Wynik wyszukiwania - "PGE " - Wiadomości

PGE Baltica wybrała projektanta geotechnicznego oraz konstrukcyjnego dla Projektu Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, wybrała projektanta geotechnicznego oraz konstrukcyjnego dla etapu rozpoznania podłoża inwestycji EWB1 w ramach Projektu Baltica 1 na obszarze morskiej farmy wiatrowej i trasie kabla eksportowego. Umowa została zawarta z firmą Gavin and Doherty Geosolutions z Irlandii.
04.04.2024

PGE: Rada Nadzorcza powołała Dariusza Marca na stanowisko prezesa spółki

Rada Nadzorcza podjęła uchwały o powołaniu Dariusza Marca na stanowisko prezesa spółki oraz Marcina Laskowskiego na funkcję wiceprezesa ds. regulacji od dnia 18 marca 2024r. - poinformowała PGE w środę.
07.03.2024

Grupa PGE zakończyła rewitalizację Krzywego Lasu

Trwający ponad 3 lata projekt rewitalizacji Krzywego Lasu pod Gryfinem został ukończony. To kolejne przedsięwzięcie, w którym PGE podejmuje działania na rzecz ochrony środowiska i wsparcia edukacji ekologicznej młodych pokoleń. Partnerem strategicznym projektu jest Fundacja PGE.
09.02.2024

PGE Baltica zawarła umowę na przeprowadzenie wstępnej kampanii geotechnicznej

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, podpisała umowę z Geoquip Marine na przeprowadzenie wstępnej kampanii geotechnicznej dna morskiego dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 1
02.02.2024

PGE i Ørsted wybrały wykonawcę certyfikacji dla Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted podpisały umowę z firmą DNV, która zajmie się certyfikacją poszczególnych elementów składających się na morską farmę wiatrową. DNV została w tym roku oficjalnie upoważniona przez Ministerstwo Infrastruktury do certyfikacji morskich farm wiatrowych.
06.12.2023

Miesiąc darmowego prądu dla gospodarstw domowych

Rząd wprowadził ponad 120 zł obniżki na rachunkach za energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Sprzedawcy energii będą zobowiązani do udzielenia w tym roku jednorazowego upustu wszystkim gospodarstwom domowym, które spełnią jeden z opcjonalnych warunków. Aby skorzystać z rządowego wsparcia, wystarczy np. wyrazić zgodę na otrzymywanie elektronicznych rachunków lub potwierdzić poprawność swoich danych u sprzedawcy energii.
13.09.2023

PGE zielonym partnerem VeloMarketu

VeloBank nawiązał zielone partnerstwo z PGE Obrót z Grupy PGE, największym sprzedawcą energii w Polsce. Celem współpracy jest udostępnienie klientom VeloMarketu - ekologicznej platformy e-commerce powstałej z inicjatywy banku, atrakcyjnej oferty w zakresie fotowoltaiki, pomp ciepła, magazynów energii oraz informacji na temat programów finansowania zielonej transformacji.
07.06.2023

PGE Baltica ma nowego prezesa

Ważne zmiany na czele offshore'owej spółki PGE Baltica. Nowym prezesem spółki został Arkadiusz Sekściński. Dotychczasowy prezes Dariusz Lociński został wiceprezesem ds. rozwoju.
12.01.2023

PGE: 6,5 GW energii z morskich farm wiatrowych do 2040 r.

Strategia Grupy PGE w obszarze morskiej energetyki wiatrowej do 2040 r. to budowa co najmniej 6,5 GW mocy wytwórczych na Bałtyku. „Już teraz realizujemy ponad połowę naszych strategicznych założeń co do mocy na morzu” - mówił podczas konferencji Offshore Wind Poland 2022 Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica, która realizuje program offshore Grupy PGE.
21.11.2022

Pierwszy w Polsce kierunek zarządzania procesami inwestycyjnymi w morskiej energetyce wiatrowej otwarty

„Morska energetyka wiatrowa: zarządzanie, przygotowanie i realizacja inwestycji” – to nowo otwarty kierunek studiów podyplomowych opracowany wspólnie przez PGE Polską Grupę Energetyczną oraz warszawską Uczelnię Łazarskiego. W sobotę, 15 października br., obyła się uroczysta inauguracja studiów.
18.10.2022

