Wynik wyszukiwania - "covid" - Wiadomości

Ilość materiału genetycznego koronawirusa w poznańskich ściekach największa od września 2021 r.

Ilość materiału genetycznego koronawirusa w poznańskich ściekach jest największa od września 2021 r. - podał w czwartek Urząd Miasta Poznania. Miejskie nieczystości pod kątem występowania SARS-CoV-2 badają m.in. naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN.
10.03.2023

Chiny znoszą ograniczenia COVID, a zapotrzebowanie na paliwo lotnicze podwaja się

Jak podają w najnowszym raporcie analitycy Kayrros, po tym, jak Chiny otworzyły się ponownie 8 stycznia, znosząc trzyletnie ograniczenia COVID-19 - w ciągu tygodnia światowy popyt na paliwo lotnicze wzrósł dwukrotnie.
26.01.2023

Chińskie testy na COVID-19 wyemitowały 5,4 mln ton gazów cieplarnianych

Od 2020 roku w Chinach wykorzystano dziewięć miliardów testów COVID-19, powodując emisję 5,4 mln ton gazów cieplarnianych (GHG).
14.11.2022

Ścieki zanieczyszczone wirusami - naukowcy z PG pracują nad innowacyjną metodą detekcji

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują nad innowacyjną technologią wykrywania wirusów (w tym SARS-CoV-2) w ściekach. Przedstawiciele uczelni w przesłanym komunikacie zapewniają, że urządzenie pozwoli na podniesienie bezpieczeństwa w szkołach, przedszkolach czy domach opieki.
03.11.2022

Belgijskie rodziny zapłaciły za energię o 8 mld euro więcej niż przed pandemią koronawirusa

W ciągu ostatnich 12 miesięcy belgijskie rodziny płaciły średnio 1,6 tys. euro więcej za energię - wynika z obliczeń ekonomistów cytowanych przez dziennik „De Tijd”. Rachunki gospodarstw domowych za energię są już o osiem miliardów euro wyższe niż przed pandemią Covid-19.
05.09.2022

Polska ma szansę napędzić rozwój e-mobilności i umocnić pozycję Europy

W ciągu najbliższych kilkunastu lat będziemy obserwowali wygaszanie produkcji samochodów z tradycyjnymi silnikami. Przykładowo General Motors ogłosiło, że planuje zaprzestać tworzenia aut spalinowych do 2035 roku.
24.01.2022

PZPM: pandemia przyspieszyła decyzje koncernów motoryzacyjnych o przenoszeniu produkcji do Europy

Pandemia i zerwane przez nią łańcuchy dostaw przyspieszyły decyzje koncernów motoryzacyjnych o przenoszeniu produkcji do Europy - powiedział PAP prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś. Dodał, że od klimatu inwestycyjnego zależy, czy część tej produkcji trafi do Polski.
07.01.2022

Czystsze powietrze podczas pandemii to mniej zawałów

Zmniejszone zanieczyszczenie powietrza w USA podczas pandemii może mieć związek z mniejszą liczbą ciężkich zawałów serca - poinformowała American Heart Association.
10.11.2021

Global Carbon Project: emisja CO2 na świecie powróciła do poziomu sprzed pandemii

Emisja CO2 na świecie wróciła do poziomu notowanego przed pandemią Covid-19 – pokazuje raport organizacji Global Carbon Project. W 2021 r. emisja CO2 wyniesie 36,4 Gt i będzie o 4,9 proc. większa niż w roku poprzednim - szacuje organizacja.
06.11.2021

Globalna emisja CO2 po Covid-19 znów pikuje. Jedna trzecia pochodzi z Chin

W 2020 r. przy spalaniu paliw kopalnych na całym świecie wyemitowano 31,5 gigaton (Gt) CO2 - informuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE). Z powodu pandemii Covid-19 globalna emisja spadła o 5,8 proc. w stosunku do 2019 r., ale w 2021 znów zaczyna rosnąć. Około jedną trzecią CO2 na świecie wytwarzają Chiny.
07.09.2021

