Wynik wyszukiwania - "detekcja" - Wiadomości

Szczecin. Naukowcy chcą poprawić stan wody w stawach karpiowych

Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie badają mikrobiom wody w gospodarstwie karpiowym. Chcą stworzyć podstawy do wykorzystania mikroorganizmów, aby poprawić stan wody i tym samym smak karpi.
24.12.2023

Elektromobilna rewolucja przemysłu motoryzacyjnego

Elektromobilność rewolucjonizuje przemysł motoryzacyjny, stając się nie tylko znaczącą alternatywą dla tradycyjnych pojazdów spalinowych, ale także motorem postępu w dziedzinie technologii i ekologii. Nowoczesne rozwiązania systemowe i produktowe odgrywają kluczową rolę w usprawnianiu procesu tworzenia ogniw baterii, które stanowią serce napędu samochodów elektrycznych.
26.09.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
15.05.2023

Pomorskie prezentuje swoje możliwości w sektorze offshore na targach w Houston

Odbywająca się właśnie w Houston konferencja Offshore Technology Conference 2023 jest jednym z najważniejszych wydarzeń morskiego biznesu na świecie i przez to okazją do przedstawienia pomorskiej branży offshore. Invest in Pomerania, wspólnie z lokalnymi partnerami, już po raz trzeci prezentuje tam potencjał projektowy oraz produkcyjny województwa pomorskiego. Uczestnikami delegacji była również grupa firm, których udział został dofinansowany z projektu Pomorski Broker Eksportowy.
05.05.2023

Mingyang - hybrydowe MFW - offshore wind, hydrogen & fish

Chiński producent turbin wiatrowych Mingyang Smart Energy, ujawnił 17 kwietnia, że rozpoczął budowę fundamentu płaszcza, który będzie wyposażony w system klatek sieciowych do hodowli ryb i zostanie zainstalowany jeszcze w tym roku na morskiej farmie wiatrowej Mingyang Qingzhou 4 na Morzu Południowochińskim.
18.04.2023

Politechnika Wrocławska pracuje nad innowacyjnym czujnikiem do wykrywania wycieków lub emisji gazów na odległość do 100 metrów

Opracowanie zdalnego laserowego czujnika umożliwiającego wykrywanie wycieków lub emisji gazów na odległość do 100 metrów, to główny cel projektu, nad którym pracują naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. Urządzenie przetestują między innymi we współpracy ze spółką Ekosystem, a wkrótce wystąpią też z wnioskiem o grant NCBiR.
13.03.2023

Trwa nabór wniosków do konkursu Neon II, wspólnego programu PKN Orlen i NCBR

W ramach konkursu grantowego Neon II, wspólnego programu PKN Orlen i Narodowego Centrum Badan i Rozwoju, przyjmowane są wnioski z zakresu Przemysłu 4.0 obejmujące rozwiązania w dziedzinie ochrony przed korozją. Najlepsze z nich mają szansę na 8 mln zł.
13.03.2023

Cyfrowy wyścig z korozją. Nabór wniosków w II konkursie NEON

Najlepsze rozwiązanie w kategorii Przemysł 4.0, w dziedzinie ochrony przed korozją, ma szansę na 8 mln zł grantu od PKN ORLEN i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w II konkursie Wspólnego Przedsięwzięcia NEON. Nabór wniosków trwa do 31 marca br.
03.03.2023

Ścieki zanieczyszczone wirusami - naukowcy z PG pracują nad innowacyjną metodą detekcji

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują nad innowacyjną technologią wykrywania wirusów (w tym SARS-CoV-2) w ściekach. Przedstawiciele uczelni w przesłanym komunikacie zapewniają, że urządzenie pozwoli na podniesienie bezpieczeństwa w szkołach, przedszkolach czy domach opieki.
03.11.2022

Teledetekcja nowym zastosowaniem dronowego pilotażu GZM

Po odsunięciu na przyszłość – z powodu awarii - eksperymentalnego transportu medycznego wykonywanego ponad miastem dronem w trybie automatycznym, koordynatorzy projektu dronowego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii skoncentrowali się na zastosowaniu urządzeń w teledetekcji.
31.08.2022

Konsorcjum Coral pracuje nad dronem wodnym, który będzie regularnie monitorował jakość wody na akwenach Portu Gdańsk

W Porcie Gdańsk funkcjonuje już system monitoringu jakości powietrza oparty na czujnikach stałych, zlokalizowanych w 7 punktach. A niebawem będzie testowany monitoring akwenów z wykorzystaniem dronów wodnych.
13.10.2021

Hiszpański start-up opracował platformę do monitorowania zanieczyszczeń w morzach i oceanach. W czasie rzeczywistym zarządza też usuwaniem śmieci

Co roku do mórz i oceanów trafia ok. 8 mln ton plastiku. Do 2050 roku w wodach może pływać więcej sztucznych odpadów niż ryb – alarmuje Fundacja MARE. Problemem są również wycieki ropy, choć nawet trzykrotnie więcej trafia jej z naszych dróg czy rzek. Firma Fregata Space opracowała platformę monitorującą z własnymi technikami uczenia maszynowego, która pomaga w wykrywaniu zanieczyszczeń na obszarach morskich. Wykorzystując zdjęcia satelitarne i sztuczną inteligencję, wykrywa ilość odpadów i zarządza ich usuwaniem.
20.07.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.