Skania daje zielone światło dla duńskiego projektu morskiej farmy wiatrowej

Strona główna Energetyka, OZE Skania daje zielone światło dla duńskiego projektu morskiej farmy wiatrowej

Partnerzy portalu

Skania daje zielone światło dla duńskiego projektu morskiej farmy wiatrowej  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Ørsted

Rada administracyjna hrabstwa Skanii zarekomendowała rządowi Szwecji udzielenie zezwolenia na budowę morskiej farmy wiatrowej Skåne o mocy 1,5 GW. W skali roku farma mogłaby zapewnić około 7 TWh energii elektrycznej, co odpowiada połowie dzisiejszego zużycia energii elektrycznej w Skanii.

Duński deweloper Ørsted poinformował, że lokalne władze Skanii dały zielone światło dla projektu morskiej farmy wiatrowej, która wyprodukuje pierwszą energię już w 2029 roku. 

W swoim oświadczeniu skierowanym do rządu władze hrabstwa twierdzą, że projekt powinien zostać zatwierdzony. Ocena oddziaływania na środowisko zyskała akceptację, co stanowi ważny kamień milowy w pracach Ørsted nad zapewnieniem, że zielona energia elektryczna dla Szwecji może być tworzona z poszanowaniem środowiska. Skania pozostawiła kwestię poglądów szwedzkich sił zbrojnych na sprawę do rozstrzygnięcia przez rząd. Duński inwestor podkreśla, że zależy mu na tym, aby morska energetyka wiatrowa mogła współistnieć ze szwedzkimi siłami zbrojnymi. Projekt może być dostosowany do potrzeb i interesów sił zbrojnych.

- Jest to ważna zapowiedź zwiększenia produkcji energii elektrycznej w południowej Szwecji. Teraz mamy nadzieję, że rząd szybko podejmie decyzję o zezwoleniu, abyśmy mogli rozpocząć budowę i eksploatację w 2029 roku - mówi Jesper Kühn Olesen, odpowiedzialny w Ørsted za rozwój projektów morskiej energetyki wiatrowej w Szwecji.

Morska farma wiatrowa Skåne, planowana na południu Skanii, będzie kosztować Duńczyków w sumie 25-50 mld SEK . 

- Poprzez znaczne zwiększenie produkcji energii elektrycznej w Skanii chcemy przyczynić się do transformacji klimatycznej, pomóc w obniżeniu cen energii elektrycznej i umożliwić realizację dużych inwestycji przemysłowych planowanych w południowej Szwecji - mówi Jesper Kühn Olesen.

- Zależy nam na tym, aby morska energetyka wiatrowa mogła współistnieć ze szwedzkimi siłami zbrojnymi. Z tego powodu jesteśmy otwarci na dostosowanie naszego projektu do potrzeb i interesów sił zbrojnych. Warunkowe licencjonowanie może być tutaj rozwiązaniem - chcielibyśmy, aby przemysł i obrona współpracowały przy określaniu i dostarczaniu potrzebnych rozwiązań technicznych - mówi Jesper Kühn Olesen.

Morska farma wiatrowa planowana jest 22 km na południe od Ystad i Trelleborg w Skanii. Projekty wiatrowe w południowej części Szwecji mogą zapewnić prognozowanie niedobory energii na południu kraju. W ostatnim czasie widać otwarcie kraju na projektu offshore wind. Na energię z wiatraków liczy w szczególnie przemysł, który boryka się z wysokimi cenami energii. 

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 23825,00 $ tona 2,27% 23 mar
 Cynk 2893,00 $ tona 0,21% 23 mar
 Aluminium 2264,00 $ tona 1,48% 23 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.