Wynik wyszukiwania - "obajtek" - Wiadomości

Obajtek: do 2030 r. Grupa Orlen przeznaczy 3 mld zł na segment badań i rozwoju

Do 2030 r. Grupa Orlen przeznaczy 3 mld zł na segment badań i rozwoju - przekazał we wtorek na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zaznaczył, iż należące do koncernu Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku prowadzi badania nad innowacjami dla nowoczesnej rafinerii i petrochemii.
29.03.2023

Obajtek: w Polsce mamy jedne z najniższych cen paliw w Europie

W Polsce mamy jedne z najniższych cen paliw w Europie - zakomunikował w piątek Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, powołując się na dane e-petrol.
25.03.2023

Obajtek: Orlen gra w globalnej lidze, jest otwarty na sojusze i kolejne przejęcia

PKN Orlen jest największą firmą w Europie Środkowej i gra w globalnej głównej lidzie. Chce dalej wzmacniać swoją pozycję, jest otwarty na sojusze z partnerami i kolejne przejęcia - poinformował PAP Biznes prezes Orlenu Daniel Obajtek. W 2023 roku przychody grupy mogą sięgnąć 400-500 mld zł.
02.03.2023

PKN Orlen: w kwietniu 25 lokalizacji dla 79 SMR

W kwietniu br. zostanie podanych 25 lokalizacji, gdzie powstanie ok. 79 małych reaktorów jądrowych (SMR) w ramach tzw. energetyki jądrowej rozproszonej – przekazał w środę dziennikarzom prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
02.02.2023

Obajtek: 2023 rokiem wyzwań i wahań cen

Rok 2023 będzie czasem dużych wyzwań dla branży energetyczno-paliwowej oraz dla całej światowej gospodarki - ocenia na łamach "Pulsu Biznesu" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Nadal możemy spodziewać się sporych wahań cen surowców, co będzie odbijało się na całej gospodarce - dodał.
28.12.2022

Obajtek: połączone zasoby Grupy Orlen gwarantem bezpieczeństwa i stabilności dostaw energii w Polsce

Połączone zasoby Grupy Orlen, po przejęciu Grupy Lotos i PGNiG, są gwarantem bezpieczeństwa i stabilności dostaw energii w Polsce oraz sprawnego przeprowadzenia transformacji energetycznej w naszym regionie Europy - podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w liście do pracowników Grupy Orlen.
20.12.2022

Orlen z kontraktami na rynku mocy

Grupa Orlen zakontraktowała ok. 1,13 GW obowiązku mocowego na aukcji głównej na rok 2027, przeprowadzonej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne - podała spółka w czwartek. Orlen szacuje, że przychody z tytułu zawartych umów mocowych w ciągu 7 lat mogą wynieść co najmniej 737,23 mln zł.
15.12.2022

Obajtek: planujemy za trzy lata zacząć budować pierwszy SMR w Polsce [WIDEO]

Planujemy za trzy lata zacząć budować pierwszy SMR w Polsce - powiedział w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
01.12.2022

Obajtek: w strategii bardzo mocno ujmiemy kwestie biogazowni i biometanowni

W naszej strategii bardzo mocno ujmiemy kwestie biogazowni i biometanowni - zapowiedział w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej w Głąbowie, w gminie Ryn (Warmińsko-mazurskie) na temat inwestycji Grupy Orlen w biopaliwa nowej generacji.
24.11.2022

Prezes PKN Orlen: tylko w pierwszym półroczu tego roku Grupa Orlen zrealizowała inwestycje na poziomie 6,3 mld zł

Tylko w pierwszym półroczu tego roku Grupa Orlen zrealizowała inwestycje na poziomie 6,3 mld zł. To skala inwestycji w rozwój firmy, ale i polskiej gospodarki, o której przed 2015 r. nie było mowy - mówi w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
21.11.2022

PKN Orlen nie wejdzie w duży atom

Wykluczam zaangażowanie w duży atom. Tworząc koncern multienergetyczny, dokładnie wiemy, czego chcemy. Nasze priorytety inwestycyjne są jasno określone i nie jest to duży atom – powiedział w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej” prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
09.11.2022

