Wynik wyszukiwania - "net billing" - Wiadomości

Hennig-Kloska: ustawa wiatrakowa niedługo przejdzie na kolejny etap prac w KPRM

Ustawa wiatrakowa niedługo przejdzie na kolejny etap prac w KPRM - zapowiedziała w czwartek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
18.04.2024

Wiceminister Motyka: rząd zajmie się ustawą wiatrakową w czerwcu

Rząd zajmie się ustawą wiatrakową na początku czerwca - zapowiedział w piątek wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. Poinformował również, że maju do parlamentu trafi projekt ustawy zawierający korzystniejsze rozwiązania dla prosumentów.
05.04.2024

Wiceszef MKiŚ: w pierwszej kolejności resort przedstawi projekt zmian dotyczących prosumentów

Ministerstwo klimatu w ramach prac legislacyjnych w pierwszej kolejności przedstawi projekt zmian przepisów dotyczących sposobu rozliczania prosumentów - poinformował w poniedziałek wiceminister klimatu Miłosz Motyka.
25.03.2024

Sto dni rządu w energii, klimacie i w przyrodzie

Zamrożenie cen energii na pół roku, przedstawienie projektu Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 zakładającego m.in. redukcję emisji CO2, ograniczenie wycinki drzew w 10 lokalizacjach - to niektóre działania jakie w ciągu 100 dni rządu zrealizowano w obszarze energii i środowiska.
20.03.2024

Minister klimatu: pracujemy nad korzystniejszym rozliczaniem prosumentów

Resort pracuje nad zmianą w sposobie rozliczania prosumentów tak, by była dla nich bardziej korzystna; nie będzie jednak powrotu do starych zasad, czyli rozliczania ilościowego (net meteringu) - poinformowała PAP minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Zapowiedziała też 400 mln zł na przydomowe wiatraki.
14.02.2024

Po podniesieniu dotacji zainteresowanie magazynami energii wzrosło o 100 proc.

Od kiedy podniesiono dotacje NFOŚiGW do kupna magazynu energii, o 100 proc. zwiększyło się zainteresowanie tymi urządzeniami w programie "Mój Prąd" - przekazał PAP Fundusz. Od 15 lutego do części beneficjentów programu mają być wysyłane powiadomienia ws. większych dotacji do paneli fotowoltaicznych.
13.02.2023

W nowym "Moim Prądzie" maksymalnie do wzięcia jest ponad 30 tys. zł

W nowej odsłonie programu "Mój Prąd" maksymalne dofinansowanie wyniesie 31 tys. zł; wyższe dotacje będzie można otrzymać tak do samych paneli fotowoltaicznych jak i magazynów energii - wskazał w rozmowie z PAP wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski.
14.12.2022

Index PVPI w lipcu jest wyjątkowo korzystny! Średniej wielkości instalacja fotowoltaiczna zwróci się już w 3,5 roku!

Eksperci z firmy Da Vinci Green Energy przygotowali kolejną edycję autorskiego wskaźnika PVPI - PV Profitability Index, określającego opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Najnowszy odczyt wskaźnika, uwzględniający aktualne ceny energii, pokazuje, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się wg danych z czerwca i lipca 2022 już po 3,5 roku. Jak to możliwe?
20.07.2022

Inwestując w PV i pompę ciepła rocznie można oszczędzić ok. 10 tys. zł

Instalując w panele fotowoltaiczne oraz pompę ciepła, można rocznie na ogrzewaniu zaoszczędzić ok. 10 tys. zł - przekonuje w rozmowie z PAP wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że w "Moim prądzie" 4.0 do tej pory złożono ponad 1,3 tys. wniosków, choć kolejne kilkanaście tys. jest już przygotowywanych.
16.06.2022

SolarSpot zaoferuje rozliczenie 1:1 w Net-billingu od Orange Energia

SolarSpot, jeden z liderów branży odnawialnych źródeł energii, zaoferuje nowym klientom we współpracy z Orange Energia ofertę z rozliczeniem energii 1:1. To kompleksowe rozwiązanie od Orange Energia pozwoli pomniejszyć rachunek Klienta o wartość wyprodukowanej przez niego energii, wyliczoną po tej samej stawce, po jakiej będzie mu sprzedawać energię.
10.06.2022

Publikacja raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022” już wkrótce. Sukces wieńczący złotą dekadę krajowej fotowoltaiki i co dalej?

