DSR to technologia, dzięki której więcej pieniędzy trafia do polskich firm

zk

02.05.2022 06:52 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE DSR to technologia, dzięki której więcej pieniędzy trafia do polskich firm

Partnerzy portalu

DSR to technologia, dzięki której więcej pieniędzy trafia do polskich firm - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Lukasz Radziejewski/Unsplash

Utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), drastyczny wzrost cen energii  i paliw, ich wpływ na konkurencyjność oraz bezpieczeństwo, a także dostępność dostaw energii były tematami dyskusji panelowej “Rynek energii”, zorganizowanej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Trudna sytuacja końcowych odbiorców energii zachęca do tworzenia rynku elastyczności i skorzystania z usług DSR (Demand Side Response).

– DSR w obszarze  interwencyjnych rezerw mocy, czyli ostatniej deski ratunku, gdy zabraknie rezerw mocy w elektrowniach, rozwija się dynamicznie w Polsce od kliku lat. Obecnie już blisko 850 MW jest zakontraktowane w ramach Rynku Mocy – w tym znacząca większość za naszym pośrednictwem, ale potencjał DSR jest znacznie wiekszy. Wymaga to edukacji odbiorców, aby dostrzegli, że mogą pełnić istotną rolę w systemie energetycznym i zarabiać. Teraz jest ten moment, kiedy oprócz kontynuacji DSR rynku mocy, powinniśmy rozwijać możliwości uczestnictwa firm w  mechanizmach elastyczności w ramach rynku energii i rynku bilansującego. Pozwoli to nie tylko na zwiększenie bezpieczeństwa, ale także na integrację większej ilości odnawialnych źródeł energii – powiedział uczestniczący w dyskusji Prezes Zarządu Enel X Polska, Jacek Misiejuk.

Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się przerw w dostawach energii, jeszcze w tej dekadzie należy zadbać o podaż nowych mocy energetycznych oraz wykorzystać potencjał redukcji zużycia energii przez odbiorców. Dlatego konieczny jest dalszy rozwój mechanizmów ograniczenia zapotrzebowania na energię, takich jak DSR.

– W naszym portfelu mamy firmy z bardzo wielu branż, a nasi eksperci pomagają firmom zidentyfikować potencjał redukcji zapotrzebowania, który można zamienić na korzyści finansowe. Rozwój nowych programów elastyczności jest jeszcze przed nami - jeśli zostaną stworzone odpowiednie ramy regulacyjne. Udział odbiorców w programach DSR ma duże znacznie w sytuacji rosnącej liczby zależnych od pogody  źródeł odnawialnych i malejącej dostępności elastyczności w żródłach konwencjonalnych. DSR to technologia, dzięki której więcej pieniędzy trafia do polskich firm niż w przypadku magazynów energii czy źródeł wytwórczych, mających zapewnić elastyczność, co zwiększa konkurencyjność tych firm –  podsumował dyskusję Jacek Misiejuk.

O Enel X

Enel X to część Grupy Enel, która poprzez swoje usługi wspiera przedsiębiorstwa we wdrażaniu innowacji i transformacji energetycznej. Enel X  jest światowym liderem w zakresie zaawansowanych rozwiązań energetycznych, w tym: programów Demand Side Response – zarządza około 7,7 GW mocy redukcji poboru mocy i około 195 MW mocy pojemności magazynów energii na całym świecie.

Oferując zaawansowane rozwiązania, w tym zarządzanie energią, usługi finansowe i e-mobilność, Enel X zapewnia każdemu partnerowi spersonalizowany ekosystem oparty o rozwiązania technologiczne i usługi konsultingowe, realizując przy tym politykę zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym. Celem jest zapewnienie ludziom, społecznościom, instytucjom i przedsiębiorstwom możliwości działania z zachowaniem zasad poszanowania środowiska i integrowania innowacji technologicznych z codziennym życiem. Każde z tych rozwiązań umożliwia przekształcenie celów dekarbonizacji, elektryfikacji i digitalizacji w zrównoważone działania dla wszystkich, aby wspólnie tworzyć świat.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.