Obajtek: idziemy w kierunku energetyki atomowej

Idziemy w kierunku energetyki atomowej uzupełniającej, rozproszonej - poinformował prezes PKN Orlen w środę. Zapowiedział, że niebawem pojawią się kolejne informacje na ten temat. Dodał również, że po fuzji z PGNiG, koncern w ciągu roku zamierza połączyć działalność wydobywczą i poszukiwawczą.
02.11.2022

Obajtek: tylko bardzo duża firma może sfinansować transformację energetyczną [WIDEO]

Tylko firma o przychodach powyżej 400 mld złotych rocznie jest w stanie udźwignąć ciężar transformacji energetycznej w Polsce. Dlatego ORLEN wciąż przejmuje inne podmioty i dokonuje kolejnych inwestycji - mówił prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek w trakcie Krynica Forum’22.
24.10.2022

Obajtek: nadchodząca zima będzie ciężka dla Europy

Najbliższa zima będzie ciężka dla Europy i dla Polski. Nie sądzę jednak, aby w polskich domach było zimno - powiedział Wirtualnej Polsce prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Ocenił, że wojna w Ukrainie przyspieszy transformację energetyczną.
21.09.2022

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek spotkał się z ukraińskim ministrem energii

W poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował na Twitterze o spotkaniu z ukraińskim ministrem energii Germanem Gałuszczenko, które ocenił jako bardzo dobre.
19.09.2022

Stworzenie dużego koncernu multienergetycznego leży w strategicznym interesie Polski

Kumulacja kapitału i środków skutkująca budową silnego, stabilnego koncernu multienergetycznego to spełnienie oczekiwań rynku, interesariuszy i inwestorów. Przerwanie tego procesu skutkowałoby znaczącym osłabieniem bezpieczeństwa Polski w każdym możliwym wymiarze – to główne konkluzje panelu poświęconemu roli PKN ORLEN w transformacji energetycznej i rozwoju gospodarczym naszego kraju.
09.09.2022

Obajtek: rozumiem trudną sytuację Polaków, ale ta zima będzie ciężka dla całej Europy

Rozumiem trudną sytuację Polaków, ale ta zima będzie ciężka dla całej Europy — ostrzega w rozmowie z Business Insider Polska prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Mówi także o planach dla tworzonego megakoncernu oraz odpowiada krytykom kolejnych przejęć.
06.09.2022

PKN Orlen: Anwil wznawia produkcję nawozów azotowych, pomimo wzrostu cen energii

Włocławska spółka Anwil, w 100 proc. należąca do PKN Orlen, zdecydowała o wznowieniu produkcji nawozów azotowych - poinformował w poniedziałek PKN Orlen.
29.08.2022

Obajtek: strategia Orlenu zakłada inwestycje w wysokości 140 mld zł

PKN Orlen, który w ciągu czterech lat przeznaczył na inwestycje 35 mld zł, planuje zainwestować 140 mld zł m.in. w zeroemisyjną energetykę - powiedział w poniedziałek PKN Orlen, który w ciągu czterech lat przeznaczył na inwestycje 35 mld zł, planuje zainwestować 140 mld zł m.in. w zeroemisyjną energetykę - powiedział w poniedziałek prezes Orlenu Daniel Obajtek.prezes Orlenu Daniel Obajtek.
28.06.2022

Zakusy PKN Orlen na łotewski wodór i offshore

PKN Orlen z uwagą obserwuje rynek łotewski, na którym jest już obecny. Jako przyszły lider transformacji energetycznej w tej części Europy dostrzega możliwość kooperacji w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i produkcji zielonego wodoru - powiedział prezes koncernu Daniel Obajtek.
21.06.2022

Obajtek: SMR to dobre uzupełnienie inwestycji Orlenu w OZE

Inwestujemy w małe reaktory jądrowe SMR, bo to szansa na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i dobre uzupełnienie naszych inwestycji w OZE - przekazał na Twitterze prezes Orlenu Daniel Obajtek. Dodał, że w poniedziałek spotkał się z szefem GE Hitachi Nuclear Energy.
17.05.2022

