USA przeznacza 275 mln USD na projekt SMR w Rumunii

zk

28.05.2023 22:18
Strona główna Energetyka, OZE USA przeznacza 275 mln USD na projekt SMR w Rumunii

Partnerzy portalu

USA przeznacza 275 mln USD na projekt SMR w Rumunii - ZielonaGospodarka.pl
Fot. NuScale

Szczyt Liderów G7 był dla Stanów Zjednoczonych okazją do ujawnienia zamiaru udzielenia do 275 mln USD finansowania na rzecz małego reaktora modułowego, który firma NuScale planuje zainstalować w Rumunii.

Pod auspicjami administracji prezydenta USA Joe Bidena realizowana jest inicjatywa publiczno-prywatna mająca na celu przyspieszenie wdrożenia jednostki VOYGR w Doicești w środkowej Rumunii, w regionie Muntenia. Zgodnie z oświadczeniem wydanym na marginesie szczytu przywódców G7 w Hiroszimie, dla małego reaktora modułowego (SMR) przygotowano pakiet finansowy w wysokości do 275 mln USD.

Zobowiązania do realizacji projektu energii jądrowej pochodzą między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Korei Południowej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W szczególności środki są przewidziane na zakup długich materiałów jądrowych, fazę 2 FEED, zapewnienie eksperckiej wiedzy w zakresie zarządzania projektami, charakterystykę lokalizacji i analizy regulacyjne oraz opracowanie harmonogramu i szacunków budżetowych dla poszczególnych lokalizacji dla projektu.


Pionierskie SMR-y

Technologia SMR jest wciąż w powijakach, stosowana głównie w projektach pilotażowych. W Europie nie ma jeszcze takich elektrowni jądrowych, ale wiele krajów jest nimi zainteresowanych. Ostatnie postępy, wraz z wpływem kryzysu energetycznego, wzmocniły polityczne poparcie dla odrodzenia energetyki jądrowej. Francja stoi na czele grupy 14 państw członkowskich Unii Europejskiej, którą nazwała Sojuszem Nuklearnym (Nuclear Alliance).

Technologia VOYGR została opracowana przez amerykańską firmę NuScale Power. Wraz z firmą RoPower Nuclear, należącą w równych częściach do Nova Power & Gas i państwowej Nuclearelectrica, przeprowadza ona studium FEED fazy 1 na terenie byłej elektrowni węglowej. Spółki dążą do uruchomienia elektrowni o mocy 462 MW, składającej się z sześciu małych reaktorów.

Jak podaje NuScale amerykański Bank Eksportowo-Importowy (EXIM) i amerykańska Międzynarodowa Korporacja Finansowania Rozwoju (DFC) wystosowały listy intencyjne dotyczące potencjalnego wsparcia w wysokości odpowiednio do 3 mld USD i 1 mld USD na realizację projektu, podała NuScale.

- Wsparcie ze strony administracji Bidena i międzynarodowych partnerów jest sygnałem dla rynków energetycznych na całym świecie, że reaktory SMR NuScale są ważnym nowym rozwiązaniem technologicznym dla globalnej dekarbonizacji i że Rumunia ma możliwości i doświadczenie, aby wesprzeć ich wdrożenie - powiedział prezes i dyrektor generalny John Hopkins.

- Cieszymy się, że partnerstwa publiczno-prywatne pomagają wdrożyć naszą wiodącą technologię SMR już w 2029 roku - dodał Hopkins.

Partnerami firmy są Japoński Bank Współpracy Międzynarodowej, DS Private Equity z Korei Południowej, EXIM Bank Romania i Emirates Nuclear Energy Corp ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Wcześniej w tym miesiącu NuScale i Nuclearelectrica otworzyły pierwsze międzynarodowe Centrum Eksploracji Energii NuScale (E2 Center) w Europie, we współpracy z rządami USA i Rumunii. Symulator SMR został zainstalowany na Politechnice w Bukareszcie - gdzie będą się szkolić przyszli eksperci.

NuScale opracowuje reaktor ciśnieniowy wodny, który może generować 77 MW energii elektrycznej lub 250 MW energii cieplnej brutto. Firma wyjaśniła, że będzie w stanie połączyć aż 12 modułów lub 924 MW energii elektrycznej, w zależności od potrzeb klienta. VOYGR jest pierwszym i jedynym reaktorem SMR, którego projekt został certyfikowany przez amerykańską Komisję Dozoru Jądrowego.

Wcześniej, w listopadzie 2021 roku, Nuclearelectrica i NuScale Power podpisały umowę na wdrożenie tej technologii w Rumunii do końca dekady. Fluor, największy udziałowiec NuScale, ma koordynować prace inżynieryjne, zaopatrzeniowe i budowlane (EPC) w Doicești.Źródło: NuScale Power, balkangreenenergynews

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24187,00 $ tona -4,60% 29 wrz
 Cynk 2640,00 $ tona 3,17% 29 wrz
 Aluminium 2307,00 $ tona 3,41% 29 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.