Wynik wyszukiwania - "lodowce" - Wiadomości

W ciągu ostatnich dwóch lat szwajcarskie lodowce straciły 10 proc. objętości

Z powodu ocieplenia w ciągu ostatnich dwóch lat szwajcarskie lodowce straciły 10 proc. objętości - poinformowała agencja Associated Press, powołując się na Szwajcarską Akademię Nauk.
29.09.2023

Klimat zagraża lodowcom, a one powodziami

Jeziora lodowcowe nie są w stanie przyjąć nadmiaru wody z topniejących pod wpływem zmian klimatu lodowców. Powodzie zagrożą egzystencji 15 milionów ludzi na całym świecie. Połowa z nich mieszka w zaledwie czterech krajach: Indiach, Pakistanie, Peru i Chinach – ostrzegają naukowcy na łamach Nature Communications.
09.02.2023

Glacjolog z UAM: topnieją lodowce górskie w europejskim sektorze Arktyki

Stan lodowców górskich w europejskim sektorze Arktyki jest generalnie zły. Szczególnie fatalny jest on w wielu miejscach Svalbardu/Spitsbergenu i na rosyjskiej Nowej Ziemi, co grozi wytopieniem wielu z nich już w ciągu ok. 30 lat - informuje dr Jakub Małecki z UAM po analizie danych nt. kilkuset lodowców.
09.06.2022

Polskie badaczki oceniają wpływ ocieplenia na wody Syberii

W jaki sposób ocieplenie wpływa na wody Syberii i jakie zanieczyszczenia mogły się uwolnić z topniejącej wiecznej zmarzliny - kwestie te badają specjalistki z ośrodków naukowych w Gdańsku i Bydgoszczy..
13.09.2021

Francuscy naukowcy ostrzegają: lodowce topnieją w rekordowym tempie

Lodowce na świecie topnieją w rekordowym tempie z powodu globalnego ocieplenia, a Ziemia od 2000 roku traci średnio 267 miliardów ton lodu rocznie - wynika z opublikowanego w "Nature" badania międzynarodowego zespołu kierowanego przez naukowców z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS).
28.04.2021

Zrozumieć lodowce

„Początek końca?” – to tytuł książki Julity Mańczak i glacjologa – dr. Jakuba Małeckiego, którzy postanowili zabrać czytelnika w daleką podróż do odległych krain, by przekonać się jak wygląda życie lodowca. Przystępnie wyjaśniają co oznacza topnienie lodu i jaka przyszłość czeka nas za 10, 20, 30 lat, jeśli nic nie zrobimy z postępującą zmianą klimatu. To jedna z tych lektur, po które warto sięgnąć, gdy za oknem szaro, a śnieg zimą powoli pozostaje wspomnieniem starszego pokolenia.
02.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.