Wynik wyszukiwania - "ibris" - Wiadomości

Dwóch na pięciu kierowców rozważyłoby zakup auta na wodór

41 proc. polskich kierowców może kupić auta na wodór, a 24 proc. nie zdecydowałoby się na takie rozwiązanie - wynika z badania "E-rewolucja w świecie motoryzacji". Jak dodano, 51 proc. badanych byłoby zainteresowanych samochodem z napędem hybrydowym, a 7 proc. - na prąd.
24.10.2023

Ponad połowa polskich kierowców źle ocenia zakaz sprzedaży samochodów spalinowych od 2035 r.

Ponad 50 proc. polskich kierowców źle ocenia zakaż sprzedaży nowych aut spalinowych od 2035 roku – wynika z raportu "E-rewolucja w świecie motoryzacji". Dla blisko połowy ankietowanych, największym wyzwaniem w zastąpieniu aut spalinowych elektrykami, jest cena tych ostatnich.
10.10.2023

Czym oddycha twoje dziecko? Smog najbardziej psuje zdrowie najmłodszych

Na każdego pacjenta, który trafia do szpitala z chorobami serca i płuc wywołanymi zanieczyszczeniem powietrza, przypadają tysiące osób, którym smog “tylko” pogarsza kondycję i prawidłowy rozwój. Szczególnie narażone na szkodliwy wpływ złego powietrza są dzieci dorastające w pobliżu ruchliwych ulic. Przez smog nie tylko częściej chorują, ale również mają problemy w nauce.
06.10.2023

Sondaż IBRiS: Polacy chcą inwestycji w mały atom

Blisko 60 proc. respondentów uważa, że nowoczesne technologie jądrowe są bezpieczne – tak wynika z najnowszego badania IBRiS przygotowanego na zlecenie PKN ORLEN, lidera we wdrażaniu technologii małych reaktorów modułowych (z ang. small modular reactors – SMR) w Polsce.
24.05.2023

Obajtek: do końca roku kolejne potencjalne lokalizacje dla SMR-ów

Do końca roku przedstawimy kolejne potencjalne lokalizacje dla SMR-ów – przekazał w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że na podstawie przeprowadzonych badań jest pełne przyzwolenie społeczne na takie technologie w kraju.
24.05.2023

IBRiS: prawie 57 proc. Polaków za natychmiastowym zaprzestaniem zrzucania do Odry niebezpiecznych substancji

Prawie 57 proc. pytanych opowiada się za natychmiastowym zaprzestaniem zrzucania do Odry niebezpiecznych substancji - wynika z sondażu IBRiS, opublikowanego przez "Rzeczpospolitą". Zdaniem ekologów ustawa o rewitalizacji Odry posłuży przepychaniu inwestycji, które rzece szkodzą - dodaje gazeta.
26.04.2023

Aktywiści Greenpeace zablokowali zrzut ścieków z kopalni do Odry

W ramach sprzeciwu wobec braku działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska, mających ochronić Odrę przed kolejną ekologiczną katastrofą, aktywiści i aktywistki Greenpeace zablokowali dzisiaj zrzut wysoce zasolonych ścieków z kopalni węgla kamiennego Halemba, które trafiają do Odry.
25.04.2023

Prace nad wprowadzeniem kaucji na wybrane rodzaje opakowań stanęły w miejscu

Organizacje pozarządowe apelują do rządu o jak najszybsze wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego. Jak wskazują, oczekuje tego zarówno strona społeczna, jak i biznes. Tymczasem projekt ustawy w tej sprawie jest gotowy już od jesieni, ale wciąż nie trafił do Sejmu, a prace utknęły w martwym punkcie. – To jest już najwyższy czas, ta ustawa jest w Polsce niezbędna – wskazuje Joanna Kądziołka ze Stowarzyszenia Zero Waste. – Projekt ustawy jest gotowy i w zasadzie nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, żeby ustawa o systemie kaucyjny
30.03.2023

Koszty prądu i ogrzewania pod uważniejszą kontrolą Polaków. Wielu przyspieszyło inwestycje w wymianę źródeł ciepła