Zmiany klimatyczne zakłócą łańcuchy dostaw bardziej niż Covid-19

Pojawienie się pandemii Covid-19 spowodowało bezprecedensowe, ogólnoświatowe zakłócenia w łańcuchach dostaw. Problemy dotyczyły od postoju linii produkcyjnych po braki kontenerów do transportu spowodowane restrykcjami wprowadzanymi przez poszczególne kraje. Eksperci twierdzą, że to kropla w morzu w porównaniu z zakłóceniami, jakie spowodują zmiany klimatu.
01.09.2021

Pożary lasów zwiększyły liczbę zachorowań i zgonów na COVID-19 w USA

Zanieczyszczenie powietrza dymem uwolnionym na skutek rekordowych ubiegłorocznych pożarów lasów w USA wydaje się mieć związek ze znacznym wzrostem liczby zachorowań i zgonów z powodu COVID-19 – informuje pismo “Science Advances".
18.08.2021

Z powodu pracy w domu i zakupów przez internet wzrosła ilość śmieci

Każdy mieszkaniec Holandii wytworzył w 2020 roku średnio 520 kg śmieci, o 30 kg więcej niż rok wcześniej – poinformował holenderski urząd statystyczny (CBS). Ten wzrost tłumaczony jest częstszą pracą w domu, zamawianiem gotowych posiłków i zakupami przez internet.
07.07.2021

Eurobarometr: Europejczycy uważają zmianę klimatu za najpoważniejszy problem, przed którym stoi świat

W opinii obywateli UE zmiana klimatu jest najpoważniejszym problemem, przed którym stoi świat. Dziewięciu na dziesięciu Europejczyków (90 proc.) zgadza się, że emisje gazów cieplarnianych należy ograniczyć do minimum – wynika z opublikowanego w poniedziałek badania Eurobarometr.
06.07.2021

COPA-COGECA: podczas pandemii najbardziej uciepierpiały sektory rolne zależne do gastronomii

Rolnictwo okazało się dość odporne na ograniczenia spowodowane pandemią, największe trudności miały sektory zależne od gastronomii, takie jak produkcja wina czy wołowiny. Znaczne straty finansowe ponieśli producenci kwiatów, roślin ozdobnych i cukru – informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.
16.06.2021

USA. Szefowie MSZ Polski i Rumunii: chcemy wykorzystać pandemię, by wykonać skok naprzód w kierunku zielonej transformacji

Chcemy wykorzystać szok spowodowany pandemią, by za pomocą Inicjatywy Trójmorza dokonać skoku naprzód w kierunku zielonej transformacji - napisali szefowie MSZ Polski i Rumunii, Zbigniew Rau i Bogdan Aurescu, w artykule opublikowanym w piątek w magazynie Francisa Fukuyamy "American Purpose".
11.06.2021

Filipiny: Zużyte maseczki na dnie oceanu, tony medycznych śmieci zanieczyszczają rafy

Rozpowszechnione podczas pandemii koronawirusa jednorazowe środki ochrony, jak maseczki zanieczyszczają filipińskie wybrzeże. W szczycie epidemii sama aglomeracja Manili wytwarzała dodatkowe 280 ton odpadów medycznych dziennie - przypomina BBC.
10.03.2021

Copernicus: badanie potwierdza redukcję emisji podczas pierwszej fali COVID-19 w Europie

Usługa monitorowania atmosfery programu Copernicus wraz z hiszpańskim Centrum Superkomputerowym w Barcelonie potwierdzają wywołane blokadą redukcje emisji tlenków azotu (NOx) i CO2 z paliw kopalnych w całej Europie podczas pierwszej fali pandemii COVID-19. Wykorzystując sztuczną inteligencję, badanie dostarcza informacje o dziennym podziale emisji sektorowych i przestrzennych, a także informacje na temat udziału poszczególnych krajów i typach zanieczyszczeń.
18.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.