Obajtek: budujemy bardzo mocny koncern multienergetyczny w Polsce

Jesteśmy na finiszu przejęcia grupy Lotos, fuzję z PGNiG chcemy zakończyć w trzecim kwartale br. Po tym wzmocnieniu koncern będzie miał ok. 220 mld przychodów rocznie - mówił w poniedziałek Daniel Obajtek w radiu Znad Wilii.
25.04.2022

Daniel Obajtek tymczasowym prezesem Energi

Rada Nadzorcza Energi zdecydowała o delegowaniu członka Rady Nadzorczej Daniela Obajtka do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu - przekazała w czwartek spółka. Dodano, że Obajtek będzie pełnił te obowiązki bez pobierania wynagrodzenia.
22.04.2022

Prezes PKN Orlen: portfel kontraktów zabezpiecza dostawy ropy z różnych kierunków

Dostawy ropy dla PKN Orlen są zabezpieczone dzięki umowom z różnymi dostawcami - oświadczył w poniedziałek prezes spółki Daniel Obajtek. Jak dodał, Orlen analizuje z Saudi Aramco nowy projekt petrochemiczny i niewykluczone, że powstanie on w Gdańsku.
15.03.2022

PKN Orlen sprowadził ok. 130 tys. ton ropy z norweskich złóż na Morzu Północnym

Do Naftoportu w Gdańsku przypłynął tankowiec z ropą, którą PKN Orlen zaimportował z norweskich złóż na Morzu Północnym. Orlen sprowadził ok. 130 tys. ton ropy Johan Sverdrup – poinformował w poniedziałek PKN Orlen.
15.03.2022

Obajtek: Będziemy analizować umowy z Rosnieftem i Tatnieftem na dostawy rosyjskiej ropy

Nie mamy tytułu prawnego do zerwania umów długoterminowych na dostawy rosyjskiej ropy, jest to możliwe tylko w przypadku nałożenia sankcji. Orlen będzie jednak analizował umowy z rosyjskimi kontrahentami. Ta z Rosnieftem wygasa na przełomie 2022/2023 - poinformował w poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
15.03.2022

Obajtek: koncern będzie realizować wytyczne wynikające z sankcji na Rosję

PKN Orlen będzie realizować wytyczne wynikające z sankcji międzynarodowych nałożonych na Rosję - poinformował we wtorek PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak zapewnił, koncern jest przygotowany na każdy scenariusz, również całkowite wstrzymanie dostaw ze Wschodu.
08.03.2022

Obajtek: to Tusk mówił, że nie ma przeciwwskazań, by Lotos sprzedać Rosjanom

Po krytycznej opinii przewodniczącego PO dotyczącej procesu łączenia PKN Orlen i Grupy Lotos, prezes płockiego koncernu Daniel Obajtek oświadczył, że to Donald Tusk mówił w 2011 r., iż nie ma przeciwwskazań, by Lotos sprzedać Rosjanom. Ocenił też, że szef PO wpisuje się w powielanie fake newsów.
04.03.2022

Wojna nie zatrzyma paliwowej fuzji Orlenu

Proces tworzenia multienergetycznego koncernu nie wyhamuje, a obawy o to, że wpuszczenie na polski rynek Saudi Aramco i firmy MOL zwiększa ryzyko zacieśnienia relacji z rosyjskim sektorem paliwowym są nieuzasadnione – mówi prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w środowym "Pulsie Biznesu".
02.03.2022

Obajtek: udział rosyjskiej ropy w przerobie rafinerii PKN Orlen to mniej niż połowa

Jeszcze w 2013 r. rafineria w Płocku przerabiała 98 proc. rosyjskiej ropy; dzisiaj jej udział w przerobie to mniej niż połowa - poinformował w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jesteśmy bezpieczni, bo z dywersyfikacją nie czekaliśmy na obecny kryzys - dodał.
24.02.2022

PKN Orlen: złożył wnioski o kolejne 4 koncesje na farmy wiatrowe na Bałtyku

Złożyliśmy wnioski o kolejne 4 koncesje na budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Łącznie ubiegamy się o 11 koncesji o potencjale ponad 10 GW. W 2026 r. - poinformował w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
23.02.2022