Trwają końcowe prace nad jubileuszową X edycją raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce”. Prezentacja wyników odbędzie się w dniu 25 maja.
25.05.2022

Czy Net-billing zapewni rozwój energetyki obywatelskiej?

Od kwietnia br. wprowadzony został nowy model rozliczania gospodarstw, które korzystają z fotowoltaiki tzw. net-billing. Zdaniem prezesa zarządu PGE Obrót Mariusza Rędaszka, nowe podejście ma zapewnić dalszy rozwój energetyki obywatelskiej, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo dostaw energii.
28.04.2022

Inwestycja w fotowoltaikę korzystniejsza niż lokata bankowa

W tym roku liczba gospodarstw domowych w Polsce korzystających z energii wyprodukowanej we własnych mikroinstalacjach fotowoltaicznych przekroczy milion. Coraz więcej osób przekonuje się do inwestycji w fotowoltaikę, ponieważ własne źródło zielonej energii oznacza oszczędność, niezależność i bezpieczeństwo energetyczne.
11.04.2022

Rusza czwarta edycja programu Mój Prąd i nowy system rozliczeń dla prosumentów. To kolejny krok w kierunku rozwoju sektora fotowoltaiki

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 15 kwietnia br. uruchomi czwarty już nabór wniosków dla osób fizycznych w popularnym programie „Mój Prąd”. Wsparcie dotyczyć będzie nie tylko domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV), ale także magazynów energii i ciepła, które zwiększają autokonsumpcję energii elektrycznej wytworzonej z własnych paneli PV. Dotację będzie można także uzyskać na zintegrowane z urządzeniami inteligentne systemy zarządzania energią.
30.03.2022

Już 15 kwietnia rusza nabór w programie "Mój prąd 4.0"

Nabór wniosków w czwartej odsłonie programu "Mój prąd" rozpocznie się 15 kwietnia tego roku - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że budżet programu to 350 mln zł, ale resort jest gotowy do jego powiększenia.
29.03.2022

Net-billing nowy system rozliczeń prosumentów - fotowoltaika to najszybciej rozwijająca się technologia OZE w kraju [WIDEO]

Net-billing, czyli nowe rozwiązanie polegające na wartościowym rozliczeniu energii wyprodukowanej przez prosumenta w oparciu o wartość energii ustaloną docelowo wg ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN), wchodzi w życie 1 kwietnia 2022 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało kampanię pokazującą korzyści, jakie daje prosumentom nowy system rozliczeń.
22.03.2022

Prezydencka Rada ds. Samorządu Terytorialnego m.in. o noweli ustawy o OZE

Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych mający umożliwić skuteczne pozyskiwanie środków na remonty dróg oraz nowela ustawy o OZE były tematami posiedzenia prezydenckiej Rady ds. Samorządu Terytorialnego, które odbyło się w czwartek - przekazał wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik.
18.02.2022

Zyska: dotacje do magazynów energii w "Moim prądzie" 4.0 mogą trafić tylko do net billingowców

Skłaniamy się, by w czwartej odsłonie programu "Mój prąd" zapisać, by z dotacji do zakupu domowego magazynu energii mogli skorzystać ci, którzy przejdą do nowego systemu rozliczeń prosumentów, net billingu - poinformował we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
16.02.2022

Sejm przyjął zmianę ustawy o OZE dotyczącą tzw. projektów parasolowych

Sejm przyjął w czwartek nowelizację ustawy o OZE modyfikującą przepisy dotyczące rozliczeń prosumentów uczestniczących w tzw. projektach parasolowych prowadzonych przez samorządy.
27.01.2022

Zyska: na koniec 2021 r. mieliśmy prawdopodobnie ponad 800 tys. prosumentów

Nie ma jeszcze oficjalnych danych, ale na koniec 2021 roku w Polsce prawdopodobnie funkcjonowało już 800 tys. prosumentów - poinformował w środę w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
27.01.2022

Nowy system rozliczania, tzw. net-billing - od 1 kwietnia 2022 r. dla nowych prosumentów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że 1 kwietnia 2022 r. wchodzi w życie nowe rozwiązanie polegające na wartościowym rozliczeniu energii wyprodukowanej przez prosumenta w oparciu o wartość energii ustaloną docelowo wg ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN), czyli tzw. net-billing. Dotyczy ono wyłącznie prosumentów, którzy znajdą się w systemie od 1 kwietnia br.
14.01.2022

Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustawy o OZE

Sejm odrzucił w czwartek uchwałę Senatu, odrzucającą w całości nowelizację ustawy o OZE, która wprowadza m.in. nowy system rozliczeń dla prosumentów - net billing. Decyzja posłów oznacza, że ustawa trafi teraz do prezydenta.
02.12.2021

Zyska: przygotowaliśmy nowelizację pod prosumenckie projekty parasolowe

Przygotowany został projekt ustawy, który odnosi się do realizowanych przez samorządy parasolowych projektów OZE - zapewnił we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
01.12.2021

Komisje senackie zarekomendowały odrzucenie ustawy o OZE

Trzy senackie komisje, które w czwartek na wspólnym posiedzeniu rozpatrywały ustawę o OZE, zarekomendowały w czwartek jej odrzucenie w całości. Chodzi o ustawę, której celem jest zmiana obecnego systemu rozliczeń za energię z prosumentami.
26.11.2021

Zyska: projekt senacki dot. OZE szkodliwy i nieodpowiedzialny

Senacki projekt noweli o OZE jest szkodliwy, nieodpowiedzialny, rekomenduję jego odrzucenie - stwierdził w środę w Senacie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że zaproponowane przepisy są sprzeczne z poselskim projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii.
25.11.2021

Zyska: roczne straty związane z obecnym systemem rozliczeń z prosumentami mogą sięgnąć 1 mld zł

Do końca roku będziemy mieli zapewne 1 mln instalacji fotowoltaicznych. Roczne straty związane z obecnym systemem rozliczeń z prosumentami mogą sięgnąć 1 mld zł – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska w środę w Senacie.
25.11.2021

Senacka komisja za odrzuceniem w całości noweli ustawy o OZE

Senacka Komisja Nadzwyczajna do spraw Klimatu opowiedziała się w czwartek za odrzuceniem w całości nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Komisja zdecydowała też o podjęciu inicjatywy ustawodawczej dotyczącej nowelizacji regulacji o OZE.
19.11.2021

Senackie komisje za poprawkami do ustawy o OZE dot. projektów parasolowych

Senackie komisje gospodarki i środowiska opowiedziały się za wprowadzeniem do nowelizacji ustawy o OZE poprawek dotyczących tzw. parasolowych projektów OZE prowadzonych przez samorządy. Poprawki dają więcej czasu na realizację tych projektów.
19.11.2021

Branża PV spodziewa się wzrostu sprzedaży instalacji dla firm

Branża fotowoltaiki spodziewa się w 2022 r. wzrostu sprzedaży średnich i dużych instalacji PV do firm, stających w obliczu podwyżek cen prądu. Wcześniej jednak czasowo podskoczyć ma sprzedaż instalacji prosumenckich - w związku ze zmianą modelu rozliczeń.
12.11.2021

Sejm znowelizował ustawę o OZE, wprowadzając nowy system dla prosumentów

Sejm znowelizował w piątek ustawę o OZE, wprowadzając dla prosumentów nowy system rozliczeń - net billing. Zgodnie z nim, prosumenci będą sprzedawać nadwyżki energii wprowadzone do sieci po określonej cenie, a za energię pobraną będą płacić jak inni odbiorcy.
30.10.2021

Ekspert: potrzebujemy przewagi odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym

W ciągu 10 lat ceny dystrybucji energii mogą wzrosnąć nawet o 60 proc.; potrzebujemy przewagi odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym - ocenił prezes firmy SunSol Michał Kitkowski. Dodał, że nowy system rozliczeń prosumentów umożliwi zarabianie na wyprodukowanej energii.
29.10.2021

Zyska: na nowych zasadach przeciętny prosument zaoszczędzi ok. 1,6-1,7 tys. zł rocznie na rachunkach za prąd

W porównaniu do "zwykłych" odbiorców prądu, prosumenci mogą zaoszczędzić ok. 1,6-1,7 tys. zł rocznie na rachunkach za prąd, pod warunkiem przejścia na taryfę G12 - podkreśla wiceszef MKiŚ Ireneusz Zyska. Twierdzenie, że nowy system rozliczeń będzie niekorzystny dla prosumentów, jest nieprawdą - dodał.
27.10.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.