Sasin: po stronie polskiej powstanie jedna spółka do negocjacji z Koreańczykami

Sasin: po stronie polskiej powstanie jedna spółka do negocjacji z Koreańczykami - ZielonaGospodarka.pl
02.03.2023 18:58
Strona główna Prawo, finanse Sasin: po stronie polskiej powstanie jedna spółka do negocjacji z Koreańczykami

Partnerzy portalu

Sasin: po stronie polskiej powstanie jedna spółka do negocjacji z Koreańczykami - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Po stronie polskiej powstanie jedna spółka do negocjacji z Koreańczykami ws. budowy elektrowni jądrowej w Polsce - zapowiedział w czwartek minister aktywów państwowych Jacek Sasin w Radiu Plus. Dodał, że umowa o zasadach funkcjonowania tej spółki zostanie podpisana w przyszłym tygodniu.

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w czwartek w Radiu Plus był pytany, co się wydarzy w najbliższym czasie w sprawie współpracy polsko-koreańskiej dotyczącej budowy elektrowni jądrowej w Polsce.

"Ustalamy szczegóły współpracy. To jest projekt obliczony na najbliższe 10 lat. Po stronie polskiej udało nam się doprowadzić do porozumienia polskich podmiotów Polskiej Grupy Energetycznej - spółki skarbu państwa, z ZE PAK - spółką Grupy Polsat, naszym partnerem prywatnym, biznesowym. Wczoraj zakończyły się rozmowy i negocjacje dotyczące zasad współpracy i powołania wspólnej spółki, która dla Koreańczyków będzie polską stroną, jednym partnerem do rozmowy" - poinformował Sasin.

Jak wyjaśnił szef MAP, bardzo trudno jest prowadzić rozmowy, jeśli Koreańczycy mają równolegle rozmawiać z PGE i ZE PAK.

"W przyszłym tygodniu będzie podpisana umowa o zasadach funkcjonowania tej spółki i potrzebna jest zgoda UOKiK. We wtorek prawdopodobnie taki wniosek do UOKiK trafi. To jest kwestia kilku tygodni i spółka będzie mogła stać się faktem" - zapowiedział minister.

Jacek Sasin dodał, że niezależnie od tego finalizowane są rozmowy na poziomie odpowiednich resortów: polskiego Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz Ministerstwa Gospodarki, Energetyki i Handlu Korei Płd.

"To zaowocuje, mam nadzieję, jeszcze w marcu wizytą mojego odpowiednika po stronie koreańskiej (...) w Warszawie i podpisaniem umowy o mocnej współpracy w zakresie energetyki jądrowej, wsparciu dla tej inwestycji z powołaniem komitetu sterującego, który będzie na bieżąco monitorował postępy prac" - podkreślił wicepremier.

Jesienią 2022 r. ZE PAK, PGE i koreański koncern KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400. Jednocześnie Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Płd. zawarły porozumienie ws. współpracy i poparcia dla projektu budowy w Pątnowie.

Pod koniec 2022 r. KHNP, jego spółka-matka - koncern KEPCO, oraz szereg instytucji finansowych z Korei Płd. podpisali memorandum o współpracy przy finansowaniu zagranicznych projektów jądrowych. Obok obu firm memorandum "Nuclear Power Plant Financing Team Korea" podpisały rządowe instytucje finansowe: Korea Development Bank, Export-Import Bank of Korea i Korea Trade Insurance Corporation, a także banki komercyjne: Industrial Bank of Korea, Kookmin Bank, Shinhan Bank, Woori Bank, Nonghyup Bank i Hana Bank.

W ramach porozumienia KHNP i KEPCO zobowiązały się do dostarczania niezbędnych informacji finansowych i biznesowych związanych z rozwijanymi za granicą projektami jądrowymi. Jednocześnie koreańskie instytucje finansowe mają stworzyć podstawy współpracy przy planowanych projektach eksportu technologii jądrowych oraz wsparcia finansowego poprzez udział w zagranicznych projektach jądrowych.

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski przekazał na początku lutego 2023 r., że pierwsza energia z elektrowni w Pątnowie powinna popłynąć w 2036 r.


Anna Bytniewska

ab/ mk/

Tagi:
atom, smr, sasin

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.