Ostatni rok zmusił wielu Polaków do oszczędzania energii elektrycznej i ciepła. Różne badania pokazują, że do tej pory nie mieliśmy świadomości, w jaki sposób rozsądnie gospodarować tymi zasobami, i dopiero niedawno zaczęliśmy kontrolować takie kwestie jak wyłączanie nieużywanych sprzętów z gniazdek, utrzymywanie nieco niższej temperatury w mieszkaniu czy zakręcanie wody. Wiele osób przyspieszyło decyzję o wymianie źródła ciepła czy ociepleniu domu. Do inwestycji i oszczędności w tym obszarze motywują nas głównie wysokie rachunki
23.03.2023

Rekordowa produkcja energii z wiatru, słońca i wody - PGE prowadzi w zielonej zmianie

Tylko w 2022 r. energia produkowana przez PGE Polską Grupę Energetyczną ze źródeł odnawialnych osiągnęła rekordowy poziom 1 931 GWh – o 5,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Lider zielonej transformacji energetycznej w Polsce jest już w stanie pokryć energią z OZE roczne zapotrzebowanie 860 tys. gospodarstw domowych. Wynik produkcji OZE osiągnięty przez PGE w ub.r. byłby w stanie przez cały rok zapewniać energię elektryczną dla wszystkich mieszkańców województwa łódzkiego.
10.03.2023

Ekspert: Wiatr musi być po naszej stronie

Kiedy w ubiegłym tygodniu uwaga opinii publicznej koncentrowała się wokół zmian w sądownictwie i przywróceniu praworządności w Polsce, ustawa wiatrakowa dostała wiatru w żagle. Jak powiedział dziennikarce RMF FM w Brukseli wysoki rangą urzędnik Komisji Europejskiej, bez nowelizacji ustawy wiatrakowej nie będzie możliwa pierwsza płatność w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Czas biec po popcorn, bo sitcom o „brukselskich srebrnikach”, „niemieckich kolaborantach” i „zamachu na suwerenność energetyczną” nabiera tempa.
19.01.2023

Atom z rekordowym poparciem Polaków

Kryzys energetyczny i niespotykany wzrost cen paliw tradycyjnych przyniosły zdecydowane zwiększenie akceptacji dla budowy elektrowni jądrowych - wynika z sondażu IBRiS dla środowej "Rzeczpospolitej".
16.11.2022

Badanie: 47 proc. kierowców przeciwnych produkcji wyłącznie aut elektrycznych, a 23 proc. - za

23-proc. polskich kierowców podoba się pomysł, by koncerny motoryzacyjne produkowały wyłącznie elektryki, a 47-proc. badanych jest temu przeciwnych - wynika z badania „Nadchodzi czas aut elektrycznych”.
08.11.2022

Producenci wód butelkowanych apelują o szybkie wdrożenie systemu depozytowego. 90 proc. Polaków popiera to rozwiązanie

Ponad 90 proc. Polek i Polaków popiera funkcjonowanie systemu kaucyjnego. 86 proc. oczekuje też, że rząd wprowadzi system depozytowy na opakowania jednorazowe jak najszybciej – wynika z sierpniowego badania IBRIS na zlecenie Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej.
08.11.2022

PSEW: więcej OZE w systemie uchroni nas przed blackoutem

23 września po raz pierwszy w historii Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły okres zagrożenia na rynku mocy. To skutek zbyt niskiej rezerwy w naszym systemie energetycznym. Tym razem na szczęście nie doszło do blackoutu, jednak przyszłość jest niepewna. Jeśli nie odblokujemy rozwoju OZE, zwłaszcza energetyki wiatrowej na lądzie oraz nie zaczniemy działać na rzecz efektywnego magazynowania energii, takie sytuacje mogą się powtarzać – mówi prof. Piotr Kacejko z Politechniki Lubelskiej, członek Komitetu Elektrotechniki PAN, wsp
06.10.2022

Ratunek widzimy w OZE

60 proc. Polaków chce, by rząd pilnie uchwalił ustawę liberalizującą rozwój farm wiatrowych, powrócił do korzystniejszych rozwiązań dotyczących paneli słonecznych i wdrożył program lokalnych biogazowni – wynika z opublikowanego w środę sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".
28.09.2022

Polakom tylko się wydaje, że wiedzą, które urządzenia w ich domu zużywają najwięcej prądu

