Wynik wyszukiwania - "katalizatory " - Wiadomości

H2POLAND and NetZero Forum – dekarbonizacja i technologie wodorowe na europejskiej agendzie

Trwające w Poznaniu H2POLAND i Net Zero to pierwsze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej targi poświęcone w całości technologiom wodorowym i dekarbonizacyjnym. Forum to spotkania, podczas których kluczową rolę ogrywają rozmowy o przyszłości dekarbonizacji oraz europejskiej gospodarce. Partnerami medialnymi wydarzenia są portale ZielonaGospodarka.pl oraz GospodarkaMorska.pl.
25.04.2024

O wodorowej (re)wolucji podczas H2POLAND

Tegoroczne 2. Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND - zgodnie z przewidywaniami - okazało się przestrzenią do współpracy dla biznesu, nauki, administracji rządowej, lokalnych samorządów i organizacji pozarządowych. To, co oddało cele Forum i jednocześnie wskazało kierunki na przyszłość, to bezpieczeństwo energetyczne, środowisko oraz ewolucja.
26.05.2023

Naukowcy rzucają wyzwanie śmieciom z jednorazowych wyrobów medycznych i opakowań

Jedno łóżko szpitalne każdego dnia generuje około 3 kg plastikowych śmieci. Aby uczynić szpitale bardziej „zielonymi”, międzynarodowe konsorcjum, koordynowane przez polską uczelnię, opracowuje technologię wytwarzania „roślinnych” polimerów. Posłużą one do produkcji biodegradowalnych opakowań medycznych wyrobów jednorazowego użytku.
20.02.2023

Fotokatalityczne materiały, które oczyszczą wodę i powietrze

Na Politechnice Gdańskiej opracowywane są nowe materiały fotokatalityczne. Ich zastosowanie pozwoli usuwać pozostałości farmaceutyków ze strumieni oczyszczanych ścieków, a także eliminować zanieczyszczenia powietrza.
30.01.2023

H2Tech LAB – na PG powstaje międzywydziałowe laboratorium technologii wodorowych

Dzięki współpracy naukowców z Wydziału Chemicznego, Wydziału Elektrotechniki i Automatyki oraz Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, a także Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej na Politechnice Gdańskiej powstanie międzywydziałowe laboratorium H2Tech LAB „Laboratory of Hydrogen Technologies”.
24.01.2023

ORLEN VC inwestuje w surowiec cenniejszy niż złoto

ORLEN planuje wdrożenie innowacyjnej technologii, która umożliwi tańsze, szybsze i bardziej ekologiczne wytworzenie półproduktów wykorzystywanych m.in. przy produkcji samochodów, leków, tworzyw sztucznych, czy też dodatków do paliw. To efekt kolejnej inwestycji funduszu VC stworzonego przez PKN ORLEN w innowacyjną polską firmę, Apeiron Synthesis. Poza PKN ORLEN do rundy, w ramach której innowacyjne podmioty pozyskują finansowanie, dołączył również Aper Ventures oraz Adamed.
23.12.2022

Konkurencja dla platyny: katalizatory inspirowane naturą

Zamienniki drogich metali szlachetnych do wykorzystania w produkcji czystej energii elektrycznej opisali naukowcy z trzech polskich instytucji naukowo-badawczych. Materiały do katalizy są inspirowane naturalnymi metaloproteinami.
22.09.2022

[WIDEO] Produkcja czystego wodoru niskim kosztem? Naukowcy PW mówią tak

Badaczki z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW opracowały technologię, która umożliwi powszechną i mniej kosztowną produkcję wodoru. Wykorzystały do tego disiarczek molibdenu produkowany w reaktorach zderzeniowych i nanomateriały węglowe.
12.06.2022

BASF rozwija elektromobilność z polskimi studentami

Współpraca z uczelniami i instytucjami nauki to dla biznesu przede wszystkim szansa na przyspieszenie prac nad innowacjami. Z drugiej strony jest to również okazja, by do badań i rozwoju zachęcić młodych ludzi. BASF – globalny potentat w branży chemicznej – na całym świecie zatrudnia ok. 10 tys. inżynierów i naukowców, którzy zajmują się działalnością badawczo-rozwojową, ale współpracuje również z około 250 uniwersytetami, instytutami i grupami badawczymi na całym świecie.
02.12.2021

Droga do tańszych samochodów napędzanych wodorem

Samochody zasilane wodorem byłyby tańsze, gdyby nauka znalazła zamiennik platyny, niezbędnej obecnie jako katalizator reakcji zachodzących w ogniwach paliwowych. W tej roli najlepiej zapowiadają się inspirowane naturalnymi proteinami katalizatory węglowe, co sprawdził zespół chemików.
26.10.2021

Grupa Azoty wspólnie z Łukasiewicz INS rozwija polskie katalizatory

Grupa Azoty S.A. i Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Nowych Syntez Chemicznych podpisały list intencyjny potwierdzający rozwój dotychczasowej, długoletniej współpracy w zakresie katalizatorów. Współpraca będzie rozwijana przy wykorzystaniu doświadczenia, wiedzy i know-how stron. Dokument został podpisany podczas tegorocznej Konferencji Producentów i Użytkowników Polskich Katalizatorów.
17.09.2021

LG Chem przyspiesza rozwój nanorurek węglowych do akumulatorów e-aut

Spółka LG Chem (KRX: 051910) otworzyła największy zakład produkcji nanorurek węglowych (CNT) w Korei. Spółka aktywnie ukierunkowuje swoją działalność na dynamicznie rozwijający się rynek nanorurek węglowych, które znajdują szerokie zastosowanie w katodach akumulatorów pojazdów elektrycznych.
20.04.2021

Fotoaktywne materiały budowlane będą oczyszczać powietrze?

Badania nad rozwojem fotoaktywnych materiałów budowlanych, które pozwolą na oczyszczanie powietrza ze szkodliwych substancji, prowadzi dr hab. inż. Magdalena Janus z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Metoda oczyszczania powietrza za pomocą materiałów budowlanych ma być dzięki temu bardziej wydajna.
12.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.