Historyczna susza w Amazonii: wysychają rzeki, giną delfiny, ustała żegluga

Historyczna susza w Amazonii: wysychają rzeki, giną delfiny, ustała żegluga - ZielonaGospodarka.pl
09.11.2023 11:05
Strona główna Klimat, Edukacja Historyczna susza w Amazonii: wysychają rzeki, giną delfiny, ustała żegluga

Partnerzy portalu

Historyczna susza w Amazonii: wysychają rzeki, giną delfiny, ustała żegluga - ZielonaGospodarka.pl

„El Nino”, największa od 120 lat susza i ekstremalne temperatury dochodzące w październiku i listopadzie do ponad 40 st. C, najwyższe od 20 lat, niszczą od wielu tygodni wszystkie formy życia w wodach i na lądzie Amazonii.

Temperatury w całym dorzeczu Amazonki na terenie Brazylii, Boliwii, Ekwadoru, Kolumbii i Perui , którego łączna powierzchnia wynosi 7 milionów kilometrów kwadratowych, są obecnie wyższe niż podczas fali upałów z przed 20 lat, a meteorolodzy określają je jako „najwyższe w historii notowań”.

Jak raportował w środę z Manaos, głównego portu rzecznego Amazonii, korespondent kolumbijskiej telewizji Stefano Pozzebon, niski poziom wód w rzekach całego regionu uniemożliwia transport zbóż, a w amazońskich rzekach zamiera życie, masowo wymierają amazońskie delfiny.

Poziom wody w wielkiej amazońskiej rzece Negro opadł tak bardzo, że trzeba było wyłączyć jedną z największych południowoamerykańskich elektrowni wodnych – San Antonio. W głównym ośrodku przemysłowym brazylijskiej Amazonii, portowym mieście Manaos , przerwy w dostawach prądu powodują przestoje w produkcji miejscowych fabryk.

Z tego samego powodu do czasowych wyłączeń prądu dochodziło już w dwudziestu czterech z sześćdziesięciu dwóch gmin w Amazonas.

Szef brazylijskiej Ministerstwa Integracji Narodowej Waldez Goes poinformował w środę, że z powodu tych trudności „ucierpiało w brazylijskich zakładach produkcyjnych pół miliona pracowników, a stu tysiącom trzeba było udzielić pomocy materialnej”.

Wiceprezydent Brazylii Geraldo Alckmin, który odwiedził Amazonię zapowiedział pogłębienie rzek Amazonii, by przywrócić żeglugę na tych ważnych szlakach wodnych oraz pomoc finansową dla ludności regionu.

Obiecał również pomoc materialną miejscowym gospodarstwom rolnym.

„Zmiany klimatyczne – oświadczyła w wywiadzie dla mediów brazylijskich Marina Silva, szefowa Ministerstwa Środowiska- przebiegają w sposób niekontrolowany, Amazonia ponosi koszty tych procesów, a blisko czterdziestostopniowe upały w okresie wiosennym spowodowały zjawisko śnięcia ryb na ogromną skalę, a ponadto zginęło dziewięćset różowych delfinów” (odmiana występująca w rzekach Amazonii).

Brazylia pożegnała tutejszą zimę przy temperaturach dochodzących w niektórych jej północnych i północnowschodnich regionach do plus 45 stopni Celsjusza. Stan Rio Grande do Sul na drugim krańcu Brazylii nawiedziły nawałnice i ulewy, które spowodowały śmierć 46 osób, a wielu mieszkańców uznano za zaginionych.

Ponadto 330 tys. Brazylijczyków i około stu miast i gmin ucierpiało poważnie wskutek cyklonu, który zaatakował południowe regionu kraju, powodując straty oceniane na 270 milionów dolarów.

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva mówi w swych przemówieniach o „klęskach klimatycznych, które z niezwykłą zaciekłością zaatakowały w tym roku Brazylijczków”. 

ik/wr/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.