POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

URE: od 24 sierpnia br. obywatelskie społeczności energetyczne muszą wpisywać się do rejestru

URE: od 24 sierpnia br. obywatelskie społeczności energetyczne muszą wpisywać się do rejestru - ZielonaGospodarka.pl
20.08.2024 15:36
Strona główna Energetyka, OZE URE: od 24 sierpnia br. obywatelskie społeczności energetyczne muszą wpisywać się do rejestru

Partnerzy portalu

URE: od 24 sierpnia br. obywatelskie społeczności energetyczne muszą wpisywać się do rejestru - ZielonaGospodarka.pl

Od 24 sierpnia br. obywatelskie społeczności energetyczne muszą wpisywać się do rejestru prowadzonego przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. OSE umożliwiają odbiorcom końcowym energii elektrycznej bezpośredni udział w wytwarzaniu i dzieleniu się energią z innymi odbiorcami.

Urząd Regulacji Energetyki (URE) przypomniał we wtorek, że od 24 sierpnia 2024 r. obywatelskie społeczności energetyczne (OSE) mogą starać się o wpis do rejestru prowadzonego przez prezesa URE. Jak zaznaczył urząd uzyskanie wpisu dla podmiotów chcących prowadzić działalność w ramach OSE jest obowiązkowe.

Jak podano przedmiotem działalności OSE może być wytwarzanie, dystrybucja, sprzedaż, zużywanie, agregacja lub magazynowanie energii, a także świadczenie usług w zakresie efektywności energetycznej, ładowania pojazdów elektrycznych lub świadczenie innych usług energetycznych swoim członkom lub udziałowcom. "Jednocześnie odbiorca przystępujący do OSE zachowuje pełnię praw konsumenckich" - zaznaczono.

Instytucja OSE została uregulowana ubiegłoroczną nowelizacją ustawy Prawo energetyczne. Zgodnie z tymi przepisami obywatelskie społeczności energetyczne mogą funkcjonować od sierpnia 2024 r. "To podmioty posiadające zdolność prawną, których działalność opiera się na dobrowolnym i otwartym uczestnictwie i w których uprawnienia decyzyjne i kontrolne przysługują członkom, udziałowcom lub wspólnikom będącym wyłącznie osobami fizycznymi, jednostkami samorządu terytorialnego, mikroprzedsiębiorcami lub małymi przedsiębiorcami" - podano w komunikacie.

Regulator przypomniał, że głównym celem OSE ma być zapewnienie korzyści środowiskowych, gospodarczych lub społecznych dla ich członków, udziałowców, wspólników lub obszarów, na których Społeczność będzie prowadziła działalność.

URE wyjaśnił, że obywatelskie społeczności energetyczne umożliwiają odbiorcom końcowym energii elektrycznej bezpośredni udział w wytwarzaniu i dzieleniu się energią elektryczną z innymi odbiorcami. "Celem wprowadzenia tego rozwiązania jest zapewnienie członkom społeczności przystępnej cenowo energii elektrycznej oraz zwiększenie efektywności energetycznej na poziomie gospodarstw domowych, dzięki zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej i obniżeniu ceny jej dostaw" - podkreślił urząd.

autor: Anna Bytniewska

ab/ wkr/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent $ baryłka  
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad $ uncja  
 Platyna $ uncja  
 Srebro $ uncja  
 Złoto $ uncja  

Dziękujemy za wysłane grafiki.