Obajtek: idziemy w kierunku energetyki atomowej

zk

02.11.2022 11:22 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Obajtek: idziemy w kierunku energetyki atomowej

Partnerzy portalu

Obajtek: idziemy w kierunku energetyki atomowej  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. prezes PKN Orlen daniel Obajtek/Twitter

Idziemy w kierunku energetyki atomowej uzupełniającej, rozproszonej - poinformował prezes PKN Orlen w środę. Zapowiedział, że niebawem pojawią się kolejne informacje na ten temat. Dodał również, że po fuzji z PGNiG, koncern w ciągu roku zamierza połączyć działalność wydobywczą i poszukiwawczą.

Daniel Obajtek podczas środowej konferencji poświęconej podsumowaniu ostatniego etapu budowy koncernu multienergetycznego stwierdził, że "przyszłością jest energetyka atomowa".

"Polska ma sukcesy, ma decyzje w zakresie dużego atomu, ale idziemy w kierunku energetyki atomowej uzupełniającej, rozproszonej, i do tego powstała spółka Orlen Synthos Green Energy, (...) która bardzo mocno pracuje właśnie nad SMR-ami - tą polityką atomową uzupełniającą (...). Tu też będą niebawem następne w tym zakresie ogłoszenia" - poinformował prezes PKN Orlen.

"Cały czas prowadzimy zaawansowane prace również z innymi spółkami w tym zakresie energetycznym. To dalszy kierunek rozbudowy petrochemii, czy kierunek alternatywnych paliw" - dodał.

Obajtek zapowiedział też połączenie wydobycia Orlenu i PGNiG w Polsce oraz w Norwegii.

"Nie tylko wydobycia, poszukiwań i wydobycia. Z tych poszukiwań znane jest PGNiG. Będziemy budować silny upstream w Polsce. Przeznaczymy zdecydowanie większe środki w zakresie poszukiwań i wydobycia, jak również zwiększania wydobycia poza granicami kraju, tam gdzie posiadamy swoje aktywa. I na to będą przeznaczone główne środki i główny nacisk" - zaznaczył.

Przyznał, że "nie można dublować się w zakresie wydobycia".

"Nie możemy robić sobie w tym zakresie konkurencji. Musimy wzmocnić poszukiwanie i wydobycie, zależne spółki w tym zakresie. Zaraz rozpoczynamy ten proces. Już nawet rozpoczęliśmy łączenie spółek zależnych, łączenie spółek technologicznych. (...) Chcielibyśmy w ciągu całego roku ten proces skończyć, żeby ta integracja była trwała" - podkreślił Obajtek.

Prezes Orlenu zapowiedział również aktualizację i poszerzenie strategii koncernu. Wyjaśnił, że chodzi zarówno o rozwój całej grupy Orlen, która już zatrudnia około 65 tys. ludzi i jest 150 firmą na świecie, jeśli chodzi o przychody, jak również o znaczenie dla Polski.

"Tak duży koncern musi patrzeć na macierzysty rynek, na którym jest. Musi go zdecydowanie bardziej zabezpieczać. Dalsze kierunki to kwestia energetyki morskiej. Tu też jesteśmy bardzo zaawansowani. Wzięliśmy na siebie ciężar najnowocześniejszego w Europie, nie tylko serwisowego, ale instalacyjnego portu, który zabezpieczy nam pełną logistykę. Bałtyk - 140 mld zł inwestycji. Bałtyk to potężna szansa dla gospodarki i to już realizujemy" - zaznaczył Obajtek.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 22400,00 $ tona -0,11% 25 lis
 Cynk 2924,00 $ tona 0,45% 25 lis
 Aluminium 2345,00 $ tona 0,09% 25 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.