Biznes i nauka łączą siły dla offshore. PGE Baltica i PAN poszerzają współpracę [GALERIA]

Strona główna Energetyka, OZE Biznes i nauka łączą siły dla offshore. PGE Baltica i PAN poszerzają współpracę [GALERIA]

Partnerzy portalu

Biznes i nauka łączą siły dla offshore. PGE Baltica i PAN poszerzają współpracę [GALERIA] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PGE Baltica/GospdoarkaMorska.pl

List intencyjny o współpracy w zakresie rozwijania projektów morskich farm wiatrowych na Bałtyku podpisała w czwartek (9 czerwca) PGE Baltica z Grupy PGE z Instytutem Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk (IBW PAN) w Gdańsku. – Budowę instalacji i towarzyszącej jej infrastruktury poprzedza konieczność wykonania szeregu badań. Nie wyobrażamy sobie realizacji programu offshore Grupy PGE bez współpracy z polskimi instytucjami naukowymi, zwłaszcza z Pomorza – powiedział Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica.

Wykorzystanie potencjału polskiej myśli naukowej i technologicznej jest ważne dla Grupy PGE przy rozwoju projektów z zakresu morskiej energetyki wiatrowej. Stanowi też sposób na włączenie polskiego wkładu w to ogromne przedsięwzięcie. To jeden z powodów podpisania listu intencyjnego dotyczącego współpracy PGE Baltica z Instytutem Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku.

– Chcemy dobrać takie partnerstwo naukowe, które będzie wsparciem dla naszych inżynierów. Wiedza naukowców z IBW PAN w połączeniu z kompetencjami naszych fachowców pozwoli na realizację projektów potrzebnych nam do przygotowania m.in. niezbędnej infrastruktury portowej  – mówił Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica podczas podpisania porozumienia o współpracy w siedzibie IBW PAN w Gdańsku Oliwie. – Co ważne, chcemy oprzeć się na polskiej nauce, tak aby wzbogacać krajowy know-how w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, który będzie filarem rozwoju tego sektora przez wiele najbliższych lat – dodał prezes zarządu PGE Baltica.   

Razem można więcej. Zespoły robocze już pracują

Porozumienie jest ważnym krokiem dla rozwoju współpracy PGE Baltica i z IBW PAN. Otwiera możliwość współpracy w interesujących obie strony obszarach przede wszystkim w zakresie analiz istotnych na etapie przygotowań do budowy morskich farm wiatrowych i ich zaplecza portowego. Szczegółowych planów partnerzy jeszcze nie zdradzają, choć pracę rozpoczęły już zespoły robocze.

– Ich celem jest wytyczenie wspólnych obszarów merytorycznych, w których nasi inżynierowie mogą oczekiwać wsparcia naukowego czy też konsultacji z ekspertami z PAN – wyjaśnił Dariusz Lociński. 

Z nawiązanej współpracy zadowolenie wyraża również prof. Waldemar Świdziński, dyrektor IBW PAN.

– Instytut od lat prowadzi badania związane ze zjawiskami morskimi, np. falowania, prądów i ich wpływem na różnego rodzaju konstrukcje morskie – mówił prof. Świdziński. – Wśród najważniejszych i zarazem strategicznych inwestycji realizowanych tylko w ciągu ostatnich 20 lat, w których uczestniczył lub uczestniczy Instytut wymienić można np. gazoport w Świnoujściu, rurociąg Baltic Pipe, przekop Mierzei Wiślanej czy elektrownia jądrowa. Dlatego cieszy nas, że IBW PAN będzie mógł również wspomóc PGE Baltica i uczestniczyć w kolejnym dziejowym momencie polskiej hydrotechniki, czyli budowie polskich farm wiatrowych na morzu – dodał.

Podkreślił, że wyzwanie związane ze stawianiem wiatraków czeka wszystkich zaangażowanych w proces.

– Ten obszar dopiero się tworzy, więc tym bardziej widzimy tu rolę dla siebie jako Instytutu, który od blisko 70 lat zajmuje się morskimi zagadnieniami. Jesteśmy jedyną placówką, która może dostarczyć takie usługi, jak modelowanie zjawisk falowania oraz interakcji falowania z wszelkiego rodzaju konstrukcjami morskimi – wskazywał dyrektor IBW PAN.

Profesor wyjaśnił, że modelowanie fizyczne polega na odtworzeniu w określonej skali, wszystkich elementów infrastruktury, która ma zostać wybudowana. – Na modelach fizycznych próbujemy odzwierciedlić zjawiska, które mogą wystąpić przy różnych reżimach pogodowych i falowych – tłumaczył. 

Natomiast modelowanie numeryczne polega na tym, że modele fizyczne są odzwierciedlane w postaci modeli cyfrowych. – Poprzez analizy parametryczne staramy się analizować różnego rodzaju reakcje na różnego rodzaju działania – podsumował profesor.  

To nie pierwszy wspólny projekt PGE i PAN

Instytut Budownictwa Wodnego PAN nie jest pierwszą jednostką naukową Polskiej Akademii Nauk, z którą współpracuje PGE w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Jesienią 2021 roku Instytut Maszyn Przepływowych PAN – także z Gdańska – zakończył realizowany dla PGE Baltica projekt badawczy mający na celu zbadanie efektu blokowania przepływu wiatru przez duże morskie farmy wiatrowe, tzw. blockage effect. W wyniku prac stworzony został zaawansowany model przepływu powietrza przez instalacje offshore.

– Jestem przekonany, że polska nauka będzie miała istotny wkład w realizację projektów związanych z morską energetyką wiatrową i, że ten udział będzie coraz większy – powiedział Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica.

O Grupie PGE

Grupa PGE realizuje obecnie trzy projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Dwa z nich to morskie elektrownie Baltica 2 i Baltica 3, które składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy zainstalowanej ok. 2,5 GW. Jej planowane uruchomienie to lata 2026-2027. Jednocześnie PGE przygotowuje się do budowy trzeciego projektu – morskiej elektrowni Baltica 1, która przewidziana jest do uruchomienia po 2030 roku, a jej moc zainstalowana wyniesie ok. 1 GW. Realizując kolejne projekty morskich farm wiatrowych, PGE zamierza wypełnić strategiczny cel osiągnięcia przynajmniej 6,5 GW mocy wytwórczej w technologii offshore na Morzu Bałtyckim do 2040 roku.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.