Wynik wyszukiwania - "rzeki" - Wiadomości

Zagrożenie powodziowe w zamieszkałej przez 127 mln ludzi prowincji Guangdong

Główne rzeki, drogi wodne i zbiorniki w najludniejszej prowincji Chin, Guangdong, grożą wylaniem, co zmusiło w niedzielę władze do opracowania planów kryzysowych w celu ochrony 127 mln mieszkańców tego regionu - podała w niedzielę państwowa stacja CCTV.
21.04.2024

Naukowcy UŁ w międzynarodowym projekcie dotyczącym monitorowania bioróżnorodności w rzekach

Wdrożenie nowoczesnych metod monitorowania bioróżnorodności pomoże w rozpoznawaniu zmian w ekosystemach rzecznych na wczesnym etapie, a tym samym w skuteczniejszej ochronie przyrody. Badania nad tym prowadzi międzynarodowy zespół naukowców, w którym znaleźli się biolodzy Uniwersytetu Łódzkiego.
20.04.2024

PIG: "Wieczne chemikalia" coraz częściej wykrywane w wodach

"Wieczne chemikalia", substancje wywołujące m. in. nowotwory i choroby tarczycy są coraz częściej wykrywane w wodach - ostrzega Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy.
04.04.2024

Stan wód powierzchniowych w Polsce zły, podobnie jak na Zachodzie

Mimo ogromnych postępów, jakie się dokonały w ciągu kilku dekad, sytuacja polskich wód powierzchniowych jest raczej zła, choć nie odbiegamy w tym względzie od zachodu Europy. Wiele można zmienić prostymi metodami - uważa ekohydrolog dr Paweł Jarosiewicz z Uniwersytetu Łódzkiego.
14.03.2024

Konkurs na stylizację zrobioną ze śmieci znalezionych w rzece

Marka Dafi zaprasza projektantów do udziału w konkursie promującym dbanie o czystość rzek w ramach akcji Operacja Czysta Rzeka.
09.02.2024

Plastik w rzekach niesie groźne bakterie

Niesione przez rzeki cząstki plastiku są pokryte chorobotwórczymi bakteriami. Mogą przy tym stanowić rezerwuar genów oporności na antybiotyki.
01.11.2023

Rzeki to fabryki mikroplastiku

Model zmiany plastikowych śmieci wrzucanych do rzek na toksyczny mikroplastik pokazuje, że to jednorazowe naczynia z polistyrenu, fragmenty styropianu i kawałki folii rozpadną się najszybciej. Tempo powstawania mikroplastiku zależy też od klimatu, energii przepływu wody czy obecności roślin.
08.10.2023

Rzeki gwałtownie się ocieplają i tracą tlen, co zagraża żyjącym w nich organizmom

Rzeki ocieplają się i tracą tlen szybciej niż oceany. Powyżej niepokojącego progu wzrosła temperatura w 87 proc. przebadanych rzek, a do utraty tlenu doszło w 70 proc. z nich - podaje „Nature Climate Change”.
28.09.2023

Polskie rzeki wysychają. Będą coraz bardziej narażone na zmiany klimatu i katastrofy ekologiczne

Powtarzające się z każdym rokiem upały i brak opadów obniżają poziom wody w polskich rzekach, co prowadzi do ich wysychania. W kolejnych latach sytuacja ma się tylko pogarszać. – W scenariuszu, w którym nic się nie zmieni, efekty będą bardzo złe. Polskie rzeki będą toczone kolejnymi suszami, kolejnymi powodziami i będą coraz bardziej zasalane, przez co będziemy mieć również więcej takich katastrof, jaka miała miejsce w zeszłym roku na Odrze – mówi dr Alicja Pawelec z WWF Polska.
22.08.2023

Hiszpania. Susza w centrum sporu o wyburzanie zapór by uwolnić rzeki

W związku z trwającą suszą w Hiszpanii powrócił spór wokół rządowego programu wyburzania tam i zapór wodnych. Celem programu jest „uwolnienie rzek”, by mogły wrócić do swych naturalnych koryt i utworzenie warunków do przywrócenia tam życia biologicznego.
30.04.2023

Witkowski: zanieczyszczenie wód azotanami zmniejszyło się

Analizy realizacji programu zmniejszenia zanieczyszczenia wód azotanami wykazały poprawę w 2020 roku jakości wód płynących w porównaniu do okresu 2016-2019 - poinformował wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
13.12.2022

Wiceprezes PAN: Stan większości rzek w Polsce jest zły

Stan większości rzek w Polsce jest zły. Ich jakość uległa jednak poprawie w ostatnich dwóch dekadach, dzięki m.in. inwestycjom w oczyszczalnie ścieków - ocenił w rozmowie z PAP wiceprezes Polskiej Akademii Nauk, hydrolog prof. Paweł Rowiński.
22.08.2022

Prof. Woźnica: niskie stany rzek to problem gospodarczy i przyrodniczy

Niskie stany rzek to nie tylko problem gospodarczy, ale też ekosystemów związanych z wodą. Trzeba temu przeciwdziałać – ocenia dyrektor Śląskiego Centrum Wody dr hab. Andrzej Woźnica z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
01.08.2022

Rosja: Prawie 1500 km rzek na Syberii zanieczyszczonych z powodu wydobycia złota

Prawie 1500 km rzek na Syberii jest zanieczyszczonych z powodu wydobycia złota - ogłosiła w niedzielę międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Ekolodzy ostrzegają, że zrzucanie do rzek gliny i piasku podczas wydobycia powoduje wyginięcie rzecznej fauny.
11.07.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.