Nowy interkonektor połączy systemy energetyczne Wielkiej Brytanii i Belgii

Strona główna Energetyka, OZE Nowy interkonektor połączy systemy energetyczne Wielkiej Brytanii i Belgii

Partnerzy portalu

Nowy interkonektor połączy systemy energetyczne Wielkiej Brytanii i Belgii - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

23 lutego przedstawiciele Wielkiej Brytanii i Belgii podpisali Memorandum of Understanding w sprawie współpracy energetycznej. W planie jest budowa nowego interkonektora, czyli kabla łączącego systemy elektroenergetyczne obu krajów. Kabel będzie połączony także z wyspą energetyczną.

Porozumienie między dwoma krajami dotyczy ścisłej współpracy na drodze do dekarbonizacji i przyszłych połączeń energetycznych między dwoma krajami. Dokument podpisali ministrowie energetyki Wielkiej Brytanii Greg Hands, oraz Belgii - Tinne Van der Straeten. 

Dokument ma pogłębić dwustronne relacje Wielkiej Brytanii i Belgii oraz umożliwić bliższą współpracę w zakresie priorytetów energetycznych, takich jak wielofunkcyjne międzysystemowe połączenie elektroenergetyczne (interkonektory), offshore wind, zielony wodór oraz technologie CCUS. 

Obecnie elektroenergetyczny kabel Nemo-Link jest jednym z najlepiej funkcjonujących połączeń międzysystemowych na świecie. Połączenie jest wspólnym przedsięwzięciem National Grid Interconnector Holdings, spółki zależnej brytyjskiego operatora National Grid, oraz belgijskiej grupy Elia. Połączenie elektryczne łączy Belgię i Wielką Brytanią, zapewniając obu krajom lepszą niezawodność sieci i dostęp do zrównoważonej produkcji energii. Nemo Link składa się z kabli podmorskich i podziemnych podłączonych do stacji konwertorowej i podstacji elektrycznej w każdym kraju, co umożliwia przepływ energii elektrycznej w obu kierunkach między tymi dwoma krajami.

Nowe połączenie, które będzie połączone z wyspą energetyczną, będzie stanowiło połączenie hybrydowe. Ta podwójna funkcja oznacza, że energia elektryczna może być wymieniana bezpośrednio między tymi dwoma krajami, a ponadto można do niej podłączyć nowe farmy wiatrowe.

Porozumienie jest opłacalne dla obu stron, mimo, że to Wielka Brytania jest liderem w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Produkcja energii elektrycznej na morzu w Belgii, która w tym miesiącu bije wszelkie rekordy, ma wpływ na spadek cen prądu. Nowe połączenie międzysystemowe wpisuje się w plan przekształcenia Morza Północnego w jedną wielką „elektrownię” wytwarzającą bezemisyjną energię.


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.