Wynik wyszukiwania - "sasin" - Wiadomości

Sasin: chcemy zaproponować Polakom pakt energetyczny

Chcemy zaproponować Polakom pakt energetyczny, który będzie odpowiedzią zarówno na politykę Putina, ale też na dyktat Brukseli, który ma nas złamać i który ma spowodować, że społeczeństwo straci szansę na szybki rozwój – powiedział w niedzielę w Warszawie wicepremier i szef MAP Jacek Sasin.
14.05.2023

Sasin o aktualizacji PEP 2040: bezpieczeństwo i suwerenność przede wszystkim

Bezpieczeństwo i suwerenność przede wszystkim - to kluczowe elementy aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku - przekazał w poniedziałek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
04.04.2023

Sasin: gazyfikacja kolejnych gmin - element transformacji energetycznej

Podłączanie kolejnych gmin do sieci gazowej to element transformacji energetycznej - oświadczył wicepremier, szef MAP Jacek Sasin w niedzielę w miejscowości Ostrożne koło Zambrowa (Podlaskie), podczas otwarcia połączenia lokalnej sieci gazowej z gazociągiem Polska-Litwa.
19.03.2023

Sasin: według bardzo wstępnego szacunku budowa jądrówki w Pątnowie to koszt ok. 100 mld zł

Według bardzo wstępnego szacunku koszt budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie to ok. 100 mld zł - poinformował we wtorek wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że "bardziej przybliżony kosztorys" powinien być znany za kilka miesięcy.
08.03.2023

Sasin: po stronie polskiej powstanie jedna spółka do negocjacji z Koreańczykami

Po stronie polskiej powstanie jedna spółka do negocjacji z Koreańczykami ws. budowy elektrowni jądrowej w Polsce - zapowiedział w czwartek minister aktywów państwowych Jacek Sasin w Radiu Plus. Dodał, że umowa o zasadach funkcjonowania tej spółki zostanie podpisana w przyszłym tygodniu.
02.03.2023

Sasin: dobrze idą negocjacje Polski z Koreańczykami ws. energetyki jądrowej

Negocjacje Polski z Koreańczykami ws. energetyki jądrowej idą bardzo dobrze, bardzo szybko - powiedział w czwartek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Sama strona koreańska jest zaskoczona tempem prac i stopniem przygotowania strony polskiej do prowadzenia rozmów - dodał.
17.02.2023

Sasin: projekt elektrowni jądrowej w Pątnowie idzie bardzo szybko

Projekt elektrowni jądrowej w Pątnowie idzie bardzo szybko - uważa wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jak poinformował w czwartek, inwestycja ma bardzo mocne finansowe podstawy, a jej kosztorys powinien zostać stworzony w kilka miesięcy.
02.02.2023

Sasin: w ciągu kilku miesięcy decyzje ws. trzeciej elektrowni jądrowej

Myślę, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy zapadną decyzje ws. trzeciej elektrowni jądrowej w Polsce, po pierwsze jej lokalizacji i potem kontrahenta - poinformował we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
24.01.2023

Wicepremier Sasin: węgiel kamienny, brunatny, to nasze bogactwo naturalne

Siarka, węgiel kamienny, brunatny, miedź, gaz ziemny, to nasze bogactwo naturalne, a jego wydobycie to jeden z fundamentów polskiej gospodarki - podkreślił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w życzeniach barbórkowych skierowanych do pracowników branży górniczej.
04.12.2022

Sasin o budowie elektrowni jądrowej w Polsce: Francuzi są w grze

Nie jest jeszcze rozstrzygnięta ani lokalizacja drugiej rządowej elektrowni jądrowej, ani partnerstwo, ale Francuzi są w grze - powiedział we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że decyzje w tej sprawie będą zapadać w najbliższym czasie.
22.11.2022

Wicepremier Sasin: w najbliższych latach poziom wydobycia węgla powinien być przynajmniej utrzymany

