Wynik wyszukiwania - "nabe" - Wiadomości

Prezes PGE: bez wydzielenia aktywów węglowych nie dojdzie do transformacji energetycznej

Wydzielenie aktywów węglowych z koncernów w Polsce musi nastąpić, bo to jest kwestia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Bez tego nie dokona się transformacja energetyczna – powiedział na łamach Business Insider prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
09.12.2023

MAP: polityka energetyczna rządu ma być realizowana przez wszystkie spółki energetyczne Skarbu Państwa

Ministerstwo Aktywów Państwowych oczekuje, że polityka energetyczna rządu będzie realizowane przez wszystkie spółki energetyczne Skarbu Państwa. Nie zakłada ona szybszego odejścia od węgla - wskazał resort odnosząc się do publikacji dotyczących zaktualizowanej strategii grupy PGE.
30.08.2023

Prezes Grupy Tauron: NABE to model kompromisowy

W perspektywie 2030 r. nasze plany wyglądają bardzo ambitnie. Chcemy ograniczyć emisyjność o 80 proc. poprzez skokowe zwiększenie źródeł odnawialnych w naszym miksie oraz stopniową dekarbonizację ciepłownictwa – powiedział na łamach tygodnika "Gazeta Polska" prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek.
16.08.2023

Prezes Grupy Tauron: zainwestujemy w sieci elektroenergetyczne i rozwój nowych OZE

Po sfinalizowaniu przekazania wytwórczych aktywów węglowych do NABE, Tauron zainwestuje przede wszystkim w modernizację i rozbudowę sieci elektroenergetycznych oraz rozwój nowych mocy OZE - zadeklarował w czwartek prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek.
10.08.2023

Sasin: zamykamy proces budowy NABE

Zamykamy proces budowy Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE); jeszcze jesienią tego roku chcemy ten proces zamknąć - poinformował w czwartek minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
10.08.2023

Władze Enei zgodziły się na sprzedaż aktywów węglowych do NABE

Zarząd spółki Enea zaakceptował warunki sprzedaży Skarbowi Państwa aktywów węglowych w celu utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) - podała w czwartek Enea w komunikacie giełdowym. Wcześniej podobne zgody wyraziły władze PGE, Energi i Tauronu.
10.08.2023

PGE, Energa i Tauron mają zgody korporacyjne na sprzedaż aktywów węglowych do NABE

Spółki energetyczne – PGE, Energa i Tauron – poinformowały w czwartek w komunikatach giełdowych o uzyskaniu zgód korporacyjnych na sprzedaż aktywów węglowych do NABE.
10.08.2023

Sejmowa komisja energii nie wprowadziła merytorycznych zmian w projekcie ustawy o gwarancjach dla NABE

Poprawki o charakterze legislacyjnym i redakcyjnym wprowadziła w piątek sejmowa komisja energii, klimatu i aktywów do projektu ustawy o gwarancjach Skarbu Państwa dla zobowiązań Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Suma gwarancji ma sięgnąć 70 mld zł.
29.07.2023

Projekt ustawy o osłonach przy tworzeniu NABE: ponad 1,2 mld zł wydatków do 2033 r.

Wydatki budżetowe na poziomie 1,268 mld zł na osłony socjalne dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego przewiduje opublikowany w poniedziałek projekt ustawy. Osłony to element porozumienia przy tworzeniu NABE.
07.03.2023

Transfer aktywów do NABE nie oznacza, że energetyka będzie mogła mocno zwiększyć zadłużenie - Fitch

Perspektywa dla sektora energetycznego w Polsce w '23 jest stabilna - oceniają przedstawiciele Fitch. Po wydzieleniu wytwórczych aktywów węglowych do NABE Fitch będzie mógł podnieść limity dźwigni finansowej przy obecnych ratingach spółek, ale nie oznacza to, że firmy będą mogły znacząco zwiększać zadłużenie.
01.02.2023

DSR to technologia, dzięki której więcej pieniędzy trafia do polskich firm

Utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), drastyczny wzrost cen energii i paliw, ich wpływ na konkurencyjność oraz bezpieczeństwo, a także dostępność dostaw energii były tematami dyskusji panelowej “Rynek energii”, zorganizowanej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Trudna sytuacja końcowych odbiorców energii zachęca do tworzenia rynku elastyczności i skorzystania z usług DSR (Demand Side Response).
02.05.2022

