Wynik wyszukiwania - "latarnie" - Wiadomości

Kongres Polskie Porty 2030 – podsumowanie [WIDEO]

Pierwsza edycja Kongresu Polskie Porty 2030 trwająca w dniach 1-2 czerwca zakończyła się ogromnym sukcesem. Podczas dwóch dni intensywnych debat dotyczących przyszłości polskich portów w Sopocie gościło ponad 500 osób. Wydarzenie spotkało się z pozytywnym odbiorem zarówno wśród prelegentów, przedstawicieli branży, jak i wszystkich zgromadzonych uczestników.
05.06.2023

NCBR podpisało Kartę Misji UE "Odbudowa oceanów i wód" do 2030 r.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zostało sygnatariuszem Karty Misji UE "Odbudowa oceanów i wód" do 2030 r. Dokument w imieniu NCBR podpisała dyrektor działu krajowego punktu kontaktowego Magdalena Bem-Andrzejewska i Marcin Sadowski z dyrekcji generalnej ds. gospodarki morskiej KE.
02.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030 – PAP głównym patronem medialnym

Polska Agencja Prasowa została głównym patronem medialnym Kongresu Polskie Porty 2030.
11.05.2023

Niemieckie ulice zalewają śmieci

W wielu niemieckich miastach na ulice wyrzucanych jest coraz więcej śmieci i odpadów, w tym wielkogabarytowych. Koszty ich sprzątania rosną. Wraz z większą ilością śmieci w przestrzeni publicznej, rosną obawy o możliwy wzrost przestępczości – przedstawia w niedzielę sytuację portal dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ).
13.03.2023

Naukowcy alarmują: apogeum świetlnego smogu przed nami – coraz mniej gwiazd widocznych na niebie

Tak jak samochód przyspieszył nasze podróże zanieczyszczając powietrze, tak wynalezienie żarówki i elektryfikacja oświetlenia wydłużyły nasz dzień, zanieczyszczając niebo nocą i zaburzając nasz naturalny zegar biologiczny. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Exeter pokazują, że w ciągu minionych 25 lat, w związku z rosnącą liczbą punktów świetlnych, zanieczyszczenie to wzrosło aż o 49%! [1]. Sezon jesienno-zimowy w pełni, dni coraz krótsze, sztucznego światła coraz więcej. Z czym mierzymy się mówiąc o zanieczyszczeniu światłe
21.12.2022

Trzaskowski: PiS nie jest w stanie podejmować sensownych decyzji ws. walki z ociepleniem klimatycznym

Przed nami są fundamentalne wyzwania, ale PiS nie ma na nie odpowiedzi; w sprawach tak fundamentalnych jak walka z ocieleniem klimatycznym nie są w stanie podejmować żadnych sensownych decyzji - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas konwencji klimatycznej PO.
24.11.2022

Rejs z GospodarkaMorska.pl i konferencja na morzu 2022. Energia z farm na Bałtyku coraz bliżej [WIDEO]

Rozmowy o „zielonej" energii, budowie offshore na Bałtyku i udziale polskiego local content, współpracy stoczni i armatorów, a także o finansowaniu branży morskiej, były częścią drugiego Rejsu z GospodarkaMorska.pl, który odbył się na promie Nova Star dzięki uprzejmości Polferries. Częścią konferencji na morzu stało się wręczenie Latarni Gospodarki Morskiej firmom, które internauci docenili za osiągnięcia w branży. Podczas trzydniowego wydarzenia nie zabrakło dostojnych jubileuszów: 70-lecia MSR „Gryfia" ze Szczecina i Famoru
10.10.2022

Samorządy szukają sposobów na oszczędzenie energii

W związku z wysokim wzrostem cen energii gminy w całej Polsce szukają oszczędności. Skawińscy urzędnicy wykręcili dwie trzecie żarówek, zimniejsza woda poleci z niektórych kranów we Wrocławiu, w Sosnowcu wyłączą fontannę, a w Tychach oświetlenie uliczne będzie uzależnione od natężenia ruchu i pogody.
08.10.2022

Gmina Nowy Targ wyłączy oświetlenie uliczne; rachunki wzrosły o 700 proc.