W najbliższych latach poziom wydobycia węgla w Polsce powinien być co najmniej utrzymany, a najlepiej zwiększony - wskazał w niedzielę wicepremier Jacek Sasin. Nie wykluczył on inwestycji w węgiel, ale - jak podkreślił - powinny mieć one pewne podstawy prawne.
20.11.2022

Sasin: nie ma żadnego planu połączenia spółek energetycznych

Nie ma żadnego planu połączenia spółek energetycznych - przekazał w poniedziałek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
07.11.2022

Sasin dla "Sieci": Trzy elektrownie atomowe to wciąż za mało

Trzeci projekt atomowy zostanie rozpoczęty w momencie, gdy zdecydujemy o jego lokalizacji; z rozmów z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą wiem, że nastąpi to w ciągu paru miesięcy - powiedział w wywiadzie dla "Sieci" wicepremier, szef MAP Jacek Sasin. Dodał, że według niego trzy elektrownie to wciąż za mało.
07.11.2022

Sasin: termin utworzenia NABE przesunięty do końca I kwartału 2023

Termin, do którego utworzona ma zostać Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego, został przesunięty z końca tego roku do końca I kwartału 2023 r. - poinformował PAP wicepremier Jacek Sasin. Do NABE mają trafić aktywa węglowe spółek energetycznych.
03.11.2022

Oprócz budowy elektrowni jądrowej Koreańczycy zaangażują się w inne inwestycje - m.in. w wodór

Koreański udział w budowie elektrowni jądrowej w Pątnowie nie ograniczy się tylko do technologii, to będzie również kapitał - wskazał wicepremier Jacek Sasin w rozmowie z Polskim Radiem. Dodał, że budowie elektrowni będą towarzyszyć inne inwestycje - m.in. "w magazyny energii, w baterię i w wodór".
01.11.2022

Sasin: w poniedziałek w Seulu kolejne rozmowy o dużym projekcie dot. energetyki jądrowej

Mamy to, pierwszą elektrownię jądrową w Polsce zbuduje amerykański WECNuclear; to nie jest nasze ostatnie słowo - w poniedziałek w Seulu kolejne rozmowy o dużym projekcie dot. energetyki jądrowej - poinformował w piątek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
29.10.2022

Karty rozdane? KHNP i Westinghouse mają budować elektrownie jądrowe w Polsce, a w tle spór sądowy

Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) ma podpisać 31 października list intencyjny z przedstawicielami strony polskiej w sprawie budowy elektrowni jądrowych.
27.10.2022

Sasin: wiele wskazuje na to, że partnerem dla rządowej elektrowni jądrowej będzie Westinghouse

Wiele wskazuje, że partnerem strategicznym dla rządowej elektrowni jądrowej będzie Westinghouse - stwierdził wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że rząd szuka też możliwości współpracy z partnerami z Korei Południowej - prawdopodobnie dojdzie do sfinalizowania biznesowego projektu, równoległego do rządowego.
26.10.2022

Sasin: Arabia Saudyjska wyraża chęć inwestowania w polską energetykę

Arabia Saudyjska wyraża chęć inwestowania w polską energetykę - mówił w środę w Toruniu wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że współpraca z Saudi Aramco to pierwszy krok.
12.10.2022

Sasin: NABE powinna powstać do końca roku

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował w poniedziałek w Otwocku, że podtrzymuje termin utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego do końca 2022 r. Do NABE mają trafić aktywa węglowe energetycznych spółek Skarbu Państwa.
03.10.2022

Sasin dla "Sieci": prądu w gniazdkach na pewno nie zabraknie

Nie ma mowy o hurraoptymizmie, jest ostrożny optymizm. Prądu w gniazdkach na pewno nie zabraknie - zapewnia wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w wywiadzie dla tygodnika "Sieci".
15.08.2022

