Wynik wyszukiwania - "import energii" - Wiadomości

Co dwie głowy, to nie jedna. Singapur chce zielonej energii z Indonezji

Singapur wytwarza 95 proc. krajowej energii elektrycznej z gazu ziemnego, zaś brak przestrzeni ogranicza rozbudowę farm słonecznych i wiatrowych. W odpowiedzi na zapotrzebowanie, Singapur zamierza importować zieloną energię z Indonezji.
18.09.2023

Magazyn energii - dobra inwestycja w dobie rosnących cen energii i sposób na niezależność energetyczną

Wysokie ceny prądu, brak stabilizacji na rynku energetycznym oraz zmiana systemu rozliczeń fotowoltaiki sprzyjają poszukiwaniu efektywnych pomysłów na jeszcze skuteczniejsze wykorzystywanie energii z mikroinstalacji fotowoltaicznej – zarówno przydomowej, jak i tej znajdującej się w niewielkich przedsiębiorstwach. Jednym z takich rozwiązań są magazyny energii. Co warto o nich wiedzieć?
27.04.2023

Fińskie wiatraki wyprodukowały 40 proc. więcej energii

W 2022 r. produkcja energii wiatrowej wzrosła o ponad 40 proc. Produkcja energii z turbin wiatrowych wzrosła w 2022 r. o 41 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Farmy wiatrowe pokryły ponad 14,1 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną – wynika z danych federacji sektora energetycznego. Fińskie turbiny wiatrowe dostarczyły w ciągu roku ok. 11,5 TWh energii elektrycznej, podczas gdy zużycie energii w całym kraju było na poziomie ok. 80 TWh – podano w czwartkowym komunikacie stowarzyszenia energetyki wiatrowe
12.01.2023

Ukraina przeprowadziła pierwszą próbę importu energii elektrycznej z krajów UE

W czwartek Ukraina przeprowadziła pierwszą, udaną próbę importu energii elektrycznej ze Słowacji. Współpraca w tym zakresie z krajami UE może pomóc Kijowowi przezwyciężyć skutki rosyjskich ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną - powiadomiła gazeta internetowa Ukrainska Prawda.
28.10.2022

Kabel energetyczny Polska-Szwecja już działa

W poniedziałek wieczorem uruchomiony został podmorski kabel energetyczny Polska-Szwecja, szwedzkiemu operatorowi udało się szybciej naprawić usterkę na stacji elektroenergetycznej Stärnö - poinformował we wtorek polski operator PSE.
11.10.2022

Reaktor w elektrowni jądrowej Ringhals nieczynny do stycznia, spowoduje to wzrost cen prądu

Naprawa nieczynnego od sierpnia z powodu awarii reaktora w elektrowni jądrowej Ringhals pod Goeteborgiem potrwa o dwa miesiące dłużej, do końca stycznia 2023 roku - poinformował we wtorek koncern Vattenfall. Przestój spowoduje wzrost cen prądu w południowej Szwecji.
13.09.2022

KE proponuje ok. 300 mld euro na zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji

Komisja Europejska chce, by UE zmobilizowała ok. 300 mld euro, w tym około 72 mld euro w dotacjach i 225 mld euro w pożyczkach, na zmniejszenie swojej zależności energetycznej od Rosji. Szefowa KE Ursula von der Leyen przedstawiła w środę zarys tego planu.
18.05.2022

Czy warto inwestować w małe elektrownie wodne?

Polska jest zobowiązana do wytwarzania energii przynajmniej w 32 proc. ze źródeł odnawialnych do roku 2030. Aby spełnić ten cel musi zastąpić stabilną choć szkodliwą dla środowiska energię z węgla. Małe elektrownie wodne (MEW) są źródłem odnawialnym, które warto rozwijać w Polsce z dwóch kluczowych przyczyn.
17.05.2022

Kolejni gracze na polskim rynku offshore: SSE Renewables składa ofertę na strefę 60.E.4

Spółka SSE Renewables złożyła wniosek o wydanie licencji lokalizacyjnej (Offshore Location License OLL) na przyznanie praw do rozwoju morskiej farmy wiatrowej w lokalizacji 60.E.4, w polskiej części Morza Bałtyckiego, która znajduje się na wysokości Władysławowa, w odległości 85 km od brzegu.
11.04.2022

PKN Orlen i Synthos Green Energy planują wspólną inwestycję w import energii z Ukrainy

