Szczecin. Naukowcy chcą poprawić stan wody w stawach karpiowych

Szczecin. Naukowcy chcą poprawić stan wody w stawach karpiowych - ZielonaGospodarka.pl
24.12.2023 11:22
Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ Szczecin. Naukowcy chcą poprawić stan wody w stawach karpiowych

Partnerzy portalu

Szczecin. Naukowcy chcą poprawić stan wody w stawach karpiowych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie badają mikrobiom wody w gospodarstwie karpiowym. Chcą stworzyć podstawy do wykorzystania mikroorganizmów, aby poprawić stan wody i tym samym smak karpi.

Zespół pod kierownictwem prof. Małgorzaty Sobczak i prof. Remigiusza Panicza z Katedry Technologii Mięsa Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie prowadzi badania podstawowe nad poznaniem składu ilościowego i jakościowego mikrobiomu wody w gospodarstwie rybackim w Malińcu, należącym do Ińskiego Centrum Rybactwa.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP autor badań dr inż. Piotr Eljasik, gospodarstwo to jest wolne od patogenów ryb karpiowatych, "co z kolei daje szansę na stworzenie wzorca mikrobiomu wody w gospodarstwach karpiowych".

"Możemy zobrazować to w ten sposób, że chcielibyśmy zbadać orkiestrę, która harmonijnie gra jakiś utwór, a my chcemy poznać instrumenty, na których gra i to, w jaki sposób tworzy tę harmonię. W naszym przypadku instrumentami są bakterie, które pełnią określoną rolę. Chcemy zobaczyć, jakie bakterie pełnią jakie funkcje – a więc, wracając do obrazu orkiestry, jakie grają nuty – w tym ogólnym składzie mikroflory" – powiedział dr inż. Eljasik.

Dodał, że zespół chce stworzyć w ten sposób podwaliny do wykorzystania mikroorganizmów, aby lepiej zarządzać jakością wody w stawach.

"Gdy znamy konkretny skład mikroflory i zauważymy, że zaczynają się tam pojawiać bakterie patogenne, moglibyśmy wprowadzić np. bakterie komensalne lub probiotyczne – staną się one konkurencją dla patogennych, przez co jakość wody będzie lepsza dla ryb żyjących w gospodarstwie" – wyjaśniał badacz.

Badania – dodał – mogą przekładać się na zachowanie bioróżnorodności w gospodarstwach karpiowych i w rzekach poniżej nich. Badacze mają również nadzieję, że projekt wskaże kierunki adaptacji sektora karpiowego do zmian klimatycznych.

"W dalszych etapach chcemy poszukiwać rozwiązań z nowoczesnymi technologiami takimi, jak teledetekcja czy drony – do lepszego zarządzania jakością wody w stawach karpiowych. Chcielibyśmy też sprawdzić, jak mikrobiom wody przekłada się na mikrobiom jelitowy ryb i jak mikroflora jelitowa wpływa na pracę ich mózgu" – mówił dr inż. Eljasik.

Dodał, że badania te prowadzone będą wkrótce w ramach międzynarodowego projektu SmartAqua4Future (SAFE) finansowanego z mechanizmu Horyzont Europa.

"Jeśli będziemy efektywnie zarządzać jakością wody w odniesieniu do mikrobiomu i pozbędziemy się z niej bakterii wpływających na pogorszenie smaku, to karpie oczywiście będą smaczniejsze" – podsumował badacz.

Elżbieta Bielecka
emb/ joz/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.