Wynik wyszukiwania - "CO2 " - Wiadomości

Nie wyrzucaj! To się jeszcze przyda! Wywiad z założycielami marki Użyj.to

Branża budowlana ma ogromny wpływ na środowisko. Odpowiada za 30% globalnej emisji gazów. Jest też najbardziej materiałochłonnym sektorem gospodarki, zużywa prawie 50% światowych zasobów stali. Jest to sektor, w którego cyrkularność i ekologiczność należy inwestować, bo będzie on miał ogromne przełożenie na globalne liczby. W wywiadzie z Karolem Łąckim i Aleksandrem de Rossetem, założycielami marki Użyj.to, porozmawialiśmy na temat ich działalności oraz branży budowlanej w kontekście środowiskowym.
05.03.2024

Auchan przyspiesza zieloną transformację energetyczną w Polsce

Firma Auchan Polska podpisała umowy gwarantujące zaopatrzenie sklepów sieci w energię solarną o łącznym wolumenie blisko 139 GWh rocznie. Energia pochodzić będzie z polskich farm fotowoltaicznych firmy GoldenPeaks Capital, z którą sieć zawarła 12-letnią umowę zakupu energii (PPA), a także z własnych instalacji fotowoltaicznych Auchan, realizowanych we współpracy z firmą Helexia. Obie inwestycje w skali jednego tylko roku pozwolą ograniczyć emisję CO2 o 88 tys. ton.
09.02.2024

Strategia Air France KLM dla zrównoważonego rozwoju

Grupa Air France-KLM opublikowała swój coroczny raport z działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dokument (dostępny w formie cyfrowej) szczegółowo przedstawia strategię, zobowiązania i działania podjęte przez Grupę w 2021 roku w celu przyspieszenia transformacji sektora lotniczego względem środowiska oraz promowania różnorodności i integracji we wszystkich należących do Grupy spółkach.
04.07.2022

Już od 4 lipca darmowe autostradowe przejazdy dla pojazdów zeroemisyjnych

EV Klub Polska, Autopay, Wallbox oraz Partnerzy kampanii Elektromobilni.pl uruchomią od 4 lipca drugą odsłonę „Autostrady do elektromobilności”. Jest to efekt odniesionego sukcesu pierwszej edycji, kiedy zelektryfikowani kierowcy wykonali blisko 4 tys. darmowych przejazdów o łącznej długości ponad 160 tys. kilometrów i przyczynili się do redukcji niemal 19 tys. kg dwutlenku węgla.
04.07.2022

PE poparł reformę systemu handlu emisjami, która ma przyspieszyć ograniczenie emisji

Parlament Europejski przyjął w środę stanowisko w sprawie trzech projektów wchodzących w skład pakietu Gotowi na 55 (Fit for 55), mającego przeciwdziałać zmianom klimatu poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych. Stanowisko zakłada m.in. szybsze ograniczenie emisji i stopniowe wycofywanie darmowych uprawnień w ramach systemu handlu emisjami ETS.
23.06.2022

Europejscy producenci stali mają ponad 60 projektów dekarbonizacyjnych

Europejscy producenci stali przygotowali ponad 60 dużych projektów, które do 2030 r. powinny zmniejszyć emisję CO2 o 81,5 mln ton - wynika z danych stowarzyszenia Eurofer. Jego prezes, a zarazem dyrektor generalny ArcelorMittal Europe, Geert Van Poelvoorde, zaapelował o wsparcie tych przedsięwzięć.
13.05.2022

Finansowanie transformacji energetycznej w Polsce w obecnej sytuacji geopolitycznej

„Musimy uniezależnić się od rosyjskiej ropy naftowej, węgla i gazu. […] Im szybciej przejdziemy na odnawialne źródła energii i wodór w połączeniu z większą efektywnością energetyczną, tym szybciej staniemy się naprawdę niezależni i będziemy panować nad systemem energetycznym” – powiedziała na początku marca przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. Konflikt w Ukrainie i sankcje wobec Rosji zmusiły Komisję Europejską do rewizji dotychczasowej strategii transformacji energetycznej.
31.03.2022

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na spotkaniu z minister ds. europejskich i międzynarodowych Bawarii

Aktualne wyzwania polityki klimatyczno-energetycznej, w tym pakiet Fit for 55 to główne tematy rozmów wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z minister ds. europejskich i międzynarodowych Bawarii Melanią Huml. Spotkanie odbyło się 23 marca 2022 r. w Warszawie.
24.03.2022

Wiceministra Edward Siarka na spotkaniu z wiceministrem przedsiębiorczości i innowacji Królestwa Szwecji

Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa Edward Siarka wspólnie z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Innowacji Szwecji Oskarem Magnussonem podjęli rozmowy dotyczące kluczowych dokumentów europejskich i kierunków rozwoju polityki leśnej.
14.03.2022

W minionym roku światowa emisja CO2 była najwyższa w historii

Wzrost zużycia węgla podniósł w ubiegłym roku emisję CO2 o 2 mld ton w porównaniu do roku poprzedniego. To największy jak dotąd roczny wzrost wyrażany w absolutnych wartościach.
11.03.2022

Tak Wiedeń chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2040 roku

Do 2040 roku Wiedeń chce osiągnąć neutralność emisyjną. Ma w tym pomóc tzw. plan klimatyczny, który przedstawili reprezentanci wiedeńskiego ratusza na czele z burmistrzem Michaelem Ludwigiem. Wiedeń opiera się na inwestycjach w energię alternatywną, przyjazną dla środowiska gospodarkę odpadami i gospodarkę o obiegu zamkniętym, nowoczesną mobilność i innowacyjne budownictwo mieszkaniowe.
11.02.2022

Tauron przeznaczy 18 mln zł na modernizację elektrowni wodnej

Ponad 18 mln zł zamierza przeznaczyć Tauron na modernizację hydroelektrowni we Wrocławiu. Po unowocześnieniu siłowni zwiększona zostanie tam produkcja energii – podała w czwartek w komunikacie spółka energetyczna.
26.11.2021

Rozpoczęto sadzenie tzw. lasu węglowego

Sadzenie tzw. lasu węglowego, który ma mieć powierzchnię prawie 18 ha, rozpoczęto we wtorek na terenie Leśnictwa Kobylepole w Poznaniu. Według zapowiedzi ma to być ekosystem leśny o zwiększonej chłonności dwutlenku węgla.
24.11.2021

Zielone Ogrodzenie Grupy Azoty

Grupa Azoty konsekwentnie realizuje projekty zmierzające do redukcji emisji CO2 m.in. poprzez modernizacje instalacji oraz odpowiednie zmiany w procesach produkcyjnych i wdrażanych technologiach. Kolejnym działaniem w tym kierunku będzie akcja „Zielone Ogrodzenie”, polegająca na nasadzeniu roślin absorbujących CO2 na ogrodzeniu Grupy Azoty w Tarnowie.
26.08.2021

Ciepło z głębi ziemii – projekt SURF przyszłością energetyczną

W najgłębszej nieczynnej kopalni złota w zachodniej Dakocie Południowej, w Ameryce Północnej, prawie 600 km przestrzeni stało się podziemnym ośrodkiem badawczym Sanford. Przestrzeń Sanford Lab, czyli SURF jest obecnie wykorzystywana w 27 projektach badawczych, od biologii po geologię, jak opisano w artykule z Pacific Northwest National Laboratory.
26.04.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.