Wynik wyszukiwania - " Wielka Brytania" - Wiadomości

Wielka Brytania pozyskuje inwestorów do największej na świecie farmy wiatrowej

Niemiecki RWE oraz pochodzący ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich Masdar podpisały umowę inwestycyjną o równowartości 13,9 mld dolarów. Miało to miejsce podczas międzynarodowego szczytu klimatycznego COP28. Inwestycja jest kluczowa dla rozwoju brytyjskiego sektora energii odnawialnej.
07.12.2023

Raport EY: Polska wyłania się na znaczącego gracza na rynku morskiej energetyki wiatrowej

Nowy Indeks Atrakcyjności Krajów w zakresie Energii Odnawialnej (RECAI) przeprowadzony przez EY plasuje Polskę na 15. pozycji. Tym samym wyrasta ona na znaczącego gracza na rynku odnawialnych źródeł energii. Według raportu światowych przywódców wzywa się do potrojenia światowej mocy w zakresie energii odnawialnej do 11 000 GW do 2030 r., przy czym przewiduje się, że prawie 80% z 15 rynków, na których wyznaczane są cele w zakresie morskiej energii wiatrowej na 2030 r., nie osiągnie swoich celów.
17.11.2023

Nieoczyszczone ścieki zrzucano do rzek i morza nawet w dni bez deszczu

Przez ponad 3500 godzin w zeszłym roku w dni, w których nawet nie było deszczu, trzy czołowe firmy wodno-kanalizacyjne w Anglii zrzucały prosto do rzek i morza nieoczyszczone ścieki, co jest zakazane - ujawniła we wtorek stacja BBC.
05.09.2023

Tatry: koniec testów hybrydowego wozu konnego. Akumulatory okazały się za słabe

Na drodze do Morskiego Oka zakończyły się testy konnego wozu hybrydowego ze wspomaganiem elektrycznym. Problemem okazały się akumulatory i obsługa systemu, dlatego na razie zaprzestano dalszego testowania – powiedział PAP Zbigniew Kowalski z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
27.08.2023

Czeska prezydencja UE chce ponownej współpracy energetycznej z W. Brytanią na Morzu Północnym

Premier Czech Petr Fiala, którego kraj przewodniczy obecnie Radzie UE, powiedział po spotkaniu w czwartek w Pradze z premier Wielkiej Brytanii Liz Truss, że wspiera planowane ponowne zaangażowanie Zjednoczonego Królestwa we współpracę energetyczną z UE na Morzu Północnym. Premierzy rozmawiali też o dalszej pomocy dla Ukrainy.
06.10.2022

bp i thyssenkrupp podpisują porozumienie w sprawie dekarbonizacji produkcji stali

Brytyjska koncern energetyczny bp i niemiecki międzynarodowy konglomerat thyssenkrupp podpisały MoU dotyczące współpracy w zakresie dekarbonizacji produkcji stali.
12.07.2022

Premier Japonii: wykorzystamy reaktory jądrowe, by zmniejszyć zależność energetyczną od Rosji

Japonia wykorzysta reaktory nuklearne, by zmniejszyć zależność energetyczną od Rosji – oświadczył w czwartek japoński premier Fumio Kishida, który przebywa w Wielkiej Brytanii.
05.05.2022

Nowy interkonektor połączy systemy energetyczne Wielkiej Brytanii i Belgii

23 lutego przedstawiciele Wielkiej Brytanii i Belgii podpisali Memorandum of Understanding w sprawie współpracy energetycznej. W planie jest budowa nowego interkonektora, czyli kabla łączącego systemy elektroenergetyczne obu krajów. Kabel będzie połączony także z wyspą energetyczną.
06.03.2022

Obecne ocieplenie klimatu - wyjątkowe w ciągu 24 tys. lat

Rekonstrukcja historii klimatu obejmującej dużą skalę czasową, bo aż 24 tys. lat - wskazuje na to, że ocieplenie obserwowane od 150 lat jest bezprecedensowe. Przeprowadzone symulacje potwierdzają znaczenie emisji gazów cieplarnianych.
15.11.2021

W dekadę stopniało 3,5 bln ton pokrywy lodowej Grenlandii

Jak informuje czasopismo naukowe "Nature Communications", w latach 2011-2020 stopniało 3,5 bln ton pokrywy lodowej Grenlandii. Według badań naukowców z Uniwersytetu w Leeds, zjawisko to wzrosło o 21% w ciągu ostatnich 40 lat.
05.11.2021

Organizacje pozarządowe twierdzą, że nie mogą brać udziału w szczycie klimatycznym

Organizacje pozarządowe (NGOs) zarzucają organizatorom trwającej w Glasgow w Szkocji konferencji klimatycznej COP26, że nie mogą brać udziału w spotkaniach szczytu ONZ - przekazała w środę agencja AFP za reprezentantką NGO ActionAid International Teresą Anderson.
04.11.2021

Biden pochwalił postępy podczas COP26, ale zganił Chiny, Rosję i OPEC

Prezydent USA Joe Biden ocenił we wtorek, że światowym liderom udało się wiele osiągnąć podczas konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow, a Ameryka przewodziła w tej kwestii. Jednocześnie potępił Chiny i Rosję za bezczynność, zaś państwa OPEC obwinił za wysokie ceny energii.
04.11.2021