Energetyczny impuls dla Mazowsza

Warszawski Oddział PGE Dystrybucja podpisał dwie umowy inwestycyjne, o łącznej wartości 67 mln zł. Efektem ich realizacji będzie poprawienie parametrów jakościowych dostarczanej energii oraz znaczne zwiększenie możliwości przyłączeniowych na terenach sąsiadujących z trasą S8 na północ od Warszawy.
26.08.2022

PGE EC: ok. 56 mln zł dofinansowania do nowej elektrociepłowni PGE

Ok. 56 mln zł wyniesie dofinansowanie do budowy nowej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Kielcach ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - poinformowała w czwartek spółka PGE Energia Ciepła. Dodano, że dzięki inwestycji zmniejszą się opłaty za emisję CO2.
18.08.2022

„Biały Certyfikat” dla PGE Dystrybucja

PGE Dystrybucja uzyskała pierwsze Świadectwo Efektywności Energetycznej w Polsce za modernizację sieci polegającą na zastąpieniu linii napowietrznych siecią kablową. „Białe Certyfikaty” stanowią prawa majątkowe i można nimi operować na Towarowej Giełdzie Energii.
03.08.2022

Ørsted szuka zarządcy Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju dla Choczewa

Ørsted, światowy lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej z ponad 30-letnim doświadczeniem i najbardziej zrównoważona firma energetyczna na świecie, zaprasza organizacje pozarządowe do udziału w konkursie ofert na zarządcę Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju dla Gminy Choczewo.
05.07.2022

Biznes i nauka łączą siły dla offshore. PGE Baltica i PAN poszerzają współpracę [GALERIA]

List intencyjny o współpracy w zakresie rozwijania projektów morskich farm wiatrowych na Bałtyku podpisała w czwartek (9 czerwca) PGE Baltica z Grupy PGE z Instytutem Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk (IBW PAN) w Gdańsku. – Budowę instalacji i towarzyszącej jej infrastruktury poprzedza konieczność wykonania szeregu badań. Nie wyobrażamy sobie realizacji programu offshore Grupy PGE bez współpracy z polskimi instytucjami naukowymi, zwłaszcza z Pomorza – powiedział Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica.
10.06.2022

Łąki kwietne pojawią się w pobliżu Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar

PGE Energia Odnawialna i Wody Polskie zorganizowały akcję polegającą na obsianiu nasionami traw oraz roślin miododajnych terenów w pobliżu Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar. Pozwoli to przekształcić wyznaczone brzegi Jeziora Żywieckiego w łąki kwietne.
31.05.2022

Za niecałe 30 lat Grupa PGE będzie dostarczać swoim klientom wyłącznie zieloną energię

Suwerenności energetyczna powinna być budowana w oparciu o dostępne lokalnie źródła energii. Szczególnie ważne są te niewyczerpalne, naturalne i bezpieczne dla środowiska. W połączeniu z rządowym programem budowy mocy jądrowych będą one stanowić w przyszłości o niezależności energetycznej Polski. Napaść zbrojna Rosji na Ukrainę pokazała jak ogromnie ważny jest to element w systemie bezpieczeństwa państwa.
12.05.2022

PGE rozpoczyna pomiary wietrzności dla morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, przystępuje do etapu pomiarów zasobów wiatru, zafalowania i prądów morskich na potrzeby morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1. Badania przeprowadzi firma EOLOS Floating LiDAR Solutions, jeden z kilku najbardziej doświadczonych wykonawców tego typu badań na morzu. Kampania pomiarowa rozpocznie się w drugiej połowie maja 2022 roku i potrwa około dwóch lat.
26.04.2022

PGE i Ørsted zapraszają dostawców na wirtualne spotkanie o budowie Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

W najbliższy piątek, 22 kwietnia 2022 roku, w godzinach 10.00-11.30, odbędzie się wirtualne spotkanie z dostawcami, w trakcie którego inwestorzy przedstawią zaawansowanie prac przy realizacji Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica razem z zespołami urządzeń służących do wyprowadzenia mocy. Omówiony zostanie także zakres i plan przetargów zaplanowanych w najbliższym czasie, a także kamienie milowe inwestycji.
20.04.2022

PGE: prawie 3,2 mld zł na OZE, dystrybucję i dekarbonizację z nowej emisji akcji

PGE podpisała ze Skarbem Państwa umowę, w którym skarb deklaruje wolę objęcia do 373952165 nowych akcji serii E za nie więcej niż ponad 3,197 mld zł - podała we wtorek spółka. Wpływy z emisji mają być przeznaczone na OZE, dystrybucję i dekarbonizację.
05.04.2022