Spółka Orlen Synthos Green Energy, utworzona przez PKN Orlen i Synthos Green Energy, planuje realizację inwestycji, która umożliwi import energii elektrycznej z Ukrainy - podał PKN Orlen w komunikacie.
04.04.2022

Norwegia ogłasza pierwszą aukcję dla morskiej energetyki wiatrowej

Norweski rząd ogłosił, że w drugiej połowie 2022 roku odbędzie się pierwsza w kraju aukcja dla morskiej energetyki wiatrowej. Wsparcie obejmie projekty o łącznej mocy zainstalowanej 1,5 GW, ku niezadowoleniu branży.
25.02.2022

Niemieci minister gospodarki nie wie, z jakich źródeł pochodzi importowana energia elektryczna

Niemcy lubią się prezentować jako lider ochrony klimatu. Jednak minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni) nie potrafi wskazać, z jakich źródeł pochodzi importowana przez Niemcy energia elektryczna. „Można założyć, że pochodzi ona z tak niemile widzianych w Niemczech źródeł, jak energetyka jądrowa i węglowa” – opisuje „Die Welt”.
20.01.2022

Po wygaśnięciu mechanizmów osłonowych ceny energii w Polsce mogą wrócić do najwyższych poziomów w UE. Konieczne jest przyspieszenie inwestycji

– Długoterminowe rekomendacje dotyczące rynku energii elektrycznej w Polsce mogą być tylko jedne. Zakończmy ten karnawał konsumpcji i wejdźmy w inwestycje, przeprowadźmy transformację energetyczną, bo nic nas od niej nie ochroni – mówi Grzegorz Onimichowski, ekspert Instytutu Obywatelskiego.
10.01.2022

Kosowski rząd wprowadził zakaz kopania kryptowalut, by oszczędzać prąd

Rząd Kosowa wprowadził we wtorek zakaz kopania kryptowalut, próbując w ten sposób ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Ministerstwo gospodarki przyznało, że kraj stoi w obliczu największego kryzysu energetycznego od dekady.
05.01.2022

Anna Moskwa: Nie liczmy wyłącznie na import energii

Nie liczmy wyłącznie na import energii – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. "Opierajmy bezpieczeństwo energetyczne na własnych źródłach" - dodaje.
16.12.2021

PGE i PGG porozumiały się w sprawie dostaw węgla

Polska Grupa Energetyczna (PGE) oraz Polska Grupa Górnicza (PGG) zawarły w piątek porozumienie do umów na dostawy węgla kamiennego – podała PGE. Uzgodniono w nim zasady współpracy do 2023 r. w ramach obowiązujących umów wieloletnich.
30.08.2021

Zatrzymanie kopalni w Turowie mogłoby być niebezpieczne w skutkach. Polska zapowiada dalsze negocjacje w tej sprawie

– Nie da się zatrzymać kopalni i elektrowni z dnia na dzień bez konsekwencji środowiskowych, społecznych i technicznych, ponieważ zabraknie nam w bilansie ok. 1,5 tys. MW mocy – mówi były wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff. Przed wylotem na posiedzenie Rady Europejskiej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że o sytuacji związanej z kopalnią w Turowie będzie rozmawiał w Brukseli m.in. z premierem Republiki Czeskiej Andrejem Babišem. Podkreślił jednak, że Polska nie przewiduje zamknięcia odkrywki zgodnie z piątk
25.05.2021

Produkcja energii z OZE wzrosła o 580 proc. od ubiegłego roku

Źródła OZE, inne niż wiatr i duże hydroelektrownie, zwiększyły w ciągu roku produkcję o ponad 580 proc. Jest to przede wszystkim zasługa fotowoltaiki, której moc 1 marca 2021 r. przekraczała 4,2 GW, a rok wcześniej wynosiła 1,6 GW.
16.04.2021

PGE: wysokie ceny emisji CO2 grożą wzrostem importu prądu

Stale rosnący import energii elektrycznej jest niepokojący, utrzymanie się cen emisji CO2 na poziomie 40 euro za tonę grozi dalszym wzrostem importu - ocenił wiceprezes PGE Paweł Strączyński. Jak dodał, taki scenariusz grozi wygaszaniem krajowej generacji.
24.03.2021

Forum Energii: produkcja prądu z węgla spada, ale polskie ceny hurtowe dalej wysokie

Produkcja energii elektrycznej z węgla spada, zmiany w sektorze energii zaczynają przyspieszać, ale Polska pozostaje najdroższym rynkiem energii w regionie - wskazał think-tank Forum Energii w kolejnej edycji raportu „Transformacja energetyczna w Polsce”.
17.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.