Biden: Wysokie ceny energii są dodatkowym impulsem do działań ws. zmiany klimatu

Wysokie i niestabilne ceny energii, które obecnie widzimy nie powinny być powodem do odejścia od czystej energetyki, ale wezwaniem do dodatkowych działań w tym kierunku - stwierdził w poniedziałek podczas konferencji COP26 w Glasgow prezydent USA Joe Biden. Oznajmił też, że Ameryka zamierza świecić przykładem.
02.11.2021

Premier Johnson na COP26: w walce zmianami klimatu świat jest minutę przed północą

W kwestii zapobiegania zmianom klimatycznym "świat jest minutę przed północą", a przywódcy państw muszą "przejść od aspiracji do działań" - powiedział w poniedziałek brytyjski premier Boris Johnson w czasie trwającej w Glasgow konferencji klimatycznej COP26.
02.11.2021

Johnson: jeśli COP26 okaże się fiaskiem, porozumienie paryskie się rozpadnie

Jeśli konferencja w Glasgow okaże się fiaskiem, wszystko będzie fiaskiem i porozumienie paryskie się rozpadnie - ostrzegł w niedzielę brytyjski premier Boris Johnson na zakończenie odbywającego się w Rzymie szczytu grupy G20.
01.11.2021

Szczyt G20: zawarto porozumienie w sprawie klimatu

Na szczycie G20 w Rzymie zawarto porozumienie w sprawie klimatu - podały w niedzielę media za źródłami dyplomatycznymi. W projekcie dokumentu końcowego zapisano, że uczestnicy obrad wyznaczyli cel maksymalnego globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza.
01.11.2021

Ulewy i podtopienia w Glasgow tuż przed początkiem szczytu COP26

Ulewne deszcze, które spadły w południowo-zachodniej Szkocji w środę wieczorem i w nocy ze środy na czwartek, spowodowały m.in. liczne podtopienia domów i ulic w Glasgow, gdzie w niedzielę zaczyna się ONZ-owska konferencja klimatyczna COP26.
29.10.2021

Nie będzie strajku szkockich kolei w czasie szczytu COP26

Nie będzie zapowiadanego strajku szkockich kolei podczas zaczynającego się w niedzielę ONZ-owskiego szczytu klimatycznego COP26. Linie ScotRail i związek zawodowy RMT poinformowały w środę wieczorem o osiągnięciu porozumienia płacowego.
29.10.2021

Premier Indii przyjedzie na COP26 w Glasgow

Premier Indii Narendra Modi weźmie udział w konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow - poinformowało w czwartek ministerstwo środowiska w Delhi. Indie są trzecim największym emitentem gazów cieplarnianych na świecie, a obecność na szczycie przedstawiciela tego kraju uważana jest za kluczową wobec niepewności, czy w Glasgow zjawi się przywódca Chin - wskazuje Reuters.
22.10.2021

Sprzątacze będą strajkować w czasie szczytu COP26 w Glasgow

Podczas pierwszego tygodnia ONZ-owskiego szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow, czyli w dniach 1-7 listopada, przeprowadzony zostanie strajk pracowników służb oczyszczania miasta - poinformował we wtorek związek zawodowy GMB.
20.10.2021

Premier Australii zapowiedział udział w szczycie COP26; według mediów nieobecny będzie przywódca Chin

Premier Australii Scott Morrison zapowiedział w piątek, że będzie uczestniczyć w konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow. Dziennik "The Times" podaje z kolei, że na szczycie nie pojawi się przywódca Chin Xi Jinping, o czym powiadomiono premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona.
15.10.2021

KE: trwają rozmowy z W. Brytanią i Francją ws. rozwiązania problemu dotyczącego połowów ryb

Komisja Europejska przekazała w środę, że kontynuowane są rozmowy z Wielką Brytanią i Francją ws. rozwiązania problemu dotyczącego połowów ryb. Znalezienie rozwiązania i kontynuacja działalności europejskich rybaków pozostają dla nas najwyższym priorytetem – powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Vivian Loonela.
07.10.2021

Na wodach Wielkiej Brytanii zainstalowano już 1000 turbin produkcji Ørsted

Gigant wiatrowy Ørsted poinformował, że na wodach Wielkiej Brytanii zainstalowano już 1000 turbinę produkcji duńskiej. Historyczny dla Duńczyków montaż zrealizowano na obszarze farmy Hornsea Two (1,4 GW).
27.06.2021

W. Brytania. Książę Karol na G7: walka ze zmianami klimatu jak walka z pandemią

Globalna mobilizacja, jaką można było zaobserwować podczas pandemii koronawirusa, musi zostać wykorzystana do walki ze zmianami klimatu - powiedział w piątek brytyjski następca tronu, książę Karol, w przemówieniu skierowanym do przywódców grupy G7.
11.06.2021

Zbliża się COP26. Branża apeluje do Wielkiej Brytanii o nowe zobowiązania OZE

Brytyjskie stowarzyszenie branżowe RenewableUK apeluje do rządu o wyznaczenie celów do 2030 roku dla poszczególnych technologii istotnych w procesie transformacji energetycznej. Mowa o lądowej energetyce wiatrowej, pływających farmach wiatrowych, zielonym wodorze oraz energii prądów morskich, pływów i falowania. Stowarzyszenie podkreśla, że jest to szczególnie ważne w perspektywie zbliżającego się szczytu klimatycznego COP26.
10.05.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.