PKN ORLEN wnioskuje do UOKiK o zgodę dla spółki ORLEN Synthos Green Energy

PKN ORLEN złożył wniosek do UOKiK o wyrażenie zgody na powołanie spółki joint venture ORLEN Synthos Green Energy, która ma odpowiadać za przygotowanie i komercjalizację w Polsce technologii mikro i małych reaktorów jądrowych. Do zarządu nowej spółki PKN ORLEN będzie rekomendował Dawida Jackiewicza, doradcę zarządu spółki ORLEN Unipetrol, należącej do Grupy ORLEN.
16.02.2022

KPRP: prezydent spotkał się z prezesem PKN Orlen; rozmowa dotyczyła m.in. inwestycji energetycznych

Prezydent Andrzej Duda gościł w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka; rozmowa dotyczyła inwestycji energetycznych, współpracy międzynarodowej i perspektyw rozwoju koncernu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.
15.02.2022

Obajtek: połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos do połowy tego roku jest realne

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział na antenie Radia Gdańsk, że połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos jest realne do połowy tego roku.
07.02.2022

Obajtek: mały atom m.in. SMR-y - tak; duże elektrownie - w żadnym wypadku

Stawiamy na małe reaktory np. SMR, Orlenu w żadnym wypadku nie interesują inwestycje w duże elektrownie atomowe - powiedział w poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
18.01.2022

BNP Paribas wyłącznym doradcą Saudi Aramco w przejęciu wybranych aktywów Lotosu

BNP Paribas pełni rolę wyłącznego doradcy finansowego Saudi Aramco w transakcji przejęcia wybranych aktywów Grupy Lotos - poinformował w czwartek bank.
13.01.2022

PKN Orlen po przejęciu Grupy Lotos stworzy paliwowo-energetycznego giganta. Obajtek: „To krytyczny element planu transformacji” [WIDEO]

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ogłosił w środę (12 stycznia), że saudyjski koncern Saudi Aramco przejmuje 30 proc. udziałów gdańskiej rafinerii Lotos, węgierski MOL 417 stacji, a polski Unimot – bazy paliw. – Przedstawiamy dziś partnerów, którzy zagwarantują nam rozwój i w Polsce, i na świecie. Same umowy z Aramco są ważniejsze niż fuzja z Lotosem – powiedział Obajtek.
13.01.2022

Obajtek: zbywamy na rzecz MOL 400 stacji, ale kupujemy 200 i negocjujemy pozyskanie kolejnych

Zbywamy 400 stacji na rzecz koncernu MOL, ale MOL zbywa na rzecz Orlenu 200 stacji; jesteśmy bliscy końca negocjacji, na pozyskanie następnych ponad 100 stacji w regionie - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek podczas środowej konferencji.
12.01.2022

Obajtek: obniżka VAT na paliwa pozwoli obniżyć ceny do ok. 5 zł za litr

Obniżka VAT na paliwa pozwoli obniżyć ceny do ok. 5 zł za litr – podkreślił w piątek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Wskazał, że koncern również dąży do stabilizacji cen. Podał przykład zakupu praw do emisji dwutlenku węgla w 2019/2020 po 23-24 euro. Dziś kosztują one ok. 85 euro.
07.01.2022

Obajtek : podtrzymuję zapowiedź obniżki cen paliw

Zdecydowanie podtrzymuję zapowiedź obniżki cen paliw o ok. 30 groszy na litrze - podkreślił w rozmowie z "Sieci" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
20.12.2021

Obajtek: "mały atom" w Polsce powstanie w 2029 roku

Jestem przekonany, że "mały atom" w Polsce powstanie w 2029 roku - powiedział we wtorek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Podkreślił, że energia atomowa jest najtańsza, da Polsce niezależność energetyczną i wzmocni gospodarkę.
08.12.2021

Obajtek: Ceny paliwa powinny zacząć się normować

Sytuacja powinna się stabilizować, bo skoro gospodarka na świecie studzi się, to i zapotrzebowanie na ropę będzie mniejsze, co sprawi, że ceny paliwa zaczną się normować - ocenił w wywiadzie dla wtorkowego "Dziennika Gazety Prawnej" prezes Orlenu Daniel Obajtek.
26.10.2021

Obajtek: Efekt skali zapewni opłacalność inwestycji w wiatraki na Bałtyku

Zależny nam zdecydowanie na tym, aby odmrozić możliwość inwestycji w wiatraki na lądzie. Bez tego nie jesteśmy w stanie modernizować polskiej energetyki - mówi "Rzeczpospolitej" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
08.10.2021

