Anna Moskwa: Nie liczmy wyłącznie na import energii

zk

16.12.2021 09:59 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Anna Moskwa: Nie liczmy wyłącznie na import energii

Partnerzy portalu

Anna Moskwa: Nie liczmy wyłącznie na import energii - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Nie liczmy wyłącznie na import energii – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. "Opierajmy bezpieczeństwo energetyczne na własnych źródłach" - dodaje.

"Bezpieczeństwo energetyczne państwa nie może opierać się na założeniu, że import energii elektrycznej i rozbudowa połączeń międzysystemowych pozwoli nam na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną dla naszych obywateli" - powiedziała Anna Moskwa w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". Zaznaczyła, że "połączenia międzysystemowe same w sobie nie są źródłem energii elektrycznej". "Nie ma gwarancji, że odpowiednie ilości energii elektrycznej zawsze będą dostępne dla importu. Jest to szczególnie istotne w związku z planami zamykania dyspozycyjnych źródeł w całej UE. Dlatego niezbędne jest oparcie bezpieczeństwa energetycznego na własnych źródłach wytwórczych i my właśnie takie założenie przyjmujemy" - wyjaśniła.

Wskazała przy tym, że "normalnym zjawiskiem jest zmienność kierunków handlu – raz jesteśmy importerem, a innym razem eksportujemy i poprawiamy sytuację bilansową innego państwa UE". "Napięta sytuacja bilansowa w UE pokazuje jak bardzo takie elektrownie jak Turów są potrzebne w systemie energetycznym. Chciałabym zaznaczyć, że import awaryjny, który został zastosowany przez PSE w ubiegłym tygodniu, jest środkiem powszechnie wykorzystywanym przez wszystkich operatorów systemów przesyłowych w UE" - zaznaczyła.

Pytana, jakie perspektywy widzi dla Turowa i czy jest szansa na porozumienie w tym roku, Moskwa odparła: "Niezależnie od postępowania przed TSUE dokładamy staranności w celu znalezienia polubownego rozwiązania sporu z Czechami". "Podczas ostatniego spotkania w Pradze przekazaliśmy nową propozycję treści artykułów negocjowanej umowy, co do których nie ma jeszcze rozstrzygnięcia. Zaprosiliśmy też przedstawicieli rządu czeskiego do kontynuowania rozmów w Warszawie. Jestem w absolutnej gotowości, by je wznowić i zakończyć spór" - zapewniła.

Moskwę zapytano także, jakie priorytety ma na najbliższe lata pracy w resorcie. Minister podkreśliła, że priorytety się nie zmieniają wobec tego, co było realizowane, a przyjęte cele były i są nadal bardzo ambitne.

"W najbliższych tygodniach priorytetową kwestią dla nas jest wdrożenie dodatku osłonowego, którego odbiorcą będzie blisko 7 mln gospodarstw domowych w Polsce" - poinformowała.

Dodała, że ważne jest też bezpieczeństwo energetyczne i przeprowadzenie transformacji w sposób zaplanowany i sprawiedliwy. "Transformacja energetyczna jest wyzwaniem, ale też stwarza możliwości rozwoju na wiele lat i naszym celem jest maksymalizacja tych szans dla obywateli, przemysłu i gospodarki" - powiedziała. "Istotne są inwestycje kluczowe dla transformacji, czyli offshore i atom" - dodała.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.