PGE i Ørsted zapraszają 22 kwietnia na "Napędzane wiatrem warsztaty Baltica 2+3 - dialog z dostawcami”

Podczas wirtualnego spotkania z dostawcami zaplanowanego na 22 kwietnia 2022 roku inwestorzy przedstawią zaawansowanie prac przy realizacji Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica razem z zespołami urządzeń służących do wyprowadzenia mocy, w tym zakres i plan przetargów zaplanowanych w najbliższym czasie, a także kamienie milowe inwestycji.
04.04.2022

Grupa PGE powiększa portfel lądowych farm wiatrowych

PGE podpisała umowę warunkową na nabycie trzech lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy 84,2 MW. Po finalizacji transakcji moc zainstalowana Grupy PGE w tej technologii wzrośnie o 12 proc. do ponad 770 MW. Akwizycja zapewni Grupie PGE utrzymanie pozycji największego krajowego wytwórcy energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Po zakończeniu procesu przejęcia PGE będzie posiadać 11 proc. udziału zainstalowanych mocy w farmach wiatrowych w Polsce.
01.04.2022

PGE i Ørsted zapraszają dostawców na rozmowy o potrzebach związanych z budową Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

Podczas wirtualnego spotkania z dostawcami zaplanowanego na 22 kwietnia 2022 roku inwestorzy przedstawią zaawansowanie prac przy realizacji Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica razem z zespołami urządzeń służących do wyprowadzenia mocy, w tym zakres i plan przetargów zaplanowanych w najbliższym czasie, a także kamienie milowe inwestycji.
23.03.2022

PGE i Orsted organizują spotkanie z dostawcami ws. Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

PGE i Orsted organizują 22 kwietnia br. spotkanie z dostawcami dotyczące m.in. zaawansowania prac i planu przetargów związanych z realizacją Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica - poinformowała we wtorek spółka PGE Baltica.
22.03.2022

Do 2050 roku cała energia wytwarzana przez PGE pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych

Do 2050 roku cała energia wytwarzana dla klientów PGE Polskiej Grupy Energetycznej pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych. Jedną z dróg do realizacji tego celu strategicznego jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.
17.03.2022

PGE spodziewa się decyzji KE ws. Farmy Wiatrowej Baltica w ciągu kilku miesięcy

PGE spodziewa się, że w ciągu kilku miesięcy KE wyda decyzję ws. ustalenia indywidualnego poziomu wsparcia Farmy Wiatrowej Baltica - poinformowała PGE Polska Grupa Energetyczna. Jest to jeden z elementów, który pozwoli na podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej dotyczącej budowy farmy - dodano.
09.03.2022

PGE i Ørsted starają się o ustalenie indywidualnego poziomu wsparcia dla MFW Baltica. Dokumentacja w tej sprawie trafiła już do KE

PGE i Ørsted starają się o ustalenie indywidualnego poziomu wsparcia dla MFW Baltica. Dokumentacja w tej sprawie trafiła już do Komisji Europejskiej PGE i Ørsted notyfikowały indywidualną cenę w kontrakcie różnicowym dla obu realizowanych wspólnie etapów projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica - Baltica 2 i Baltica 3. Po weryfikacji dokumentacji przez Urząd Regulacji Energetyki oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów została ona przekazana do Komisji Europejskiej.
09.03.2022

Politechnika Gdańska wspólnie z PGE Baltica otwiera nową specjalność z obszaru offshore [WIDEO]

Kolejne studia pod patronatem PGE Baltica, która realizuje projekt budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, największej morskiej elektrowni wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego, otwarto w piątek 4 marca oficjalnie na Pomorzu - tym razem na Politechnice Gdańskiej. Na kierunku oceanotechnika jest już nowa specjalność studiów magisterskich z obszaru offshore: projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych.
07.03.2022

Kolejny wniosek PGE o pozwolenie lokalizacyjne dla morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

PGE złożyła kolejny wniosek do Ministerstwa Infrastruktury o nowe pozwolenie lokalizacyjne (obszar 46.E.1.) na budowę morskiej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Obszar położony jest na Ławicy Słupskiej, w bliskim sąsiedztwie realizowanych przez PGE we współpracy z Orsted, projektów Baltica 2+3.
07.02.2022

PGE: rusza przetarg na wynajem statków instalacyjnych morskich turbin wiatrowych dla MFW Baltica

