 kwietnia, mieszkańcy dziesięciu dzielnic dziesięciomilionowej stolicy Kolumbii będą musieli nadal zadowolić się cieniutkimi strumieniami ściśle racjonowanej wody w kranach, ponieważ naturalne sztuczne zbiorniki zaopatrujące miasto w wodę są od marca tego roku wypełnione zaledwie w jednej piątej pojemności.
29.04.2024

Mieszkańcy Amazonii ruszyli na ratunek swoim lasom

Mieszkańcy ponad 7 tys. osiedli i miasteczek peruwiańskiej Amazonii uczestniczą w wielkiej akcji ponownego zalesiania przetrzebionych przez rabunkową i nielegalną wycinkę dziewiczych lasów deszczowych, które pokrywają 60 proc. tego terytorium - poinformowało Peruwiańskie Towarzystwo Ochrony Środowiska Naturalnego.
23.04.2024

Prezydenci Brazylii i Francji zapowiedzieli miliard euro dla Amazonii

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva i odwiedzający ten kraj prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosili we wtorek plan inwestycji równowartości miliarda euro w ochronę Puszczy Amazońskiej – podała agencja AP, cytując wspólny komunikat obu rządów.
27.03.2024

Spadek nielegalnej wycinki Puszczy Amazońskiej na początku 2024 roku

Nielegalny wyrąb lasów w brazylijskiej Amazonii zmalał w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku o 63 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2023 roku - ogłosił w poniedziałek brazylijski Instytut Człowieka i Środowiska (IMAZON).
19.03.2024

W lutym rekordowa liczba pożarów w Amazonii – blisko 3 tysiące

Dobiegający końca luty był rekordowym miesiącem pod względem liczby pożarów, jakie pojawiły się w brazylijskiej części Puszczy Amazońskiej. Wybuchło ich tam prawie 3 tysiące.
29.02.2024

Wylesianie amazońskiej dżungli spadło o połowę

Wskaźnik wylesiania w brazylijskiej Amazonii spadł w ubiegłym roku o niemal połowę - podał portal BBC, powołując się na dane krajowej agencji kosmicznej.
15.01.2024

Historyczna susza w Amazonii: wysychają rzeki, giną delfiny, ustała żegluga

„El Nino”, największa od 120 lat susza i ekstremalne temperatury dochodzące w październiku i listopadzie do ponad 40 st. C, najwyższe od 20 lat, niszczą od wielu tygodni wszystkie formy życia w wodach i na lądzie Amazonii.
09.11.2023

Wylesienie Amazonii ociepla klimat w odległych miejscach

Wycinka lasu w wybranym miejscu Amazonii ociepla klimat nawet 100 km dalej. Na szczęście zmniejszanie powierzchni cennej dżungli udaje się już ograniczać.
02.11.2023

Ponad 100 martwych różowych delfinów w Amazonii. Przyczyna: susza

Jak poinformował w sobotę brazylijski Instytut Przyrodniczy Mamiraua, nie tylko ryby, ale także żyjące w wodach jezior regionu Amazonii różowe delfiny stają się ofiarami suszy i wysokich temperatur, które nawiedziły Amazonię: w ostatnich dniach września rybacy znaleźli ponad sto martwych osobników tego gatunku.
01.10.2023

Kraje Amazonii deklarują "sojusz przeciwko wylesianiu", ale bez uzgodnienia wspólnych planów działania

Osiem państw członkowskich Organizacji Traktatu Współpracy Amazońskiej (OTCA), w których granicach znajdują się lasy Amazonii zagrożone rabunkową eksploatacją, zadeklarowało już po pierwszym dniu obrad ich przywódców w brazylijskim Belem wspólny cel: "Ratowanie płuc naszej planety".
10.08.2023

Brazylia. Kraje rozmawiają o ratowaniu Amazonii

Z udziałem delegacji 14 państw w mieście Belem w Brazylii rozpoczęła się we wtorek konferencja prezydentów krajów Ameryki Południowej, w których granicach znajdują się lasy Amazonii, zwane "płucami świata" i których istnieniu zagraża rabunkowa, najczęściej nielegalna eksploatacja.
09.08.2023

Osiem państw Ameryki Łacińskiej podejmuje wspólną próbę ratowania lasów Amazonii

Osiem latynoamerykańskch państw członkowskich Organizacji Traktatu Współpracy Amazońskiej (OTCA) postanowiło po raz pierwszy wypracować wspólną politykę ratowania dewastowanych lasów tropikalnych Amazonii, zwanych „płucami świata”.
07.08.2023

Brazylijski prezydent-elekt Lula zapowiada walkę z wylesianiem Amazonii

Brazylijski prezydent-elekt Luiz Inacio Lula da Silva zapowiedział w środę podczas szczytu klimatycznego COP27 w Szarm-el-Szejk w Egipcie, że zmiany klimatu będą miały ogromne znaczenie w pracach jego rządu. Podkreślił, że priorytetem dla niego będzie walka z wylesianiem lasów deszczowych Amazonii.
17.11.2022

Rdzenni mieszkańcy porwali prawie 100 turystów w proteście przeciwko zanieczyszczeniu wód

Przedstawiciele rdzennej ludności jednej z osad w Puszczy Amazońskiej porwali prawie 100 turystów, aby zwrócić uwagę władz Peru na problem zanieczyszczenia wód w regionie ropą. Turyści zostali puszczeni wolno w piątek, o czym poinformował przywódca rdzennej społeczności Wadson Trujillo.
05.11.2022

Peru. Stan nadzwyczajny w regionie Loreto w Amazonii z powodu przecieku ropociągu

W regionie Loreto w peruwiańskiej części Amazonii rząd wprowadził na okres 90 dni stan nadzwyczajny z powodu wycieku 2,5 tys. baryłek ropy naftowej z Rurociągu Północnoperuwiańskiego do miejscowych rzek.
30.09.2022

Płoną lasy Amazonii - największe zniszczenia od 2017 roku

System obserwacyjny brazylijskiego Krajowego Instytutu Badania Przestrzeni Kosmicznej (INPE) wykrył w sierpniu tego roku 3 358 ognisk pożarów na obszarze Puszczy Amazońskiej leżącym w granicach kraju. To najwięcej w ciągu miesiąca od sierpnia 2017 roku.
25.08.2022

Czy można jeszcze uratować Amazonię?

Wylesienie Amazonii powoduje osuszenie atmosfery w tym rejonie, co z kolei sprzyja dalszej utracie lasów. Działania ochronne mogą jeszcze uratować puszczę.
12.04.2022

22 proc. wzrosło roczne wylesianie Amazonii

Wylesianie brazylijskiej Amazonii wzrosło o prawie 22 proc. między sierpniem 2020 r. a lipcem 2021 r. w porównaniu z poprzednim rokiem. To rekordowa wycinka w ciągu ostatnich 15 lat - wynika z opublikowanych w czwartek oficjalnych danych Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych (INPE) Brazylii.
19.11.2021

Raport: W 2020 r. zniszczono obszar lasów deszczowych wielkości Holandii

Obszar lasów deszczowych zniszczonych w 2020 r. jest równy wielkości Holandii, co stanowi wzrost o 12 proc. w stosunku do roku poprzedniego, pomimo globalnego kryzysu gospodarczego związanego z pandemią koronawirusa – wynika z opublikowanego w środę raportu Global Forest Watch.
31.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.