Klimatyzacja, płyta indukcyjna, czajnik i piekarnik to urządzenia, które według Polaków zużywają najwięcej prądu. Pokazują to wyniki badania przeprowadzonego przez IBRiS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Tymczasem rankingi domowych urządzeń pobierających najwięcej prądu pokazują dużą rozbieżność pomiędzy deklaracjami, a rzeczywistością. Czy w takiej sytuacji jesteśmy w stanie faktycznie oszczędzać prąd?
31.08.2022

Nawet kilkaset złotych oszczędności rocznie. Rzadsze koszenie trawy czy zmiana nawyków podczas prasowania pomoże obniżyć rachunki za prąd

– Dzięki zmianie codziennych nawyków dotyczących tylko trzech urządzeń elektrycznych można zaoszczędzić na rachunkach za prąd nawet 300 zł rocznie – wskazuje Magda Smokowska z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.
25.08.2022

PKP Energetyka podpisała umowę w ramach programu Zielona Kolej - energia z OZE zasili pociągi CTL Logistics

CTL Logistics, jako pierwszy przewoźnik towarowy, będzie oferował przewozy oparte na odnawialnej energii ze słońca i wiatru. Firma podpisała wieloletnią umowę z PKP Energetyka w ramach programu Zielona Kolej®. Na jej mocy już w tym roku 25 proc. energii pobieranej przez CTL Logistics będzie pochodziło z OZE, w 2023 r. będzie to już 50 proc., a w 2025 r. udział energii odnawialnej wyniesie 100 proc.
22.08.2022

IBRiS: odnawialne źródła lepsze niż węgiel

Blisko 80 proc. ankietowanych uważa, że w obliczu kryzysu energetycznego Polska powinna rozwijać odnawialne źródła energii (farmy wiatrowe i słoneczne, elektrownie wodne) - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" w ostatnich dniach lipca.
09.08.2022

Polacy potwierdzają, że zwracają większą uwagę na zużycie prądu, jednak z praktyką bywa różnie

W tym sezonie wakacyjnym aż 69 proc. Polaków planuje zwracać większą niż w poprzednich latach uwagę na zużycie prądu. Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że racjonalne użytkowanie urządzeń elektrycznych staje się szczególnie ważne dla gospodarstw domowych. Bo choć jako konsumenci nie mamy wpływu na ceny prądu, możemy w znacznym stopniu wpłynąć na wysokość naszych rachunków za energię elektryczną.
26.07.2022

Badanie IBRiS: Polaków do oszczędzania energii elektrycznej najbardziej motywuje obniżenie kosztów

Jak wynika z najnowszego badania IBRiS, dla 86 proc. Polaków kluczowym argumentem przemawiającym za ograniczeniem zużycia prądu jest chęć zmniejszenia wysokości rachunków, zaś dla 72 proc. – troska o środowiska naturalne. Co ciekawe, aż 91 proc. uważa się za osoby oszczędzające energię elektryczną.
20.07.2022

EY: 18 proc. polskich firm nie zamierza ograniczać swojego śladu węglowego

Chociaż 79 proc. badanych polskich przedsiębiorców ma świadomość, że w najbliższych latach działania związane z ochroną środowiska będą przybierać na znaczeniu w ich branży, to 18 proc. nie zamierza ograniczyć swojego śladu węglowego - podała w poniedziałek firma doradcza EY.
21.06.2022

IBC SOLAR zaprezentuje na targach Intersolar Europe innowacje w fotowoltaice

Proekologiczna zabudowa targowa w oparciu o zasadę „od kołyski do kołyski“ (z ang. cradle-to-cradle) oraz bazujące na 40-letnim doświadczeniu nawiązanie do zrównoważonego rozwoju. Tym wyróżni się wiodący dostawca kompleksowych rozwiązań w zakresie energii słonecznej podczas największych targów branży PV w Europie.
02.05.2022

#BałtykDlaPokoleń. Polacy mają świadomość zagrożeń dotyczących ekosystemu Morza Bałtyckiego