Obajtek: dostrzegamy rosnące znaczenie odnawialnych źródeł energii w transporcie

Dostrzegamy rosnące znaczenie odnawialnych źródeł energii w transporcie. Rynek paliw w istotny sposób kształtują zapisy Dyrektywy RED II, zwiększającej wykorzystanie biopaliw oraz przyjęty w lipcu przez KE pakiet "fit for 55" - powiedział, cytowany w czwartkowym komunikacie, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
01.10.2021

Obajtek: w Europie od transformacji energetycznej nie ma odwrotu

W Europie od transformacji energetycznej nie ma odwrotu, a pakiet Fit for 55 pomoże w jej przeprowadzeniu. Ja chcę, abyśmy w Polsce nie tyle dogonili, co wyprzedzili przyszłość - mówi w wywiadzie dla branżowego portalu Biznesalert.pl prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
17.09.2021

PKN Orlen liderem Mazowieckiej Doliny Wodorowej

PKN Orlen, zgodnie ze strategią do 2030 roku, konsekwentnie umacnia swoją pozycję na rynku paliw alternatywnych. Koncern objął rolę lidera w tworzeniu Mazowieckiej Doliny Wodorowej, do której będzie należeć 16 podmiotów mających już doświadczenie w rozwijaniu tej technologii. PKN Orlen będzie odpowiedzialny m.in. za powołanie Doliny, określenie jej celów i przygotowanie strategii działania.
11.09.2021

Obajtek: patrzymy na Ukrainę kompleksowo i analizujemy opcje strategiczne we wszystkich ogniwach łańcucha wartości

Patrzymy na Ukrainę kompleksowo i analizujemy opcje strategiczne we wszystkich ogniwach łańcucha wartości – powiedział w wywiadzie dla wtorkowego "Pulsu Biznesu" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek pytany o plany inwestycyjne na Ukrainie.
07.09.2021

Grupa ORLEN inwestuje w niskoemisyjne źródła wytwarzania

PKN ORLEN i Energa, należąca do Grupy Orlen, zawarły porozumienie w sprawie finansowania budowy elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu. To kolejny krok w realizacji strategii ORLEN2030 zakładającej rozwój niskoemisyjnych źródeł gazowych i zabezpieczenie systemu elektroenergetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii.
01.09.2021

GE partnerem Orlenu w morskiej energetyce wiatrowej: w planach koncesje na całym Bałtyku

Międzynarodowy koncern GE (z główną siedzibą w Bostonie w USA) został strategicznym partnerem technologicznym Orlenu w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślił, że GE nie tylko jest „innowacyjną firmą z gigantycznym doświadczeniem w energetyce na wielu rynkach świata”, ale również posiada zakłady produkcyjne i tworzy łańcuchy dostaw w Polsce.
26.08.2021

Obajtek: staramy się bardzo mocno stabilizować ceny paliw w detalu

Staramy się naprawdę bardzo mocno stabilizować ceny paliw w detalu - powiedział we wtorek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że rekordowe zyski spółki za dwa kwartały br. to efekt m.in właściwych decyzji inwestycyjnych.
04.08.2021

Obajtek: PKN Orlen korzysta z inwestycji z ostatnich lat, przyszłością petrochemia i energetyka

Wyniki w pierwszym półroczu 2021 roku pokazują, że PKN Orlen zaczął częściowo konsumować efekty decyzji inwestycyjnych z ostatnich kilku lat, a postawienie na petrochemię i energetykę było słuszne - ocenia prezes Daniel Obajtek. Wybór partnera do realizacji środków zaradczych przy połączeniu z Lotosem nastąpi zgodnie z harmonogramem.
30.07.2021

W ramach projektu farmy wiatrowej Baltic Power główny etap badań geotechnicznych dna Bałtyku

Na obszarze planowanej farmy wiatrowej Baltic Power i trasie jej przyłączy 12 specjalistycznych jednostek rozpoczyna główny etap badań geotechnicznych dna Morza Bałtyckiego. Wyniki badań pozwolą opracować plan posadowienia fundamentów turbin i stacji elektroenergetycznych oraz poprowadzenia łączy.
05.07.2021

