Wynik wyszukiwania - "niedobory energii " - Wiadomości

Ile energii produkuje fotowoltaika zimą? Niekiedy nawet tyle co latem

Z roku na rok energetyka słoneczna bije kolejne rekordy w kwestii przyrostu nowych mocy. Jak wynika z danych Agencji Rynku Energii, na koniec listopada 2023 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła 16,5 GW. To wzrost o blisko 40 proc. w stosunku do tego samego okresu w roku 2022 – w którym zresztą to Polska znalazła się na drugim miejscu w Europie pod względem nowych mocy PV . Nasz kraj ustąpił wtedy miejsca jedynie Niemcom, a wyprzedził chociażby słoneczną Hiszpanię.
04.03.2024

E.ON Polska rozmawia z branżą deweloperską

Transformacja energetyczna znacząco wpływa na wszystkie sektory gospodarki, co widać w ankietach biznesowych realizowanych wśród partnerów firmy E.ON Polska. W odpowiedzi na najczęściej pojawiające się zagadnienia branżowe eksperci spółki wskazali sposoby zwiększania efektywności energetycznej i realizacji celów klimatycznych ich klientów.
12.12.2023

Energetyka oparta na OZE – wyzwania i perspektywy w nadchodzących latach

W 2022 roku produkcja energii elektrycznej w Polsce osiągnęła rekordowy poziom 175 TWh. W dużej mierze przyczynił się do tego duży wzrost o niemal 9 TWh produkcji w elektrowniach wiatrowych i słonecznych. Jednak pomimo dynamicznego rozwoju zielonych inwestycji, zwłaszcza fotowoltaicznych, OZE stanowi zaledwie 25 procent w polskim miksie energetycznym. Eksperci z branży OZE szacują, że obecna sytuacja geopolityczna oraz naciski Komisji Europejskiej skłonią polski rząd do szybkiego znoszenia barier dla rozwoju OZE.
20.03.2023

Japoński sektor gazowy rozważa inwestycje w pływające farmy wiatrowe

Japońska spółka Tokyo Gas wraz z drugą spółką Shinobuyama Fukushima Electric Power rozpoczęła analizy projektu inwestycyjnego uwzględniającego budowę pływającej morskiej elektrowni wiatrowej.
19.02.2023

Pływające elektrownie zapewnią prąd Ukrainie?

Ukraińska spółka Energy Company of Ukraine (ECU) podpisała porozumienie z turecka firmą Karpowership dotyczące wdrożenia pływających elektrowni o mocy jednostkowej sięgającej do 500 MW. Technologia ma wspomóc Ukrainę w dobie kryzysu energetycznego i brutalnych działań Rosji wymierzonych m.in. w infrastrukturę krytyczną.
02.02.2023

Skania daje zielone światło dla duńskiego projektu morskiej farmy wiatrowej

Rada administracyjna hrabstwa Skanii zarekomendowała rządowi Szwecji udzielenie zezwolenia na budowę morskiej farmy wiatrowej Skåne o mocy 1,5 GW. W skali roku farma mogłaby zapewnić około 7 TWh energii elektrycznej, co odpowiada połowie dzisiejszego zużycia energii elektrycznej w Skanii.
20.12.2022

Czernicki z MF: kryzys energetyczny i inflacja mają odzwierciedlenie w prognozie OECD

Stojące przed Europą wyzwania o bezprecedensowej skali, jak kryzys energetyczny i utrzymująca się inflacja, znajdują odzwierciedlenie w najnowszej prognozie OECD - wskazał w komentarzu do raportu OECD główny ekonomista resortu finansów Łukasz Czernicki.
23.11.2022

Finlandia: testowany reaktor elektrowni Olkiluoto może zwiększyć moc i pokryć niedobór energii

Moc testowanego jeszcze trzeciego reaktora elektrowni atomowej Olkiluoto, na zachodnim wybrzeżu Finlandii, może być stopniowo podnoszona powyżej poziomu 60 proc. – podała we wtorek krajowa Agencja ds. Bezpieczeństwa Radiacyjnego i Jądrowego (STUK). W obliczu kryzysu spowodowanego inwazją Rosji na Ukrainę reaktor ma pokryć wstrzymany import rosyjskiej energii elektrycznej.
06.09.2022

Naukowcy apelują do niemieckiego rządu o niewycofywanie się z energetyki jądrowej

Dwudziestu niemieckich naukowców wezwało rząd RFN, aby cofnął decyzję w sprawie rezygnacji z wykorzystywania w kraju energii jądrowej. Przedstawiciele koalicji rządowej są w tej kwestii podzieleni – informuje w czwartek portal dziennika „Welt”.
28.07.2022

Globalny niedobór energii zwiększa popyt na ropę

Ceny ropy w USA utrzymują się powyżej 80 USD za baryłkę w związku z oczekiwaniami, że globalny kryzys energetyczny - od Azji przez Europę po USA - podwyższy popyt na ropę i spowoduje zacieśnienie sytuacji na rynkach paliw - informują maklerzy.
12.10.2021

Miedź na LME drożeje z powodu niedoborów energii w różnych regionach świata

Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną w reakcji na niedobory energii w różnych regionach świata. Na rynek powrócili - po tygodniowej świątecznej przerwie - chińscy inwestorzy. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej o 0,4 proc. wobec 9.280,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.
08.10.2021

Światowe niedobory energii powodują wzrost cen węgla, gazu i ropy

Rekordowe ceny gazu i energii elektrycznej w Europie, rekordowe ceny węgla w Chinach, wieloletnie wysokie ceny gazu w Stanach Zjednoczonych oraz ceny ropy znacznie powyżej ich realnej długoterminowej średniej, to przejawy tego samego światowego niedoboru energii.
27.09.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.