Sasin: Inwestycja Amerykanów w małe reaktory KGHM jest potencjalnie największą tego typu na świecie

zk

15.02.2022 06:53 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Sasin: Inwestycja Amerykanów w małe reaktory KGHM jest potencjalnie największą tego typu na świecie

Partnerzy portalu

Sasin: Inwestycja Amerykanów w małe reaktory KGHM jest potencjalnie największą tego typu na świecie - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Polski KGHM i amerykańskie NuScale Power mają podpisać ważne porozumienie. W ramach współpracy planowane jest opracowanie i wybudowanie 4 małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR o mocy zainstalowanej ok. 1GW. To potencjalnie największa tego typu inwestycja na świecie – mówi szef MAP Jacek Sasin dla BiznesAlert.pl.

"W poniedziałek zaczynam wizytę w USA. Ze względu na pewne ograniczenia nie mogę jeszcze mówić o szczegółach, ale nie jest żadną tajemnicą, że małe reaktory atomowe będą jednym z tematów. Ale nie tylko. W rozmowach poruszać będziemy również inne kwestie związane ze współpraca gospodarczą" - mówi wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w opublikowanej w poniedziałek rozmowie z BiznesAlert.pl.

Dodał, że to pierwsza od wielu miesięcy wizyta przedstawiciela polskiego rządu w Waszyngtonie na tak wysokim szczeblu. "W planie jest m.in. moje spotkanie z Sekretarz Energii USA Jennifer M. Granholm oraz Dyrektor Zarządzającą Międzynarodowym Funduszem Walutowym Kristaliną Gieorgiewą. Mówię o tym, by uświadomić, jak dużą wagę rząd przywiązuje do tego, by relacje polsko-amerykańskie były silne i dynamicznie rozwijały się na różnych płaszczyznach. Kluczowym elementem łączącym nasze państwa są stosunki gospodarcze i inwestycje" - wskazał.

Pytany, jakie firmy z USA są gotowe inwestować w SMR w Polsce i jaki jest horyzont czasowy, Sasin przekazał, że "bardzo konkretny – przełom roku 2029 i 2030".

"KGHM i NuScale Power, amerykański lider wśród producentów reaktorów w technologii SMR podpisali wspólne zobowiązanie do rozwoju technologii SMR w Polsce. Energia miałaby zasilać zakłady produkcyjne miedziowej spółki. W ramach współpracy planowane jest opracowanie i wybudowanie czterech małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR, z opcją rozbudowy do 12, o mocy zainstalowanej około 1GW. To potencjalnie największa tego typu inwestycja na świecie. Firma NuScale Power jest w trakcie opracowywania modułowej elektrowni jądrowej z reaktorem lekkowodnym" - powiedział.

Jak dodał, "podejmując tę inwestycję KGHM ma oczywiście na myśli głównie zapewnienie stabilnego źródła energii na swoje potrzeby". "Wydobycie miedzi jest biznesem niezwykle energochłonnym a KGHM jest drugim co do wielkości odbiorca energii w Polsce. Nie jest jednak wykluczone, że inwestycja ta pozwoli również na komercyjną produkcje energii, by wesprzeć zielona transformację Polski i obniżyć koszty dla odbiorców" - wskazał.

"Jestem przekonany, że wizyta w USA, którą rozpoczynam przyniesie wymierne efekty" - podkreślił.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.