Prezesi Orlenu i Synthosu: SMR w Polsce możliwy za około 10 lat

Prezesi Orlenu i Synthosu wstępnie szacują, że pierwszy reaktor jądrowy typu SMR mógłby ruszyć w Polsce mniej więcej za 10 lat. Obie firmy podpisały umowę ramową ws. współpracy w obszarze małych reaktorów jądrowych oraz morskiej energetyki wiatrowej.
30.06.2021

PKN Orlen i Synthos coraz bliżej porozumienia w sprawie małych reaktorów jądrowych

PKN Orlen jest bliski zawarcia porozumienia z grupą Synthos w sprawie rozwoju małych reaktorów jądrowych. O ile porozumienie może zostać zawarte jeszcze w czerwcu 2021 roku, to do budowy małych reaktorów droga jest jeszcze daleka, bo liczona w latach.
22.06.2021

Obajtek: decyzja URE o wsparciu projektu Baltic Power b. dobrą informacją dla branży offshore w Polsce

Decyzja Urzędu Regulacji Energetyki o wsparciu projektu Baltic Power to ważny krok i bardzo dobra informacja dla całej branży offshore w Polsce – ocenia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak podał we wtorek koncern, URE przyznał projektowi Baltic Power kontrakt różnicowy na 25 lat.
16.06.2021

Wodór szansą dla Polski: Forum Wizja Rozwoju 26 – 27 sierpnia w Gdyni

Program tegorocznego Forum Wizja Rozwoju w Gdyni bardzo mocno akcentuje tematykę rynku energii. Polskę, bazującą od lat na tradycyjnych źródłach, w najbliższych latach czeka w tej kwestii prawdziwa rewolucja technologiczna. I to może być jeden z najgorętszych bloków tematycznych tegorocznego Forum.
18.05.2021

PKN Orlen rozważa przetwarzanie rolniczej biomasy

PKN Orlen analizuje możliwość zagospodarowania biomasy rolniczej pochodzącej z wytwarzania cukru oraz produktów zbożowych i przetwarzanie jej na wysokomarżowe produkty petrochemiczne, biometan, a także wodór. Spółka podpisała list intencyjny w tej sprawie z Krajową Spółką Cukrową.
18.05.2021

ORLEN Południe wspólnie z PGNiG rozwijają obszar produkcji biometanu

ORLEN Południe, spółka z Grupy ORLEN, podpisała list intencyjny z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem zakładający wzmocnienie współpracy w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii. Firmy planują powołanie spółki celowej, która zainwestuje w rozwój sieci biometanowni. W nowoczesnych instalacjach z substratów rolniczych, odpadowych i pozostałości z przemysłu przetwórczego powstawałby przyjazny środowisku biometan, który mógłby zostać wykorzystany w przemyśle lub energetyce.
05.05.2021

Instalacja do produkcji glikolu i wodoru to element nowoczesnej biorafinerii

Glikol propylenowy wykorzystywany jest m.in. w medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Według płockiego koncernu, to bioprodukt czysty i bezpieczny dla środowiska.
05.05.2021

PKN ORLEN rozwija technologię wodorową z kolejnymi partnerami

PKN ORLEN podpisał list intencyjny o współpracy na rzecz rozwoju zeroemisyjnego transportu publicznego opartego o napędy wodorowe z Gminą Piła i Miejskim Zakładem Komunikacji w Pile, a także z Miejskim Zakładem Komunikacyjnym w Bielsku-Białej. Efektem działań prowadzonych w ramach tych porozumień ma być m.in. stworzenie infrastruktury tankowania wodoru, przeznaczonej dla pojazdów komunikacji miejskiej. Rozwój przyjaznych środowisku technologii wodorowych wpisuje się w strategię ORLEN2030 zakładającą wzrost znaczenia paliw alterna
30.04.2021

Obajtek komentuje decyzję KE o połączeniu PKN Orlen i PGNiG

Decyzja Komisji Europejskiej to ważny krok w kierunku pozyskania zgody na połączenie PKN Orlen i PGNiG - ocenił prezes zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w piątek ogłosił, że KE przekazała mu do zbadania koncentrację obu firm.
26.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.