Sasin: musimy bezpośrednio przejść od węgla na OZE i atom

Chcieliśmy zastosować gaz jako paliwo przejściowe w transformacji, ale dziś to nie jest dobra droga; musimy bezpośrednio przejść od węgla na odnawialne źródła i energię jądrową - podkreślił w w szwajcarskim Davos wicepremier, szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin.
24.05.2022

Sasin: energetyka jądrowa to przyszłość

Energetyka jądrowa to przyszłość - uważa wicepremier Jacek Sasin, odnosząc się do listu intencyjnego ws. współpracy w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł energii, w tym z zastosowaniem małych reaktorów jądrowych SMR, który podpisały w środę KGHM i Tauron.
21.04.2022

Sasin: otrzymałem zapewnienie o udziale amerykańskiego kapitału w budowie elektrowni jądrowej w Polsce

Chcemy, by Amerykanie dostarczyli nam nie tylko technologię jądrową, ale też kapitał - powiedział w niedzielę wicepremier Jacek Sasin. Poinformował, że dostał zapewnienie pokaźnego udziału amerykańskiego kapitału w inwestycji, rzędu miliarda dolarów.
20.02.2022

Sasin: będziemy przekonywać inne kraje UE, że nie udźwigniemy obciążeń wynikających z Fit for 55

Będziemy przekonywać inne kraje UE, że nie udźwigniemy obciążeń wynikających z Fit for 55 - powiedział w niedzielę wicepremier Jacek Sasin. Czeka nas ciężka batalia, mam nadzieję, że będziemy w tej batalii razem, czyli Solidarna Polska oraz Prawo i Sprawiedliwość.
20.02.2022

Sasin: wkrótce ostateczne decyzje dot. wyboru amerykańskiego partnera do budowy elektrowni jądrowej

Jesteśmy na dobrej drodze, żeby wkrótce zapadły ostateczne decyzje dotyczące wyboru amerykańskiego partnera do budowy elektrowni jądrowej oraz modelu jej finansowania - powiedział we wtorek wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że rozważane jest współfinansowanie transformacji energetycznej w Polsce przez MFW.
16.02.2022

Sasin: Inwestycja Amerykanów w małe reaktory KGHM jest potencjalnie największą tego typu na świecie

Polski KGHM i amerykańskie NuScale Power mają podpisać ważne porozumienie. W ramach współpracy planowane jest opracowanie i wybudowanie 4 małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR o mocy zainstalowanej ok. 1GW. To potencjalnie największa tego typu inwestycja na świecie – mówi szef MAP Jacek Sasin dla BiznesAlert.pl.
15.02.2022

Sasin: przy spadku ceny gazu na giełdzie będziemy redukować cenę dla odbiorców gospodarczych

Jak tylko gaz będzie tanieć na giełdzie, będziemy redukować cenę dla odbiorców gospodarczych; będziemy reagować elastycznie - zapewnił we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, pytany o dalsze działania rządu w sprawie cen gazu.
25.01.2022

Sasin: być może trzeba będzie wypowiedzieć pakiet klimatyczny

Być może trzeba będzie wypowiedzieć pakiet klimatyczno-energetyczny, jeśli partnerzy w UE pozostaną głusi na nasze argumenty - powiedział w czwartek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
14.01.2022

Sasin: dwie trzecie ceny prądu to obciążenia unijne

Dwie trzecie ceny prądu to obciążenia unijne - powiedział "Polsce Times.pl" wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Ocenił też, że "to, że koszty zielonej transformacji obciążają obywateli, to ogromny błąd unijnych technokratów".
20.12.2021

Sasin: ceny certyfikatów stanowią ok. połowę kosztów energii w Polsce

Ceny certyfikatów stanowią ok. połowę kosztów energii w Polsce, to jest główna przyczyna wzrostu cen energii w naszym kraju - napisał w czwartek na Twitterze wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
03.12.2021

Sasin: umowa ws. budowy farm wiatrowych na Bałtyku ważnym krokiem w transformacji energetycznej

Porozumienie w sprawie budowy farm wiatrowych na Bałtyku to ważny krok w procesie transformacji energetycznej - stwierdził w czwartek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Podkreślił, że zielona energia to przyszłość.
19.11.2021