W związku z drastycznym wzrostem kosztów energii elektrycznej, Urząd Gminy Nowy Targ podjął decyzję o wyłączaniu oświetlenia ulicznego w godzinach od 22 do 5. Rachunki wzrosły o 700 proc. – powiedział PAP wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch.
25.09.2022

Miejska aplikacja przypomni warszawiakom o wywozie śmieci

Nowa funkcja w miejskiej aplikacji Warszawa 19115 powiadomi mieszkańców o terminie wywozu odpadów. Użytkownicy mogą teraz już nie tylko sprawdzić terminy odbioru śmieci pod wybranym adresem, ale także ustawić przypomnienia o tych terminach.
01.09.2022

Samorządy boleśnie odczuwają wzrost cen energii. Rośnie zainteresowanie inwestycjami w modernizację oświetlenia i budynków

W samorządach koszty energii elektrycznej odpowiadają za ok. 60 proc. ogólnych kosztów. Kilkusetprocentowe wzrosty cen mocno uderzają więc w budżety gmin. Aby nie przerzucać w całości tych kosztów na mieszkańców i podwyżki różnego rodzaju usług, coraz więcej samorządów szuka oszczędności. Część decyduje się na gaszenie oświetlenia ulicznego nocami, inne inwestują w jego modernizację. Wymiana lamp na LED-owe i zintegrowanie ich z inteligentnymi systemami zarządzania mogą przynieść ok. 30–40 proc. oszczędności. Coraz więcej jest ta
30.08.2022

Gazowe światło – wczoraj i dziś

Gaz to nie tylko źródło ciepła i energii potrzebnej do ogrzania domu, czy napędzania silników. Od początku XIX służy on także do oświetlania ulic wielu europejskich i amerykańskich miast. Choć czas i moda biegną nieubłaganie, nadal w wielu miejscach świata, także w Polsce, możemy spotkać gazowe latarnie. To nie tylko piękne i użyteczne rozwiązanie, ale także nie lada atrakcja turystyczna. Warto więc poznać miejsca, w których czas nieco się zatrzymał i dzięki gazowym latarniom doświadczyć niepowtarzalnej atmosfery minionych lat.
31.01.2022

Co dziesiąta latarnia Taurona na południu Polski jest ledowa

Co dziesiąty spośród około miliona punktów oświetlenia ulicznego obsługiwanych przez Grupę Tauron w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim ma oprawę typu LED - poinformował w czwartek Tauron, który tylko w ub. roku wymienił 19,5 tys. ulicznych lamp sodowych na ledowe.
14.01.2022

Tauron zmodernizował prawie 20 tys. latarni; zaoszczędzi to do 70 proc. energii

Nawet 70 proc. oszczędności energii przynosi wymiana ulicznych lamp sodowych na nowoczesne oprawy typu LED. W 2021 roku Tauron zmodernizował niemal 20 tys. punktów świetlnych – podała spółka w czwartek w komunikacie.
13.01.2022

Mława testuje energooszczędne latarnie hybrydowe - wkrótce pojawią się kolejne

Mława testuje latarnie hybrydowe - wyposażone w panele fotowoltaiczne i siłownie wiatrowe, a także akumulator kumulujący energię i uwalniający ją po zmroku. Lampy tego typu działają już na dwóch ulicach, a wkrótce pojawią się na dwóch kolejnych.
06.01.2022

CATL liderem wysokiej jakości zrównoważonych procesów produkcji w branży akumulatorów

Zakład CATL w Ningde, który zapewnia ekstremalne możliwości produkcyjne oraz inteligentną optymalizację efektywności energetycznej wraz z zarządzeniem w czasie rzeczywistym, to pierwsza baza produkcyjna akumulatorów, która uzyskała to wyróżnienie.
29.09.2021

Na świecie pojawią się miliony ton zużytych baterii z pojazdów elektrycznych

Dynamiczny wzrost branży pojazdów elektrycznych sprawia, że w najbliższych latach na świecie pojawią się miliony ton akumulatorów nienadających się już do użycia w samochodach. Eksperci apelują o pilne opracowanie wydajnych metod recyklingu i ostrzegają przed potencjalnym zagrożeniem ekologicznym.
04.08.2021

Rozwiązania Taurona mają ograniczyć zużycie energii w parkach miejskich

Tauron Nowe Technologie zainstalował w parkach miejskich w Grodkowie, Prudniku i Otmuchowie (woj. opolskie) innowacyjne oświetlenie. Jak poinformowało w piątek biuro prasowe spółki, dzięki zastosowanym rozwiązaniom możliwe jest zaoszczędzenie do 90 proc. energii.
28.05.2021

Analiza: odnawialne źródła energii coraz bardziej popularne w polskich miastach

W coraz większej liczbie polskich miast wykorzystuje się odnawialne źródła energii - zarówno w instalacjach miejskich, jak i na potrzeby domów wielorodzinnych. Najbardziej popularne są instalacje fotowoltaiczne, ale przyszłością jest też energia wiatrowa - mówi dr Aleksandra Lewandowska.
07.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.