Dwie trzecie Polaków spotkało się z informacjami na temat zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego bronią konwencjonalną i wrakami statków pochodzącymi z II wojny światowej. Ponad połowa mieszkańców naszego kraju jest również świadoma zalegania na dnie akwenu broni chemicznej. Tak wynika z badania IBRiS, przeprowadzonego na zlecenie Enei w ramach akcji #BałtykDlaPokoleń, której celem jest uwolnienie Bałtyku od tych zagrożeń.
01.05.2022

Polacy są skłonni płacić więcej za zieloną energię

Ponad połowa badanych (54%) uważa, że wzrost cen energii elektrycznej jest nieunikniony. 46% ankietowanych może płacić więcej, jeśli środki te zostaną zainwestowane w zieloną energię. 41% jest skłonnych dopłacić za prąd, jeśli zostanie on wytworzony z odnawialnych źródeł energii – wynika z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.
21.04.2022

Polacy mają świadomość swojego wpływu na zmniejszenie zmian klimatu [GALERIA]

Trzech na czterech ankietowanych jest przekonanych, że działania pojedynczego człowieka mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne – wynika z badania IBRiS zrealizowanego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.
22.02.2022

Dziewięciu na dziesięciu Polaków deklaruje, że oszczędza energię elektryczną

Aż 92% respondentów zadeklarowało, że oszczędza energię elektryczną, a 82% twierdzi, że przywiązuje do tego dużą wagę – wynika z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Do oszczędzania prądu skłaniają Polaków przede wszystkim koszty, które wskazało 84% ankietowanych. Aż 80% motywuje również troska o środowisko naturalne.
14.02.2022

Niespełna co piąty Polak jest świadomy, z czego wynikają ceny energii [GALERIA]

Koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 mają obecnie największy udział w kosztach produkcji energii elektrycznej. Tymczasem jako główną składową ceny wytworzenia prądu wskazuje je tylko 17% Polaków. Co czwarty badany uważa, że głównym składnikiem ceny energii są koszty surowców, niewielu mniej wymienia akcyzę i inne podatki oraz marżę sprzedawcy i producenta. W rzeczywistości akcyza i marża stanowią razem zaledwie 2% ceny prądu.
07.02.2022

Sondaż: za wysokie ceny paliw i energii odpowiadają Rosja, polityka klimatyczna UE oraz polski rząd

Za wysokie ceny paliw i energii odpowiadają Rosja, polityka klimatyczna UE oraz polski rząd. Z kolei podwyżki podstawowych artykułów wyraźnie idą na konto obecnej władzy, która w dodatku nie robi wystarczająco dużo, by ochronić gospodarstwa domowe przed drożyzną – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.
11.01.2022

Polacy i Czesi o Turowie

23,2 proc. Polaków i 13,8 proc Czechów uważa, że rozwiązanie sporu o kopalnię Turów należy pozostawić Trybunałowi Sprawiedliwości UE - wynika z badania United Surveys, które publikuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".
16.11.2021

Biznes chce zielonej kolei

Postępujące zmiany klimatu skłaniają firmy do poszukiwania bardziej ekologicznych form transportu towarów. Emisyjność jest kryterium, które biznes coraz częściej bierze pod uwagę planując łańcuchy logistyczne. Z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS) dla Fundacji ProKolej wynika, że to właśnie w transporcie kolejowym przedsiębiorcy z różnych branż upatrują największych szans na ograniczenie śladu węglowego.
07.09.2021

Polska innowacyjna! Instalacja łamaczy światła z ogniwami perowskitowymi

24 sierpnia w Lublinie odbyła się premiera instalacji lameli – łamaczy światła z ogniwami perowskitowymi Saule Technologies. Jest to pierwsze komercyjne wdrożenie technologii perowskitowych ogniw słonecznych na świecie. Za system automatyki do sterowania położeniem lameli względem pozycji Słońca odpowiada marka Somfy. Pierwszym klientem Saule został Aliplast.
25.08.2021

Bałtyckie ryby trafiają na europejskie stoły - 27 czerwca światowym dniem rybołówstwa

27 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Rybołówstwa. Święto to ustanowiła Światowa Konferencja ds. Rybołówstwa w 1984 roku, a ma ono m.in. zwrócić uwagę na problem zmniejszających się, z powodu zmian klimatycznych oraz nadmiernej eksploatacji, naturalnych zasobów mórz i oceanów.
25.06.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.