Podwyżki cen gazu i prądu są konieczne, spółki SP nie mogą już brać kosztów na siebie - Sasin

Podwyżki cen gazu i energii elektrycznej są konieczne, gdyż spółki Skarbu Państwa nie mogą już brać kosztów na siebie, jak to robiły w ostatnich miesiącach - poinformował PAP Biznes wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
16.11.2021

Sygnatariusze umowy dla górnictwa chcą spotkania z wicepremierem Sasinem

Związki zawodowe, które w maju tego roku podpisały z rządem umowę społeczną w sprawie zasad i tempa wygaszania kopalń węgla energetycznego oraz transformacji Śląska, zażądały we wtorek natychmiastowego spotkania z ministrem aktywów państwowych, wicepremierem Jackiem Sasinem.
03.11.2021

Sasin: I połowa przyszłego roku rozstrzygająca w ekspansji Orlenu

Pierwsza połowa przyszłego roku będzie okresem, w którym będziemy mogli powiedzieć, że nowy koncern współtworzony przez Orlen staje się faktem - powiedział wicepremier i szef MAP Jacek Sasin, opisując w sobotę w PR1 kluczową rolę tej firmy dla polskiej gospodarki.
31.10.2021

Sasin: Jesteśmy bezpieczni energetycznie

Możemy powiedzieć nie tylko, że sami jesteśmy bezpieczni, ale bezpieczeństwem energetycznym możemy się też dzielić z innymi - oświadczył w rozmowie z poniedziałkowym "Super Expressem" minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
11.10.2021

Sasin: Nie będziemy stali pod pręgierzem szantażu energetycznego

Wielkość możliwych dostaw gazu na podstawie podpisanych umów pokazuje, że praktycznie osiągnęliśmy już niezależność od dostaw rosyjskich - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Nie będziemy stali pod pręgierzem szantażu energetycznego - zapowiada.
06.09.2021

Sasin gratuluje PGNiG "skutecznej walki" w sprawie derogacji dla Nord Stream 2

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin złożył gratulacje "dla ekipy PGNiG pod przewodnictwem Pawła Majewskiego" za "skuteczną walkę" w sprawie derogacji dla gazociągu Nord Stream 2. Niemiecki sąd podtrzymał odmowę takiej derogacji.
25.08.2021

Sasin: górnicy nie będą stratni

Górnicy nie będą stratni, są bardzo dobre dla nich zabezpieczenia społeczne, mocny pakiet prorozwojowy dla Śląska i innych regionów pogórniczych - mówił w poniedziałek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin ws. podpisanej umowy społecznej dla górnictwa.
05.07.2021

Sasin: rozmowy z Czechami ws. Turowa są trudne, ale jestem optymistą

Rozmowy z Czechami ws. Turowa są trudne, ale jestem optymistą i wierzę, że uda się zawrzeć porozumienie w tej sprawie - powiedział w poniedziałek minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
05.07.2021

Janusz Kowalski: wotum nieufności wobec Sasina osłabia pozycję negocjacyjną Polski ws. Turowa

Wotum nieufności wobec wicepremiera Jacka Sasina osłabia pozycję negocjacyjną Polski ws. Turowa, dlatego wraz ze związkami zawodowymi z PGE apeluję do opozycji, aby wycofała ten wniosek - powiedział PAP Janusz Kowalski, poseł PiS i były wiceminister aktywów państwowych.
23.06.2021

Sasin: zamknięcie kopalni w Turowie zagrażałoby bezpieczeństwu energetycznemu kraju

Nie akceptujemy decyzji TSUE w sprawie kopalni w Turowie i będziemy jej przeciwdziałać – przekazał PAP wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zamknięcie kopalni w Turowie oznaczałoby katastrofalne skutki dla społeczeństwa i zagrażałoby bezpieczeństwu energetycznemu kraju - dodał.
22.05.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.