PGE i Orsted uruchamiają przetarg na wynajem statków instalacyjnych, które pomogą przy montażu generatorów turbin wiatrowych dla Morskiej Farmy Wiatrowej (MFW) Baltica - poinformowała w piątek PGE Polska Grupa Energetyczna.
28.01.2022

6 mln zł z NFOŚiGW na modernizację elektrowni wodnej Gubin

Elektrownia Wodna Gubin (Lubuskie) zostanie zmodernizowana dzięki dofinansowaniu w wysokości 6 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W obiekcie zostaną wymienione m.in. dwa hydrozespoły, a trzeci przejdzie kapitalny remont – poinformował rzecznik PGE Energia Odnawialna Maciej Gelberg.
17.01.2022

PGE zagospodaruje odpady z instalacji OZE, w tym celu buduje ośrodek innowacji w Bełchatowie

Boom inwestycyjny w sektorze OZE pociąga za sobą konieczność zagospodarowania części z wyeksploatowanych farm wiatrowych czy fotowoltaicznych. Ze zużytych paneli PV można odzyskać m.in. aluminium, szkło i metale szlachetne. Metody recyklingu instalacji OZE wciąż są jednak niedoskonałe i mało wydajne kosztowo.
01.12.2021

PGE i PAN stworzyli pierwszy w Polsce zaawansowany model przepływu wiatru przez morskie farmy wiatrowe

Należąca do PGE spółka PGE Baltica i Instytut Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku zakończyły trwający od początku 2020 roku projekt badawczy mający na celu zbadanie efektu blokowania przepływu wiatru przez duże morskie farmy wiatrowe. W wyniku prac stworzony został zaawansowany model przepływu powietrza przez instalacje offshore. Zostanie on wykorzystany do dokładniejszego prognozowania produktywności morskich farm i pomoże m. in. w planowaniu najbardziej efektywnego rozmieszczenia turbin na morzu.
15.11.2021

Panele fotowoltaiczne na dachu elektrowni wodnej w Dychowie

Na dachu elektrowni szczytowo-pompowej Dychów (Lubuskie), należącej do PGE Energia Odnawialna, zamontowano panele fotowoltaiczne. Blisko 50 kW mikroinstalacja pozwoli w 25 proc. zaspokoić potrzeby energetyczne obiektu związane z bieżącą działalnością pozaprodukcyjną.
14.10.2021

Branża ciepłownicza obawia się unijnego pakietu Fit for 55. Prezes PGE: Niemożliwy do realizacji w tak krótkim czasie

– Pakiet Fit for 55 jest szalenie ambitny i uważam, że on jest nierealny do przeprowadzenia w ciągu pięciu lat. W polskim ciepłownictwie niemożliwe jest wprowadzenie zmiany technologicznej i przestawienie na OZE w tak krótkim czasie – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Unijna polityka klimatyczna i dekarbonizacja to dziś największe wyzwanie, które stoi przed ciepłem systemowym w Polsce.
06.09.2021

Testy autonomicznego drona na farmach wiatrowych PGE EO

Na farmach wiatrowych należących do PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE przeprowadzono testy autonomicznego drona do inspekcji stanu łopat turbin wiatrowych - poinformowała w czwartek spółka. Dotychczas inspekcje łopat wymagały udziału operatorów sprzętu.
26.08.2021

Finansowanie budowy offshore PGE wspierane przez Société Générale

PGE wybrała grupę finansową Société Générale na doradcę do aranżacji i zdobycia finansowania dla budowy morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 - poinformowała w czwartek spółka. Oferta francuskiej grupy opiewa na 8,5 mln zł netto.
13.08.2021

Prezes PGE w rozmowie z "Gazetą Polską": Transformacja energetyczna nie "dzika", ale sprawiedliwa

Transformacja energetyczna powinna się odbywać nie w "dziki", lecz zaplanowany, sprawiedliwy sposób - powiedział "Gazecie Polskiej" prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Zapewnił także wszystkich pracowników PGE, w tym KWB Turów i ich rodziny oraz społeczności lokalne, że kopalnia pracuje i będzie pracowała.
02.06.2021

PGE udostępniła decyzję środowiskową dot. kontynuacji wydobycia w kopalni Turów

PGE Polska Grupa Energetyczna udostępniła w niedzielę decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dot. kontynuacji wydobycia węgla w kopalni Turów, która została wydana w styczniu 2020 roku, po zakończeniu konsultacji transgranicznych z Czechami i Niemcami.
23.05.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.