Rośnie zainteresowanie tanią energią jądrową z SMR-ów

Przyspieszają prace nad włączeniem taniej, stabilnej i niezależnej od warunków pogodowych energii jądrowej do miksu energetycznego Polski. W odróżnieniu od programu rządowego, który zakłada uruchomienie wielkoskalowej elektrowni atomowej w 2033 r., KGHM i Tauron widzą przyszłość energetyki jądrowej w SMR - małych reaktorach modułowych, które zostaną uruchomione już w 2029 r.
28.04.2022

Oszczędzanie energii kluczowe również dla bezpieczeństwa

Niestabilna i trudna sytuacja polityczno-ekonomiczna sprawiła, że kluczowe staje się zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski, jak i krajów członkowskich Unii Europejskiej. Niezwykle istotna jest również zmiana zachowań konsumentów, które pozwolą na ograniczenie zużycia energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe do czego zachęca Polski Komitet Energii Elektrycznej w ramach kampanii „Liczy się energia”.
01.04.2022

Wiceprezes Taurona: potrzebne są nowe moce, oparte o inne źródła energii

Pomysł przedłużenia rynku mocy dla jednostek węglowych choć racjonalny, nie rozwiąże problemów, które w ostatnich tygodniach pojawiły się przed polską energetyką zawodową – powiedział w poniedziałek PAP wiceprezes Taurona ds. zarządzania majątkiem Jerzy Topolski.
22.03.2022

USA rozstrzygnęły największą aukcję na dzierżawę obszarów morskich dla offshore wind

Możliwe, że wojna na Ukrainie oraz międzynarodowe sankcje spowodują, że Niemcy opóźnią odejście od energetyki jądrowej. Niemiecki minister ds. energii i ochrony klimatu Robert Habeck wskazał, że rząd nie wyklucza możliwości utrzymania elektrowni jądrowych przy pracy przez dłuższy czas, niż pierwotnie wskazywano.
07.03.2022

Wojciech Dąbrowski - prezes zarządu PGE, komentuje wypowiedź przewodniczącego Fransa Timmermansa

Wypowiedź przewodniczącego Fransa Timmermansa, że węgiel nie może stanowić tabu, gdy Europa próbuje uniezależnić się od rosyjskiego gazu, to de facto potwierdzenie stanowiska Polski odnośnie sprawiedliwej transformacji.
04.03.2022

Narodowa Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego - zgodnie z planem zostanie powołana do życia jeszcze w tym roku

Rząd przyspiesza pracę nad utworzeniem NABE, czyli Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Przyjęty we wtorek program transformacji sektora elektroenergetycznego zakłada, że elektrownie węglowe PGE, Tauronu, Enei i Energi zostaną zakupione przez osobny podmiot w całości należący do Skarbu Państwa. Rolą NABE będzie zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego poprzez stabilne dostawy energii wytwarzanej z węgla. Ten krok przyspieszy także inwestycje, które będą wspierać niezależność energetyczną Polski.
04.03.2022

Rzecznik MAP: Stały Komitet RM przyjął projekt dokumentu dot. transformacji energetyki

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął w czwartek projekt dokumentu dot. transformacji sektora elektroenergetycznego w Polsce; zakłada on m.in. wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa - potwierdził PAP rzecznik Ministerstwa Aktywów Państwowych Karol Manys.
18.02.2022

Prezes PGE: zbliżamy się do rozstrzygnięć przy wydzielaniu aktywów do NABE

PGE zbliża się do ważnych rozstrzygnięć w związku z wydzieleniem aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Spółka prowadzi prace porządkujące struktury wewnątrz grupy - poinformował w środę prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
25.11.2021

Prezes PGE: wydzielenie aktywów do NABE idzie zgodnie z planem

Proces wydzielenia aktywów węglowych Grupy PGE do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego idzie zgodnie z planem - poinformował w środę prezes spółki Wojciech Dąbrowski. Jak dodał, PGE zakłada, że aktywa trafią do NABE razem z ich długiem.
30.09.2021

Forum Energii: NABE zamiast odblokować transformację może ją zamrozić

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego, do której mają trafić węglowe aktywa państwowych firm może zamrozić całą transformację - ocenia think-tank Forum Energii. Wskazuje w analizie, że po samym utworzeniu NABE - nie wiadomo, co dalej.
28.06.2021

Restrukturyzacja energetyki - możliwe, że odbiorcy energii nie skorzystają na stworzeniu NABE

Pomysł MAP, by wydzielić ze spółek energetycznych ok. 70 węglowych bloków do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego niesie ze sobą ryzyko wyższych rachunków dla odbiorców - oceniają analitycy. Według resortu aktywów państwowych, NABE uwolni spółki od "węglowego balastu".
19.04.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.