POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Strona główna Energetyka, OZE Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Partnerzy portalu

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18] - ZielonaGospodarka.pl

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej. 

W najnowszym odcinku usłyszymy o tym  dlaczego atom przez lata się nam nie udawał? Jakie problemy i bariery spowodowały, że Polska jest jedynym dużym krajem regionu, w którym nie ma elektrowni jądrowej? Jak współcześnie wygląda proces budowy dużej elektrowni tego typu i jakich doświadczeń uczą nas wielkie projekty energetyki jądrowej realizowane w Europie i na świecie?  Kiedy realnie możemy się spodziewać, że w naszym "gniazdku popłynie prąd z atomu"? Na czym polega tzw. mała energetyka jądrowa i czy w rzeczywistości jest taka mała?  Jakie istnieją możliwości dla skutecznego łączenia bezemisyjnych sektorów energetycznego i paliwowego w aspekcie wytwarzania wodoru przy wykorzystaniu nadwyżek energii z elektrowni jądrowych?

Zapraszamy na Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.

W kolejnych odcinkach cyklu, eksperci, którzy nie boją się trudnych pytań i niełatwych odpowiedzi, na co dzień współpracujący z Klastrem Technologii Wodorowych, poruszą nie tylko tematykę wodoru, ale również szeroko pojętej zielonej energetyki.

prof. Ludwik Pieńkowski
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, ekspert KGHM Polska Miedź S.A.
Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i wieloletni pracownik Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów UW. W latach 1990 – 2004 pracował też w GANIL, SACLAY we Francji, HMI w Berlinie, CERN, Indiana University Bloomington, University of Rochester. Po uzyskaniu habilitacji związał się z AGH, gdzie od 2012 roku jest profesorem i wykłada fizykę na Wydziale Energetyki i Paliw. Autor ponad osiemdziesięciu prac naukowych opublikowanych w renomowanych, międzynarodowych czasopismach z takich dziedzin jak badanie skażenia radioaktywnego po katastrofie w Czarnobylu, fizyka ciężkich jonów, spektroskopia jądrowa, reakcje spallacji, detekcja neutronów, wykorzystanie reaktorów wysokotemperaturowych w przemyśle oraz termohydraulika reaktorów lekkowodnych, w tym SMRów, czyli modularnych reaktorów małej mocy. Badania w tym ostatnim obszarze zaowocowały wypromowaniem dwóch doktorów nauk technicznych. Kilkanaście lat temu zainicjował w Polsce ideę wdrożenia reaktorów jądrowych małej mocy. W latach 2012 – 2015 kierował realizacją programu „Rozwój wysokotemperaturowych reaktorów do zastosowań przemysłowych (HTRPL)”, którego głównym celem było integrowanie wokół energetyki jądrowej świata nauki i przemysłu. Przemysł był reprezentowany przez KGHM, Tauron i PROCHEM, a program korzystał również ze współpracy z PGE, Zakładami Azotowymi w Kędzierzynie-Koźlu i w Puławach. Na przełomie lat 2019 i 2020 współpracował z PGE w zakresie energetyki jądrowej, a obecnie związany jest z KGHM przy realizacji programu budowy modularnego bloku jądrowego.Paweł Trojanowski
Ekspert branżowy Klastra Technologii Wodorowych w organizacji Hydrogen Europe uczestniczył w pracach nad polskim Partnerstwem Wodorowym, działał w ramach inicjatywy European Clean Hydrogen Alliance. Z powodzeniem łączy praktykę inżynierską z wiedzą o ekonomii i biznesie, chętnie dzieląc się swoimi doświadczeniami. Z zaangażowaniem śledzi zielone trendy, aktywnie promując działania proekologiczne w najbliższym otoczeniu.

Jako Country and Expansion Manager w Comgy skoncentrowany na wspieraniu rozwoju nowoczesnych rozwiązań smart metering i business intelligence, służących poprawie efektywności energetycznej budynków i instalacji. Miłośnik technologii wodorowych, a w wolnych chwilach ciężkiego rocka, przez kilkanaście lat związany z branżą energetyczną.  


Jakub Pikulski

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej, Politechniki Warszawskiej oraz austriackiej uczelni Management Center Innsbruck. Wyznaje zasadę, że człowiek nigdy nie przestaje się uczyć, a podcasty są jedną z przyjemniejszych form zdobywania wiedzy. Przedsiębiorca od 10 lat kierujący polskim oddziałem firmy STASTO Automation dostarczającej innowacyjne zawory procesowe m.in. do branży energetycznej oraz paliwowej. Wierzy, że w biznesie ważniejszy od maksymalizacji zysku jest zrównoważony rozwój, partnerskie relacje, odpowiedzialność społeczna oraz troska o środowisko.

Entuzjasta technologii wodorowych jako kluczowego elementu na drodze do neutralności klimatycznej. Prywatnie zapalony sportowiec, a od niedawna także działacz i promotor sportu dziecięcego. Wiceprezes Klubu Sportowego Drukarz Warszawa.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.